Až pri ročnej inflácii 25 % by sa federálny dlh ustálil počas nasledujúcich rokov na 65 % HDP. Je veľmi nepravdepodobné, aby sa v USA znížil dlh takým inflačným šokom. Len párkrát v histórii vzrástla americká inflácia k dvojciferným hodnotám, ktoré centrálna banka skoro zarazila.
Spojeným štátom sa podarilo znížiť vysoké povojnové dlhy len počas dlhého obdobia mierne negatívnych reálnych úrokových sadzieb a vyrovnaného rozpočtu. V súčasnosti však spĺňajú len prvú podmienku - infláciu nad úrokovými sadzbami. Do finančnej disciplíny, akú udržovali od konca 2. svetovej vojny až do 60. rokov či už republikáni, tak demokrati, má už USA ďaleko. Napríklad koréjsku vojnu financovala vláda skôr z vyšších daní, než z ďalších dlhopisov, aby nemusela zvyšovať limit pre deficit rozpočtu.
Pokiaľ súčasná potreba USA refinancovať dlhy pretrváva, potom inflácia iba spomalí a nezastaví rast miery zadĺženia. Spojené štáty tak budú musieť hľadať inú cestu z dlhu, alebo riešenie tohto problému odložiť a dúfať, že zostanú aj s vyššou mierou zadĺženia pre investorov dôveryhodnými tak ako doposiaľ.
Článok je vypracovaný v spolupráci s Pioneer Investments