Aká by mala byť optimálna menová únia? Európa nie je dobrý príklad

Michal Valentík | rubrika: Článok | 9. 5. 2012
Európska menová únia v súčasnej chvíli nespĺňa ani jeden bodoptimálnej menovej únie, ktorú definoval už v 60. rokoch významný ekonóma nositeľ Nobelovej ceny Robert Mundell. Najlepšia cesta je slabšieštáty od eura „oslobodiť“.
Aká by mala byť optimálna menová únia? Európa nie je dobrý príklad

Zdroj: Shutterstock

Hospodárstvo krajín „PIGS“ v súčasnosti prechádza hlbokou recesiou. Za všetky ekonomické údaje hovorí hlavne nezamestnanosť, ktorá u mladých ľudí do 26 rokov v Grécku a v Španielsku presiahla už 50 percent. V štátnych pokladniach nie sú peniaze a jedným z mnohých ad hoc riešení je zvyšovanie daní. To ale môže danú hospodársku situáciu iba zhoršiť. Ďalším problémom týchto krajín je zajatie v spoločnej európskej mene, čo ich robí nekonkurencieschopné.

Spoločná mena môže byť v niektorých situáciách krokom správnym smerom, to sa ale netýka Európy. Tu je dôležité položiť si otázku: „Aké faktory tvoria určité územia vhodné či nevhodné pre vytvorenie menovej únie?“  Už v roku 1997 prehlásil profesor ekonómie a nositeľ Nobelovej ceny Milton Friedman, že menová únia v Európe nie je dobrým projektom, a poukazoval na nehomogenitu Európy, na veľa národov, rozdielnosť ich kultúrnych zvykov, jazykové bariéry a tiež v dobách krízy a neistoty preferovania národných hodnôt pred myšlienkou jednotnej Európy.

Ešte ďaleko skôr, než vôbec vznikla myšlienka spoločnej meny, sa začiatkom 60. rokov zaoberal optimálnou menovou úniou Robert Mundell, ktorý mimochodom za túto analýzu získal tiež Nobelovu cenu. Mundell došiel k záveru, že vytvoriť menovú úniu má zmysel a je optimálne v prípade, keď:

  • 1) Existuje mobilita práce a kapitálu – tj. peniaze resp. ľudia majú vôľu a možnosť sa sťahovať z jednej časti únie do druhej. Dnes ľudia túto možnosť v Európe majú (aj keď s nejakými obmedzeniami), ale vôbec ju nevyužívajú, pretože nemajú vôľu sa sťahovať. Nepočul som, že by sa snáď Gréci sťahovali napríklad do Fínska za prácou.
  • 2) Existuje flexibilita miezd a cien a to nielen smerom nahor ale aj smerom nadol. To sa v Európe nedeje. Akékoľvek zníženie miezd vyvoláva množstvo protestov a štrajkov, pokiaľ je vôbec zákonom umožnené. Odbory majú v Európe silné postavenie a tak je flexibilita miezd smerom nadol minimálna.

  • 3) Krajiny majú podobný hospodársky cyklus – hospodársky rast a pokles by mal byť vo všetkých regiónoch menovej únie približne rovnaký resp. jednotlivé krajiny by mali na ekonomické šoky reagovať podobne. To sa tiež nedeje. Tak ako sa dlhová kríza prehlbuje, tak sa nožnice prosperity medzi európskym severom a juhom stále viac roztvárajú.

  • 4) Existujú fiškálne transfery od centrálnej vlády. Keďže v Európe reálne neexistuje centrálna vláda, nemôžu existovať ani fiškálne transfery, ktoré by miernili dopad hospodárskej recesie v slabších regiónoch.

 

Tieto štyri body definujú optimálnu menovou úniu. Európa v súčasnosti nie je schopná naplniť ani jeden. Možno v bode číslo jeden by sa dalo polemizovať, ale i tak nie je splnený práve kvôli dôvodom, ktoré zmieňuje Milton Friedman (nehomogénnosť Európy). Z týchto dôvodov by bolo optimálne, keby slabšie štáty z menovej únie odišli a začali používať svoje národné meny. Nebola by to pre ne prehra. Naopak. Oslobodili by sa, stali by sa nezávislými a sami by rozhodli ako danú situáciu riešiť. Prestali by byť závislé na medzinárodnej menovej pomoci a predovšetkým na diktáte MMF, ECB alebo EU. Samozrejme, že by došlo k devalvácii ich národných mien (podmienka voľného výmenného kurzu). Ekonomiky by si prešli bolestným obdobím, ale ak sa pozrieme do histórie, tak ono bolestivé obdobie bolo veľmi krátke - horizont niekoľkých štvrťrokov. Potom tieto krajiny - napr. Argentína (2001), Malajzia (1997) alebo Švédsko (1992) zaznamenali výrazný hospodársky rast.

 

Autor pracuje ako hlavný investičný stratég Generali PPF Invest  LOGO_GPPF_INVEST_CMYK.jpg

Michal Valentík

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok