Aj keď sú rozvíjajúce sa ekonomiky menej zadĺžené a rastú rýchlejšie než vyspelé, nie je správne preceňovať vplyv týchto fundamentov na akciové trhy. Tie málo rozvinuté síce patrili k najvýkonnejším za posledných desať rokov, ale teraz už dva roky zaostávajú za trhmi americkými. Nie je pritom bežné, aby akcie z rozvíjajúcich sa trhov zaostávali za akciami z Ameriky práve v období rastu.
Ako sa akciám z rozvíjajúcich sa trhov bude dariť počas nasledujúcich desiatich rokov, nebude skoro vôbec závisieť na rýchlosti rastu HDP, ale napríklad aj na politickej situácii či cenách komodít. Čína je typickým príkladom krajiny s najväčším rastom HDP, ale nulovým rastom akcií za posledných dvadsať rokov. Nemusí byť rozhodujúce, či sa rozvíjajúce sa ekonomiky budú naďalej tešiť rýchlejšiemu rastu firemných ziskov a s podporou centrálnych bánk aj vyššiemu rastu HDP pri rozumnej miere inflácie.
Firemná ziskovosť a úrokové sadzby budú síce za desať rokov vysvetľovať spolu väčšiu časť výkonnosti akcií, avšak stále asi pätina z toho bude pripadať na teraz neznáme faktory. Tie potom môžu kľudne spôsobiť, že akcie z rozvíjajúcich sa trhov nebudú za desať rokov najvýkonnejšie. Dôvod vyhýbať sa im to však rozhodne nie je.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments