Americká ekonomika, ktorá mala svet priblížiť k recesii, sa však v posledných dvoch mesiacoch podstatne zlepšila. Dôvera spotrebiteľov vzrástla rovnako prudko ako na začiatku pokrízového oživenia v roku 2009. Niektorí však varujú, že európska dlhová kríza, prípadne recesia, americký rast zastaví.
Nemusí to tak byť. Ekonomika eurozóny je na tom horšie než americká dlhodobo, nielen v čase dlhovej krízy. Vykazuje totiž omnoho častejšie než USA medzikvartálne poklesy reálneho HDP. Od roku 1995 bola takmer polovica všetkých medzikvartálnych zmien reálneho HDP v eurozóne záporná, zatiaľ čo v USA za rovnakú dobu len desatina. Takto zlých výsledkov nedosahuje žiadny z vyspelých regiónov, ani Japonsko.
USA do istej miery izoluje od útlmu ostatných ekonomík vysoký domáci dopyt. V minulosti dokázali niekoľkokrát mäkko pristáť pri ekonomickej kríze Mexika, ktorá je ich významnejším obchodným partnerom než eurozóna. Vďaka veľkému podielu spotreby na HDP nie je americký rast toľko závislý na exportoch ani na výdavkoch vlády, na rozdiel od eurozóny. Pokiaľ spotreba a firemné investície naďalej porastú, môžu USA prestáť horšie časy v Európe a na rozvíjajúcich sa trhoch kľudne aj s kladným rastom.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments