Všetky pokrízové obdobia, s ktorými súčasnú ekonomiku porovnávame, boli charakteristické výrazne nižším zadĺžením, slabou nasýtenosťou hypotekárneho trhu a vyššou konkurencieschopnosťou. Vďaka tomu bol potenciál rastu USA na začiatku 50. alebo v polovici 80. rokov podstatne vyšší, než aké sú možnosti súčasnej ekonomiky.
Minulosť prestala byť rozumnou porovnávacou základňou, pretože je za súčasných podmienok nedosažiteľná a nedá sa ju vyrovnať ďalším zadĺžovaním. Vzhľadom k tomu, že súkromný sektor teraz dosahuje z pohľadu zisku, dividend a cash-flow svojho vrcholu, a že vláda bude naďalej skôr šetriť, je dvestotisíc nových pracovných miest pomerne dosť.
Taktiež nie je pravda, ako sa tvrdí v správe FED, že sa realitný a pracovný trh zotavuje po každej recesii ako posledný. Po roku 1982 presiahla zamestnanosť v stavebnom priemysle svoju predkrízovú úroveň už do dvoch rokov a ceny nehnuteľností sa vrátili na vrchol do jedného roku.
V máji 2010 som napísal, že sa stavebníctvo nachádza v podobne ťažkej situácii ako automobilový a oceliarsky priemysel v 80. rokoch, a že sa mnoho inštalatérov, natieračov, elektrikárov a murárov do svojho odboru už nevráti. Píšem to opäť, nevráti.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments