Pri hodnotení dopadov zhoršenej ekonomickej situácie je potrebné brať v úvahu, že oproti stavu pred hypotekárnou krízou sú na tom lepšie v mnohých smeroch jedine firmy - nie domácnosti, vlády ani investori.
Vyššie firemné zisky, cash flow a nižšia miera zadĺženia síce priniesla aj americkým domácnostiam prospech v podobe nových pracovných miestach, ale nič ďalšieho.
Nezamestnaných je stále podstatne viac, než pred hypotekárnou krízou, zatiaľ čo cena tovarov a služieb začala rásť rýchlejšie než vtedy. Navyše väčšina domácnosti nezáraba viac než pred krízou, musí platiť vyššie dane a sledovať, ako ceny ich nehnuteľností pokračujú v poklese, prípadne ich za túto nižšiu cenu aj predať.
Podľa rôznych prieskumov sa domácnosti cítia ešte horšie než na konci hypotekárnej krízy. A to po viac než dvoch rokoch oživenia ekonomiky. S prípadnou ďalšou recesiou tak predstavujú spoločne s vládami najohrozenejšiu a najslabšiu časť ekonomiky.
Na rozdiel od firiem im súčasné horšie ekonomické podmienky - miera zadĺženia, inflácia, nezamestnanosť a príjmy - nedovoľujú, aby sa na ďalšiu recesiu pripravili. Oproti minulej kríze stačí menšie zhoršenie ich súčasného stavu, aby jeho dôsledky boli pre celú spoločnosť závažnejšie než v roku 2008. Niekedy aj pád z menšej výšky môže bolieť viac.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments