V skutočnosti, nech už sa stane s Gréckom čokoľvek, je finančná stabilita eurozóny rovnako ohrozená. Grécko prijalo nespočítateľne mnohokrát finančnú pomoc, ktorá nikdy nebola dostatočná, a ktorá nikdy neposílila stabilitu eurozóny. Ratingy mnohých krajín aj bánk v eurozóne boli už niekoľkokrát znížené alebo ohrozené nezávisle na Grécku.
Keď Fitch naposledy znižovala rating Itálie, nemali talianské banky žiadne investície v Grécku, Írsku ani v Portugalsku. Grécke patálie pravdepodobne nespôsobili ani oslabovanie eura. Euru sa totiž darilo dlho posilovať aj v priebehu gréckej krízy, pokiaľ výrazný vzostup nemeckého priemyslu sľuboval šance na ďalší rast sadzieb. Grécko ani nijak zvlášť nezrazilo výkonnosť a nezvýšilo volatilitu akcií.
Európske akcie nezaostávajú za americkými od začiatku gréckej krízy, avšak len posledný rok, kedy sa rasty ziskov európskych firiem výrazne spomalili kvôli horšej hospodárskej situácii vo svete.
Hlavný zdroj finančnej nestability Európy teda leží mimo Grécko - v zhoršujúcej sa ekonomike krajín, ktoré predstavujú najsilnejšie jadro eurozóny. Je preto načase, aby Európa už konečne prestala robiť Grécku osla, ktorý sa na zavolanie zatrasie. Jedného takého bude raz možno sama potrebovať.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments