V čase písania tohto článku ešte nepoznáme výsledok aspoň čiastočný zo summitu EÚ v Bruseli, ktorý je v nedeľu. Predpokladá sa, že výsledky ekonomického summitu, ktorý má byť hlavne o riešení dlhovej krízy a rekapitalizácií bánk, nebudú kompletné hneď, ale pravdepodobne až po strede, kedy má summit pokračovať.
Scenár riadeného no nie príliš elegantného bankrotu Grécka začiatkom novembra sa blíži a stáva sa čoraz reálnejším. Rozhodnutie o úrokových sadzbách v Kanade, Japonsku a na Novom Zélande budú taktiež diktovať pohyby na menovom trhu.
Najdôležitejšie správy 43. týždňa
- 24.10.2011 NZD - Inflácia o 23:45
- 25.10.2011 CAD - Rozhodnutie o úrokových sadzbách o 13:00
- 26.10.2011 AUD - Inflácia o 11:00
- 26.10.2011 USD - Durable Goods Orders o 10:30
- 26.10.2011 NZD - Rozhodnutie o úrokových sadzbách o 22:00
- 27.10.2011 JPY - Rozhodnutie o úrokových sadzbách o 13:00
- 27.10.2011 USD - HDP o 14:30
Analýzy konkrétnych fundamentálnych správ s odporučeniami ako ich obchodovať nájdete TU (Analýzy)
Dôvody prečo sa na summite EÚ nedosiahne úplná dohoda23.októbra začína summit, ktorý bude pravdepodobne pokračovať 26.októbra. Nádej smerom ku kompromisom, ktoré pravdepodobne bude sláviť však môže dopadnúť podobne a s rovnakým osudom ako zo summitu 21. júla.
Na programe rokovania sú tri hlavné otázky. No môžu dopadnúť a skončiť slabým kompromisom.
1) rekapitalizácia bánk Najnovšie správy na rekapitalizáciu bánk hovoria o 100 miliardovej pomoci. S tým však nesúhlasí MMF ani významní ekonómovia, ktorých odhad je cez 200 miliárd. Dokonca jeden odhad hovorí až o 380 miliardách eur.
Keď si zoberieme záťažové testy, ktoré boli uskutočnené a zverejnené v júli, hovorili, že banka Dexia je vo vynikajúcej kondícií.. Teraz už vieme, že osud francúzsko-belgickej banky sa stal prvou obeťou súčasnej krízy. Aké testy bánk to teda boli? Sú dôveryhodné? Pochybujem. Aj to je dôvod, prečo bankový sektor môže byť oveľa viac ohrozený ako nám tvrdia a vyhlasujú politické špičky.
Okrem toho krajiny ako Taliansko, Španielsko a Portugalsko majú stále obavy zo zvýšených nákladov refinancovania.
2) odpisy gréckych dlhov
21. júla na summite odznelo o odpisoch gréckeho dlhu na 21% , ktorý sa mi zdal nedostatočný už vtedy. A je to tu. Už sa hovorí o 42% až 60% odpisoch.
Aby bol grécky dlh udržateľný, nožnice treba roztvoriť viac, na 60% alebo aj viac percent. Grécko je v dlhovej pasci. Banky začínajú fňukať a chcú zostať na 21% riešení.
Veľké odpisy dlhu znamenajú väčšie straty francúzskych a nemeckých bánk a tým pádom väčšiu vládnu pomoc. Toto môže spôsobiť riziko straty ratingu AAA najmä pre Francúzsko. Prezidentské voľby v krajine sa blížia a Sarkozy ich chce opäť vyhrať. No po prípadnom znížení ratingu krajiny sa mu to takmer iste nepodarí. Francúzske úsilie bude smerovať k nižším alebo dohodnutým odpisom na 21%, no to nebude krok, ktorý prinesie pomoc Grécku a nebude riešiť krízu.
3) ECB nemožno použiť pre euroval /EFSF/
Použitie Európskej centrálnej banky by prinieslo zrýchlené využitie záchranného fondu.
S týmto nesúhlasí Nemecko, naopak podporuje Francúzsko.
Európska centrálna banka vždy mala možnosť zmierniť krízu nákupom dlhopisov. V skutočnosti to aj úspešne robila, keď prišli tlaky a zachránila Talianska a Španielska zo straty prístupu na trh. Je ešte ECB nezávislá? Ako je to deklarované v prístupovej zmluve do EÚ? Zas pochybujem. ECB svoju bilanciu zahlcuje toxicitou a neinvestičnými kolaterálmi.
Je tu možnosť tlačiť peniaze v americko / britskom štýle kvantitatívneho uvoľňovania a tiež oslabiť euro ako vedľajší efekt. To môže pomôcť ekonomickému rastu, ktorý prudko spomaluje.
Bohužiaľ to je bod, kde je Nemecko veľmi citlivé a je proti akémukoľvek takémuto kroku. Je to aj z dôvodu ideologickej odolnosti proti miešaniu monetárnej a fiškálnej politiky, ktoré tvrdo presadzovala Nemecká centrálna banka počas EMS.
Všetky ostatné spôsoby, ako využiť EFSF budú pravdepodobne mať len obmedzený vplyv. Niektoré zložitejšie využitie kompromisov sa pravdepodobne dosiahne, no so slabými právomocami.
4) Žiadne plány rastu – podľa mňa najdôležitejší bod, ktorý vlastne ani nie je na programe, no ja by som ho doplnil ako jeden zo štyroch.
Až doteraz sme hovorili o veciach, ktoré sú na programe rokovania ako najdôležitejšie. No krátkodobé a dlhodobé riešenie si vyžaduje nielen zníženie dlhu voči HDP, ale tiež rast HDP krajín EÚ.
Portugalsko sa pomaly nachádza v blízkosti potápania lode, ako je to v Grécku. Rast mizne aj z Talianska a Španielska. A tiež Nemecko a Francúzsko na tom začínajú byť horšie.
Jedným z krokov, ktorý môže pomôcť je zníženie sadzieb. Ale tu sa vráťme do ECB, ktorá má jediný cieľ – infláciu a cenovú stabilitu. A to je veľká prekážka pre rast.
Pár kompromisov sa spraví a to sa bude sláviť ako veľký úspech diplomacie.
Európa je dobrá v diplomacii, ale nie pri riešení problémov.
Pravdepodobné je, že prvotne euro bude rásť, ale potom časom príde realita, ktorá nám ukáže, že projekt euro a EÚ má veľké trhliny, ktoré pravdepodobne už nie je možné zoceliť.
Autor pracuje ako analytik spoločnosti J&KInvestment Group