Nastane druhá recesia?

Peter Jandura | rubrika: Článok | 8. 8. 2011
Minulý týždeň sa niesol v duchu výpredajov akcií všetkého druhu. Najviacpostihnutý bol bankový sektor. Na trhu ovládol investorov strachz prípadnej recesie, ktorú môžu spôsobiť dlhové problémy v USA aj v EÚ.
Nastane druhá recesia?

Zdroj: Shutterstock

Celkovo sa menia odhady rastov HDP viacerých krajín a obavy sú tiež z globálneho spomalenia celosvetovej ekonomiky. Dlhopisy Talianska a Španielska sa nevedia dostať pod 6% a stále ich úroky rastú. Ako bezpečné prístavy sa javia najmä jen a frank, pričom obom ekonomikám sila ich národných mien začína škodiť. Aj z tohto dôvodu sme mohli minulý týždeň vidieť snahy SNB a oslabenie franku, podobne ako intervenciu Bank of Japan na oslabenie jenu, primárne voči americkému doláru. Jediný náznak podpory risk on boli výsledky NFP, ktoré priniesli výsledok viacej novovytvorených pracovných miest v USA, pričom aj nezamestnanosť klesla o 0.1 percenta. No strachu na finančných trhoch nepomôže ani nedávne víkendové zníženie ratingu USA z AAA na AA+ s negatívnym výhľadom. Myslím, že na trhu sa budú prejavovať najmä už spomínané dlhopisy Talianska a Španielska a zníženie ratingu USA. Taktiež dôležité budú výsledky zasadnutia Fed-u, kde Bernanke bude mať príležitosť brániť sa proti zníženiu ratingu a report inflácie Veľkej Británie.

  • 08.08.2011 CHF - Miera nezamestnanosti o 9:45
  • 09.08.2011 USD - Rozhodnutie o úrokových sadzbách FED-u o 20:15
  • 10.08.2011 GBP  - Report inflácie o 11:30
  • 11.08.2011 AUD - Zmena zamestnanosti o 3:30
  • 12.08.2011 USD - Maloobchodné tržby o 14:30

 Analýzy konkrétnych fundamentálnych správ s odporučeniami ako ich obchodovať nájdete TU (Analýzy)

EUR/USD

Bol to jeden z najviac intenzívnych týždňov pre tento pár. Obchodovania prebiehalo v rozsahu 400 bodov.

V Európe to vyzerá ako medzi nádejou a zúfalstvom: dlhová kríza zúrila a bude pravdepodobne pokračovať. Keď vyšlo najavo, že Trichetové zásahy sú len polovičné, euro padlo spolu s akciovými trhmi a komoditami. Problémom ostáva hlavne Španielsko a Taliansko a ich refinancovanie cez dlhopisy, ktorých úrok rastie.

Dlhová kríza, ktorá tlačí pár nižšie, zďaleka nie je u konca. No ak Trichet prijme Berlusconiho kapituláciu a nakoniec urobí hrdinský zásah na dlhopisových trhoch, môže to znamenať úľavu pre euro v krátkodobom horizonte. Na druhej strane Atlantiku máme historické downgrade od S&P a jedna vec, ktorá je istá, je ďalší vzrušujúci týždeň pred nami .

Technická analýza

Euro uzavrelo pod aktuálnym supportom 1.4282.

Smerom hore sa ukazuje ako rezistencia línia 1.4282, nasledujúca je 1.4375. Ďalšia úroveň smerom hore je línia 1.4450 a 1.4550. Smerom dole po 1.4282 je 1.4160 línia pôsobiaca ako support a po jej prerazení by pár mohol smerovať  k 1.4030. Ešte nižšie sú línie 1.3950 a 1.3838. Kvôli problémom na oboch frontoch som neutrálny na tomto menovom páre.

AUD/USD

Potom, čo austrálsky dolár nedokázal prekonať nové rekordné maximá voči americkému doláru dostal úder v podobe výpredajov, ktoré trvali až do konca týždňa. Nadchádzajúci týždeň bude pre aussie dôležitý údaj o zamestnanosti, ktorý by mohol pri lepšom ako očakávanom čísle naštartovať opäť rast aussie.

Napriek globálnym výpredajom všetkých druhov rizikových aktív, vrátane aussie, hospodárstvo a ekonomika Austrálie je na tom stále dobre. Pozitívna správa zamestnanosti a určitá stabilizácia na trhoch môže pomôcť aussie rásť. No ak negatívna atmosféra bude pokračovať, pre austrálsky dolár bude ťažké sa nadýchnuť na zvrat a prípadný rast.

Downgrade ratingu USA by mohol položiť prvú ranu pre aussie, keďže austrálsky dolár je riskantné aktívum a môže byť vypredávaný.

Technická analýza

Po výpredajoch aussie našiel support na 1.0370, pár uzavrel tesne nad 1.0440. Smerom hore vidíme tieto línie, ktoré sú aktuálne rezistencie – 1.05 a 1.0580, ešte vyššie 1.07 a 1.0775. Smerom dole po 1.0370 je 1.0314 ďalšia línia supportu, nasledovaná 1.02, 1.0080

Autor pracuje ako analytik spoločnosti J&KInvestment Group logo_big_J_K_group_200x67.jpg

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok