Všetky hrozby dosiaľ americké štátne dlhopisy ustáli bez ujmy.
Hrozbu Číny, že prestane nakupovať americké dlhopisy, varovanie ratingových agentúr pred znížením úverového hodnotenia, špekulácie nad dlhopisovú bublinou, politické spory okolo navýšenie dlhového stropu a menej atraktívne ocenenie v porovnaní s inými investíciami. Niektoré z týchto hrozieb sú vážne, iné nedávajú zmysel ani teoreticky.
Napríklad dlhopisy, na rozdiel od akcií, komodít, zlata a nehnuteľností, nemôže postihnúť bublina, pretože majú presne známu dobu splatnosti a súčasnú hodnotu budúcich peňažných tokov.
Známy investor Jim Rogers, ktorý pred touto bublinou varoval, zrejme zabudol, že matematicky sa trhová cena dlhopisov nemôže odchyľovať od ich vnútornej hodnoty. Tie skutočné hrozby zvládli dlhopisy vďaka horším správam z amerického priemyslu a trhu práce a vďaka dlhodobo uvoľnenej menovej politike.
V najťahšom období, keď sa USA dostali pod tlak ratingových agentúr, štátne dlhopisy rástli. Je to signál, že z ekonomického útlmu majú investori väčší strach než zo straty amerického ratingu, a že je schopnosť USA splácať dlhy v porovnaní s ostatnými stále dobrá. Byť jednookým kráľom medzi slepými je aj výhoda.
Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments