Potrebujú ženy špeciálne investičné riešenie?

Miroslav Ovčarik | rubrika: Článok | 29. 6. 2011
Prečo, veď ženy sú predsa investori ako ktokoľvek iný, namietajúinvestiční teoretici a dodávajú, že profil investora by sa mal odvíjaťod jeho individuálných potrieb a možností, bez ohľadu na pohlavie.
Potrebujú ženy špeciálne investičné riešenie?

Zdroj: Shutterstock

Každodenná prax ale ukazuje, že finančné potreby žien sú formované špecifickými sociálne ekonomickými okolnosťami. Ženy v priemere zarábajú menej ako muži, dožívajú sa vyššieho veku a okrem toho musí rozmýšľať nad zaopatrením na materskej dovolenke. Všetky tieto faktory môžu ovplyvniť ich ekonomický osud a finančný komfort v dôchodkovom období.  

Sú to teda dlhodobé finančné potreby, ktoré sú odlišné ako u iných skupín a ktoré sú formované reťazcom faktorov - nižšie príjmy, často vyššie výdavky, nižší dôchodok, dlhšia doba spotreby. Ich riešeniu sa však do cesty stavia okrem praktických prekážok aj hodnotové normy, ktoré vychádzajú z kultúry a zo súčasného životného štýlu.

V živote sú tri zásadné situácie, s ktorými sa ženy s vysokou pravdepodobnosťou môžu stretnúť, a na ktoré by teda mali byť pripravené: materstvo, rozpad manželstva a staroba o samote.

Starostlivosť o deti prináša pokles životnej úrovne

V mladšom veku sa ženy častejšie ako muži starajú o závislé deti. Realita je taká, že okrem radostí dieťa pre ženu znamená automaticky aj pokles životnej úrovne. V období materskej dovolenky klesne jej príjem počas prvých 34 týždňov na 60% jej platu a počas rodičovskej dovolenky dostáva od štátu jednotne 190,10 EUR na mesiac. Ak teda nemá dostatočné finančné rezervy, je v tomto období viacmenej odkázaná na partnera.

Aj niektoré stereotypy spojené s manželstvom môžu brániť ženám v efektívnom a dlhodobom riešení finančných záležitostí. Je to predovšetkým hodnota zdieľania všetkého, ktorá je často chápaná ako charakteristický znak lásky. Pri vysokej pravdepodobnosti toho, že sa do života vlúdi rozvodové konanie bez nádeje na zmierenie, ide o trochu riskantnú prax. V čele neúplných slovenských domácností stoja totiž väčšinou ženy.

Riadenie neúplnej rodiny predstavuje z hľadiska výdavkov značnú finančnú, ale aj sociálnu a psychickú záťaž – najmä ak manželia neuzavreli predmanželskú zmluvu. Rozvodom ekonomicky stratia obaja, ale spravidla je na tom horšie žena s deťmi. A keď sa deti osamostatnia, stojí žena väčšinou bez životných finančných rezerv.

V neposlednom rade hrá významnú úlohu aj demografia. Štatisticky vzaté, majú ženy pred sebou zhruba o päť až sedem rokov viac života ako muži. Súčasne ale majú po celý zamestnanecký život spravidla nižší plat  a s ohľadom na starostlivosť o deti a časté čerpanie skrátených uväzkov, tiež menej odpracované. Nižšie príjmy potom opäť znamenajú nižšie finančné rezervy a nižšie dôchodky.

Ženy potrebujú svoju vlastnú životnú stratégiu

Čo z toho všetkého vyplýva? Výber finančného produktu pre ženy treba prispôsobiť životným situáciám, ktoré v živote môžu nastať. Podstatné je, aby žena sama aktívne ovplyvňovala riešenia vo finančnej a investičnej oblasti a to aj pre seba. Mala by určite zvažovať dôchodkové sporenie, individuálne investovanie (napr. do podielových fondov alebo produktov životného cyklu) a poistenie určitých rizík. Ak to nerobí, môže na to potom v krízových fázach života doplácať.

Ženy nepotrebujú špeciálne finančné produkty, ale svoju vlastnú finančnú stratégiu, ktorá im vyhovuje a ktorá rieši to, čo ich ohrozuje. Za úvahu by preto stálo, či by ich  nemalo celý život sprevádzať investičné portfólio slúžiace výhradne ich strategickým životným potrebám. Existencia takéhoto portfólia a jeho „nedotknuteľnosť“ by sa mala stať bežnou praxou v plánoch, ktoré si ženy do života robia.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Pioneer Investments  pioneer_invetments.jpg

Miroslav Ovčarik

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok