Rozhodnutia o úrokových sadzbách Veľkej Británie a Eurozóny nám ukážu ďalší trend pre euro a libru najmä voči doláru. Tieto rozhodnutia plus najvýznamnejšia správa mesiaca tzv. Non-farm Payrolls v piatok, budú mať najväčší vplyv na trh tento týždeň. Tu je podrobnejší prehľad na kľúčové udalosti.
Čo čaká trh tento týždeň
1. Rozhodnutie o úrokových sadzbách Kanady Utorok 06:30. Očakáva sa ponechanie na 4.75%.
2. Rozhodnutie o úrokových sadzbách Veľká Británia Štvrtok 13:00. Očakáva sa ponechanie na 0.5%.
3. Rozhodnutie o úrokových sadzbách Eurozóna Štvrtok 13:45. Očakáva sa ponechanie na 1.25%.
4. Kanadská zmena zamestnanosti: Piatok 13:00. Pravdepodobne môžeme očakávať mieru nezamestnanosti na 7.7% a nárast pracovných miest viac ako 15 tisíc.
5. USA zmena zamestnanosti tzv. Non-farm Payrolls Piatok 14:30. V marci 216 tisíc po februárových 196 tisíc. Tento krát sú očakávania na 185 tisíc nových pracovných miest. 6eby sa sektor zamestnanosti spamätal?
EUR/USD: Euro ignoruje situáciu v Grécku
Euro môže poďakovať Bernankemu za skvelý týždeň, keď posilnilo na niekoľko mesačné maximá. No aj tento týždeň euro čaká rušný týždeň. , kvôli zvýšeniu úrokovej sadzby ECB budeme sledovať či uptrend na tomto menovom páre bude pokračovať. Negatívne dáta z USA by mohli túto teóriu podporiť. Pri pozitívnych dátach môžeme čakať konsolidáciu a korekciu.
Technická analýza
Euro minulý týždeň prelomilo veľa dôležitých rezistentných línií a to 1.4580, 1.47 aj 1.48 a následne aj uzavrelo nad ňou. Smerom dole sa už spomínané línie stávajú supporty. Nižšie sú 1.4520, 1.4375 a 1.4250. Smerom hore, vidíme rezistenciu na 1.4882, čo je maximum za posledných 16 mesiacov. Nasledovaná je až líniou 1.50-5020. Ešte vyššie je max. z decembra 2009 na 1.5144 a po prípadnom prelomení tejto línie, ďalšia bariéra je na 1.5250. Skôr predpokladáme oslabenie eura.
Euro úplne ignoruje situáciu v Grécku. Angela Merkelová sa chystá na komentáre ohľadom splácania dlhu Grékmi. Výnosy gréckych dlhopisov naďalej rastú. Grécko mi pripadá ako velikánska snehová guľa a eurozóna, krajinku na ktorú ta guľa padne. Už sa len čaká kedy sa pohne. Taktiež Trichet po zasadnutí na jeho press konferencií môže povedať slová znepokojenia nad príliš rýchlym posilnením eura minulý týždeň. Plánovaná je tiež návšteva EÚ a MMF v Grécku.
AUD/USD: Austrálsky dolár ťaží s poklesu doláru
Po posilnení v uplynulom týždni to zatiaľ vyzerá podobne aj v tomto, ale nemusí to byť tak. Austrálsky dolár ťaží nielen z poklesu dolára ale aj dobrými dátami z ekonomiky. A naďalej má z čoho ťažiť – silný obchodný partner Čína, vysoké úrokové sadzby a neustále zvyšujúcu sa inflácia. No rast je taký prudký, že konsolidácia by už mohla nastať tento týždeň. Iba neočakávane zvýšenie sadzieb by mohlo túto konsolidáciu ohroziť. No zvýšenie sa neočakáva.
Technická analýza
Austrálsky dolár začal týždeň rastom ale línia 1.10 ostala neprekonaná. Smerom dole vidíme veľa dôležitých línií, ktoré by mohli byť prelomené 1.0850, 1.0775 a 1,07. Smerom hore, 1.10 je línia rezistencie, nasledovaná môže byť 1.1150. Predpokladáme pokles AUD/USD.
Grécko
Existujú náznaky, že Európska únia pracuje ticho, ale rýchlo na pláne reštrukturalizácie dlhu krajiny. Bude to v tomto týždni medzníkom pre Euro? Lars Feld, senior poradca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, uviedol už skôr, že grécka reštrukturalizácia je nevyhnutná. A teraz sa pán Feld prejavil znova.
Povedal, že vedúci predstavitelia Európskej únie sa začali pripravovať pre tento prípad. "Grécka reštrukturalizáciu dlhu je otvorená, len nikto o tom nechce diskutovať, kvôli tomu, že by sa to prejavilo na väčšej neistote a špekuláciach na trhoch,". Delegácia z EÚ a MMF, ktorá poskytla prvú finančnú výpomoc je pripravená na návštevu Grécka vo štvrtok, len aby videli, či je všetko v poriadku. Návšteva má trvať 2 dni.
Nedávna správa, že grécke deficit v roku 2010 bol vyšší ako sa očakávalo, ukazuje, že nič nie je v poriadku. Grécke dlhopisy splatné o 10 rokov majú výnosy na 15%, zatiaľ čo dvojročné sa pohybujú okolo 25% - extrémne vysoko.
Ak toto má ostať izolovaný grécky problém, mohlo by to byť riešené gréckou reštrukturalizáciou, inak by to mohlo prejsť do veľkého strachu z nákazy. Gréci nevidia svetlo na konci tunela, sú bez nádeje a to znamená nižšiu ekonomickú aktivitu, vyššiu chudobu a ešte dlhšiu cestu, ako sa zbaviť dlhu vlády.
Autor pracuje ako analytik spoločnosti J&KInvestment Group