Na menovom trhu sme v uplynulom týždni mohli vidieť najmä prudké posilnenie japonského jenu a vzápätí jeho oslabenie na úrovne pred posilnením. Samozrejme vplyv na posilnenie malo zemetrasenie a následné cunami v Japonsku, keď všetci obchodníci, kvôli risk averzií nakupovali najmä japonský jen a švajčiarsky frank.
Prepady euro a libry voči jenu boli v stovkách bodov v priebehu pár hodín. Samozrejme takáto situácia nevyhovovala tak ako Japonsku, tak aj ostatným krajinám. V dôsledku stretnutia krajín G7 vo štvrtok večer a počas noci sa dohodli krajiny, že zaintervenujú a oslabia japonský jen, čo sa v piatok počas noci a rána aj stalo a jen sa dostal na úrovne, na ktorých bol voči ostatným hlavným menám, pred prudkým posilneným. V intervencií okrem Japonskej centrálnej banky pomohli Európska centrálna banka, Nemecká a Francúzska centrálna banka. Naďalej, však bude mať vplyv na trh situácia okolo jadrovej elektrárni, ktorej stále hrozí výbuch.
Udialo sa v uplynulom týždni...
1.Inflácia Veľkej Británie Utorok 10:30
Inflácia za posledné obdobie vzrástla na 4%. Očakáva sa ďalší rast na úroveň 4.2%, čo by značne rozprúdilo opäť debatu o zvyšovaní úrokovej sadzby. Vyššia inflácia by mohla spôsobiť posilnenie britskej libry.
2.Maloobchodné tržby Kanady Utorok 13:30
Po poklese o 0.2% by sa v Kanade opäť mali maloobchodné tržby dostať do plusových čísel. Aktuálne na toto obdobie sa čaká 1%, čo pomôže kanadskej mene.
3.HDP Nového Zélandu Streda, 22:45
Očakáva sa negatívne číslo -0.2% za kvartál, ročné na úrovni 1.5%
4.HDP USA Piatok 13:30
Hrubý domáci produkt Spojených štátov očakávame na úrovni 3%, čo znamená opätovný rast americkej ekonomiky.
5.Summit EÚ Štvrtok - Piatok
EUR/USD: Intervencie na oslabenie jenu vytvárali tlak na euro
Masívne intervencie na oslabenie jenu, tiež tlačili na prerazenie bariéry eura nad 1.41. Keď sa do toho pridal guvernér Trichet príhovorom o tom, že plán zvýšenia úrokovej sadzby ECB v apríli je stále aktuálny, euro zavrelo na dôležitou rezistenciou 1.416. Uvidíme niečo podobné aj tento týždeň. Garancia volatility na tomto menovom páre je takmer s istotou garantovaná.
Technická analýza
Euro sa pohybovalo medzi líniami 1.3860 a 1.4030, ako sme písali minulý týždeň. Vďaka intervenciám jenu sa mu podarilo prelomiť 1.4030 a neskôr aj 1.4160. Smerom hore sa ukazuje ako rezistencia až 1.4282. Táto línia bola dosiahnutá po kvantitatívnom uvoľňovaní USA tzv. program QE2 v novembri minulého roku. Ďalšia úroveň smerom hore je až tzv. veteran línia zo začiatku roka 2010 na úrovni 1.4450. Smerom dole, 1.4160 línia pôsobí ihneď ako support a až po jej prerazení by pár mohol smerovať späť k 1.4030 a po prípade k 1.3950. Ešte nižšie je línia supportu na 1.3860. Skôr inklinujeme k neutralite tohto menového páru.
GBP/USD: Mätúce čísla pracovných miest, nezamestnanosti a žiadostí o podporu v nezamestnanosti
Potom, čo libra klesla na úroveň 1.5960 sa opäť ku koncu týždňa nadýchla a rástla až do ukončenia obchodovania v piatok. Čísla pracovných miest, podpory v nezamestnanosti a miery nezamestnanosti sú mätúce. Žiadosti o podporu klesli, ale miera nezamestnanosti sa zvýšila. Budú aj tento týždeň takéto rozdiely a uvidíme obchodovanie libry v určitom úzkom pásme? Tu je aktuálna technická analýzy pre tento menový pár.
Technická analýza
Smerom hore vidíme rezistenciu na 1.6280 – 1.63. Maximálne úrovne posledného obdobia. Ešte vyššie je rezistentná línia 1.6450 zo začiatku roka 2010. Smerom dole, nájdeme slabší support na 1.6110. Ešte nižšie vidíme silný support na 1.60. Nižšie 1.5960 a 1.5820. Predpokladáme skôr downtrend a oslabovanie libry.
Pokles a slabosť ekonomiky je stále evidentná. Pri prudkom oslabení dolára, libra nedokázala prekonať vyššie bariéry, čo môže viesť k jej oslabeniu.
Vzostup cien ropy po nepokojoch v Egypte, Lýbií a ďalších arabských krajinách poslal dolár nižšie. Táto situácia skôr pôsobila na posilnenie švajčiarskeho franku , ako bezpečného prístavu.
Na rad prišlo zemetrasenie v Japonsku, prudké posilnenie jen aj voči doláru, čo znamenalo rekordné nízke úrovne dolára oči jenu.
Následne prišlo k intervenciám v prospech oslabenia jenu, no keďže ECB intervenovala viac na páre EUR/JPY ako Američania na USD/JPY, výsledok bol aj rast EUR/USD
Ako sa bude vyvíjať americký dolár
5-krát za americký dolár :
- Japonsko trpelo problémami v ekonomike aj pred zemetrasením. Takže jedna z alternatív je ďalšie oslabovanie jenu a posilňovaním dolára, hlavne v páre s jpy.
- Európska dlhová kríza ešte nepovedala všetko. Portugalsko koncom apríla bude potrebovať na refinancovanie štátnych výdavkov, obrovské množstvo peňazí. Je tu aj riziko finančnej výpomoci EÚ tejto krajine, čo by malo za následok aj oslabenie EUR/USD
- Bezletová zóna a konflikt v Lýbií. Možný návrat obchodníkov k bezpečným prístavom ako usd a chf.
- Zlepšenie ekonomiky v USA. Miera nezamestnanosti poklesla z 10% už na 8.9%. Silnejšia ekonomika znamená silnejší dolár a dáva do úzadia opäť využiť kvantitatívneho uvoľňovanie cez program QE3.
- Zvyšovanie inflácie v USA, čo by mohlo podobne ako v EÚ a vo Veľkej Británii uvažovať o zvýšení úrokových sadzieb.
5-krát proti americkému doláru :
Autor pracuje ako analytik spoločnosti J&KInvestment Group