V čom tkvie podstata pravidelného investovania a aké sú jeho výhody?

Petr Šimčák | rubrika: Článok | 15. 3. 2011
Prinášame vám prehľad otázok a odpovedí, ktoré by ste mali poznať pri pravidelnom investovaní.
V čom tkvie podstata pravidelného investovania a aké sú jeho výhody?

Zdroj: Shutterstock

Podstata pravidelného investovania tkvie predovšetkým v disciplinovanom budovaní si finančného kapitálu. V prvých rokoch navyše investora nemusí trápiť vývoj na finančných trhoch, pretože rozkladá svoje nákupy v čase - čím objektívne prispieva k zníženiu rizika nevhodného načasovania vstupu na trh.

Aké sú hlavné zásady, ktoré je nutné dodržať pre maximálne využitie efektov pravidelných investícií?

Je dobré mať zostavený finančný plán, ktorý vám povie koľko, kam a na ako dlho. Tieto údaje nenájdete v článkoch popisujúcich aktuálne dianie na finančných trhoch. Mali by byť odvodené z vašich životných cieľov (či už krátkodobých alebo dlhodobých) a finančných možností.

Určení investičných stratégiu pokiaľ možno dodržiavať a meniť ju len ak sa zmení vaše životné situácie. Najviac si totiž ľudia "škodí" sami svojou veľakrát prehnanou aktivitou. Výsledky prieskumu agentúry Dalbar v USA preukázali, že typický investor by urobil najlepšie, keby peniaze nechal ležať ladom na účte, pretože svojím správaním (drahé nákupy a lacné predaje) dosahuje dlhodobo o polovicu nižšieho zhodnotenie ako bezriziková úroková miera, a to na viac ako dvadsaťročnej perióde, počas ktorej akciový trh rástol tempom viac ako 9 % p.a.

Pokles na trhoch je možné využiť k mimoriadnym nákupom, ale nie je to nevyhnutne potrebné. Zhubné je, ak po poklese na trhoch investor prestane lacno dokupovať. Následné oživenie trhov mu totiž nemusí nepřinést toľko potrebné zhodnotenie pre pokrytie poklesu z prvých nákupov.

Na záver pridám jeden jednoduchý, ale pravdivý aforizmus:

"... Osvojíte Ak si disciplínu a odvahu, zabránite ostatným ľuďom, aby svojimi meniacimi sa náladami určovali váš finančný osud. Konieckoncov platí, že správanie vašej investície je oveľa menej dôležité ako vaše vlastné správanie. "

Ak by sme vzali do úvahy investíciu do podielových fondov, od akej minimálnej sumy sa dá začať pravidelne investovať?

Pravidelné investovanie je dnes ľahko dostupné širokej klientele. Nie je problém začať investovať už od pár desiatok eur mesačne.

Z akých ďalších produktov môže vyberať človek, ktorý by chcel pravidelne investovať v poriadku stoviek eur mesačne v investičnom horizonte niekoľkých rokov?

Vyberať môže napríklad aj medzi tzv produkty životného cyklu, kde je obvykle automaticky strážený optimálny podiel akcií a dlhopisov vo vzťahu k investičnému horizontu. Akcie v portfóliu bude klient mať len vtedy, keď investuje dlhodobo. Ak len krátkodobo, napríklad na rok - bude jeho portfólio obsahovať len dlhopisy, respektíve konzervatívny inštrumenty. Ani v tomto prípade však nejde o výrobky bezrizikové. Preto by pred samotnou investíciou klient mal byť uzrozumený so všetkými rizikami s tým spojenými.

A čo v prípade jednorazovej investície, povedzme v poriadku tisícov eur? Bude stratégie odlišná?

Príliš odlišná nebude. Dôležité je dodržať zásadu diverzifikácie. K produktu životného cyklu by som pridal pravdepodobne komoditné fond. Domnievam sa, že je to rozumné "poistenie" aktuálnych rizík. A pravdepodobne aj u jednorazové investície by som dodržal zásadu nákupe v niekoľkých etapách, treba na trikrát. Iba ak by trh klesol nejako výrazne, je to signál k väčšiemu nákupu. 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Pioneer Investments  pioneer_invetments.jpg

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok