Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 2. 4. 2025
Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania znie lákavo, avšak v praxi prináša vysoké poplatky a minimálne poistné krytie. V minulosti, keď ETF fondy boli ešte neznáme a investičné možnosti obmedzené, sa tento produkt tešil veľkej obľube. Dnes však odborníci odporúčajú oddeliť investovanie od poistenia.
Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Zdroj: Shutterstock

Investičné životné poistenie je na Slovensku stále populárne, no podľa odborníkov ide o zastaraný produkt, ktorý kombinuje poistenie a investovanie. Hoci táto kombinácia znie lákavo, v praxi ide o najdrahší spôsob investovania s minimálnym poistným krytím. V minulosti bolo investičné životné poistenie obľúbené, pretože ETF fondy ešte neboli známe a možnosti investovania boli obmedzené. Dnes sa však situácia zmenila a väčšina odborníkov odporúča investovanie a poistenie oddeľovať.

Tento málo výhodný produkt, ktorý sa dnes prakticky už neponúka, má pritom doma veľké množstvo ľudí. Z prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila agentúra FOCUS pre PARTNERS vyplýva, že až 39 % respondentov na Slovensku si sporí na dôchodok práve prostredníctvom životného poistenia spojeného so sporením. V dôchodkovom veku ich však zrejme čaká nepríjemné prekvapenie, keď zistia, že si toho veľa nenasporili a úspory sa prakticky vôbec nezhodnotili. Dôchodok pritom predstavuje pokles až polovice príjmu, na aký sme boli zvyknutí počas práce.

Aké sú teda vaše možnosti, ak si chcete sporiť na dôchodok efektívne?

Ako funguje investičné životné poistenie?

Investičné životné poistenie funguje tak, že peniaze investujete prostredníctvom poisťovne, ktorá ich ďalej vkladá do fondov spravovaných správcovskými spoločnosťami. Problém je v tom, že platíte poplatky nielen poisťovni, ale aj správcovskej spoločnosti. To znamená, že poplatky sú v podstate zdvojené. Ak by ste investovali priamo cez správcovskú spoločnosť, tieto náklady by ste si mohli ušetriť.

„Pokiaľ človek chce životné poistenie a zároveň vytvárať určitú rezervu, skôr odporúčam rozdeliť si tieto produkty na dva samostatné. Investovanie riešiť s investičnou firmou a poistenie separátnou zmluvou cez poisťovňu, ktorá sa venuje životnému poisteniu. V tom mám lepší prehľad a je to flexibilnejšie pre klienta,“ vysvetľuje odborník Maroš Ovčarik, riaditeľ Partners Investments.

Jedným z hlavných problémov investičného životného poistenia sú vysoké poplatky. Je veľmi pravdepodobné, že vám tento produkt predal finančný poradca niekedy na prelome tisícročia. V tom čase totiž šlo o veľmi dobre odmeňovaný produkt s vysokými províziami a peniaze, ktoré klienti platili počas prvých troch rokov, šli predovšetkým na tieto odmeny. Od roku 2020 sa to zmenilo, no poplatky sú stále pomerne vysoké. 

Problém s diverzifikáciou a výkonnosťou

Poisťovne investujú vaše peniaze do podielových fondov, ktoré sú často nevhodne vybraté. Ide buď o dlhopisové fondy, ktoré nie sú vhodné na dlhodobé investovanie, alebo o akciové fondy zamerané na jediný sektor. Ideálne dlhodobé investovanie by malo byť dostatočne diverzifikované – zahrnovať trhy celého sveta s dôrazom na najlepšie spoločnosti v Amerike, Európe a Ázii.

„Hovorím hlavne o riadených portfóliách, ktoré sú zložené z ETF fondov, podielových fondov a podobne. Takéto produkty by mali spravovať profesionálne investičné firmy, nie poisťovne,“ upozorňuje Maroš Ovčarik.

 

„Akákoľvek poistná zmluva, ktorá bola robená v minulosti, si vyžaduje audit. Nechajte si ju skontrolovať finančným poradcom, ktorý určí, či je pre vás ešte stále výhodná,“ radí Maroš Ovčarík.

V niektorých prípadoch je lepšie zmluvu ponechať, napríklad ak je vaša odkúpna hodnota nízka alebo sa váš zdravotný stav zhoršil. Inak je najlepšie začať investovať samostatne, ideálne do ETF fondov, ktoré sú výhodnejšie z hľadiska poplatkov a diverzifikácie.

Investičné životné poistenie je produkt, ktorý dnes už väčšina odborníkov považuje za nevýhodný. Ak chcete investovať a zároveň byť poistení, najlepšie riešenie je rozdeliť tieto produkty. Investovanie riešte cez špecializované spoločnosti a poistenie cez poisťovne, ktoré sa špecializujú na rizikové produkty.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok