Podľa minulotýždňových dát anualizovaný počet nových vydaných stavebných povolení (mesačný vynásobený dvanástimi) vzrástol v januári z decembrových 520 tis. na 596 tis. a počet začatých stavieb domov klesol z decembrových nečakaných desaťmesačných maxím 627 tis. na 562 tis. Oba ukazovatele pritom prekonali trhové očakávania (graf č.1).
Vďačiť pritom môžu v nemalej miere nízkym hypotekárnym sadzbám v druhej polovici roka, ktoré boli dielom očakávaní a neskôr aj realizácie druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania zo strany amerického FEDu.
V súčasnosti sa však jednak v dôsledku ďalšieho rozťahovania diery v štátnom rozpočte zo strany Obamovej administratívy, a zároveň aj zvýšenému apetítu investorov po riziku vyháňajúcemu likviditu z dlhopisových trhov na akciové a komoditné trhy, výnosy z amerických dlhopisov s dlhodobou splatnosťou pohybujú v rastúcom trende. A práve od výnosov z dlhopisov, ktoré predstavujú v modeloch finančných spoločností bezrizikovú sadzbu, sa odvíjajú aj hypotekárne sadzby.
Graf č.1: Vývoj anualizovaného počtu začatých stavieb domov (červená) a vydaných stavebných povolení (modrá) od 1.1.2010 (v tis.)
Vývoj úrokových sadzieb na tridsaťročné hypotéky s fixným úročením
Sadzby na tridsaťročné hypotéky sa tak v súčasnosti pohybujú na najvyšších úrovniach od apríla minulého roka, čo sa začína prejavovať aj na trhu s bývaním. Index nákupov domov Asociácie amerických hypotekárnych bankárov od svojich decembrových osemmesačných maxím nabral klesajúci trend.
Jeho korelácia s oficiálnymi dátami z predaja domov, ktoré majú na finančné trhy podstatne vyšší dopad, je pomerne silná, na základe toho teda existuje predpoklad, že tieto dáta, ktoré budú zverejnené v tomto týždni (predaje domov na sekundárnom trhu – streda 16:00; predaje nových domov – štvrtok 16:00), nemusia naplniť očakávania, ktorých trhový konsenzus predpovedá stagnáciu na decembrových úrovniach, 5,3 mil. pre predaje na sekundárnom trhu a 330 tis. pre predaje nových domov.
Graf č.2: Vývoj indexu nákupov domov Asociácie amerických hypotekárnych bankárov (modrá), anualizovaného predaja nových domov (červená) a predaja domov na sekundárnom trhu (zelená); 1.1.2010 = 100
Očakávané pozviechanie sa amerického trhu s bývaním z historického dna, kam sa po minuloročnom ukončení daňových úľav prepadol, sa tak ani zďaleka konať nemusí. Pokiaľ by sa tento negatívny scenár pre americký trh s bývaním naplnil, tak by si v pretrvávajúcom negatívnom vývoji na trhu s bývaním mohol FED nájsť dôvod, prečo by mal pokračovať s kvantitatívnym uvoľňovaním aj naďalej...
Autor pracuje ako analytik spoločnosti X-Trade Brokers