Diamant – kombinácia krásy a vysokej hodnoty

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 27. 12. 2010
Nestráca na svojej hodnote a patrí medzi najlikvidnejšie aktíva. Jeho krása a čírosť je očarujúca. Jeho estetická hodnota je zrejmá už na prvý pohľad. Nepredstavuje len racionálnu investíciu. So svojím majiteľom naviaže osobný vzťah a často sa stáva rodinným klenotom s tradíciou. Diamant.
Diamant – kombinácia krásy a vysokej hodnoty

Zdroj: Shutterstock

História diamantov

Nikto presne nevie, kedy bol prvý diamant objavený. Známe však je, kedy sa objavil po prvý raz. Prvé diamanty boli nájdené v náplavoch rieky Golconda v Indii. Do Európy priviezol diamanty prvý krát pravdepodobne Alexander Veľký. V dávnej minulosti boli brané skôr ako tajomná rarita a častokrát im boli prisudzované magické a liečivé vlastnosti. Diamant však už po niekoľko storočí slúži ako investícia a efektívny spôsob uchovania hodnoty majetku. Jeho krásu dopĺňa vysoká hodnota.

Ako diamanty vznikajú?

K vzniku diamantu je potrebný obrovský tlak a vysoké teploty. Nachádzajú sa predovšetkým tam, kde žeravá magma z hĺbky minimálne 150 km pod zemským povrchom vystúpila k povrchu a stuhla. Väčšina diamantov sa ťaží v strednej a južnej Afrike, významné náleziská sa však nachádzajú aj v Kanade, Rusku, Brazílii a Austrálii.

Aké sú vlastnosti diamantov?

Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, najmä tvrdosťou (pojem diamant je odvodený z gréckeho slova adamas, resp. nepremožiteľný) a vysokou disperziou svetla, resp. tým, že dobre rozdeľujú svetlo na jednotlivé farby. To dodáva správne zrezaným diamantom ich atraktívny trblietavý vzhľad. Mimoriadna tvrdosť a vysoká disperzia svetla sú dvoma vlastnosťami nevyhnutnými pre jeho moderné využitie.

Parametre, ktoré sa u diamantov posudzujú

Pri hodnotení diamantov sa posudzujú základné parametre, ktoré majú výrazný vplyv na cenu diamantu. Tieto parametre sa súhrnne označujú 4C. Ide o:

  • brús (CUT),
  • váha (CARAT),
  • čistota (CLARITY),
  • farba (COLOR).

Brús diamantov - CUT

Diamant musí byť vybrúsený a vyleštený, aby ukázal všetky svoje krásy, pre ktoré sú diamanty také známe a drahé. Diamanty sa vybrusujú do rozličných tvarov, ktoré sú vyberané tak, aby zdôraznili jeho vlastnosti. Najčastejšími, resp. najpopulárnejšími štýlmi brúsenia, ktoré kráčajú ruka v ruke s módou, sú:

  • baguette (bageta),
  • marquise (markíza),
  • princess (princezná),
  • heart (srdce),
  • pear (hruška),
  • oval (ovál),
  • round (kruh).

Váha diamantov – CARAT

Karát je jednotka váhy diamantov. 1 karát predstavuje 200 milligramov. Point je jedna stotina karátu (2 mg), ktorá sa zvyčajne používa pre diamanty vážiace menej ako jeden karát. Cena diamantu sa s rastúcim počtom karátov zvyšuje, pretože veľké diamanty sa vyskytujú len zriedkakedy.

Čistota diamantov – CLARITY

Čistota je stupeň vnútorných chýb diamantu. Môže ísť napríklad o cudzí materiál, iný kryštál diamantu, prípadne štrukturálne nepresnosti. Čisté diamanty sú veľmi vzácne. Len 20 % vyťažených diamantov je dostatočne čistých na to, aby mohli byť použité v šperkoch, zvyšných 80 % je použitých na priemyselné potreby.

Farba diamantov -  COLOR

Diamant sa ako jediný drahý kameň v prírode vyskytuje vo všetkých farebných modifikáciách: bezfarebné, biele, sivé, modré, žlté, oranžové, červené, zelené, ružové, hnedé, prípadne čierne. Zafarbenie diamantov je spôsobené prímesami alebo poruchami v ich štruktúre. Väčšina prímesí nahrádza atómy uhlíka v kryštalickej mriežke. Najčastejšia prímes je dusík, ktorý spôsobuje žlté alebo hnedasté zafarbenie diamantu. Cena diamantu sa v závislosti od odtieňa zafarbenia môže zvyšovať alebo znižovať. Žltá farba cenu znižuje, naopak, ružové alebo modré zafarbenie môže cenu diamantu výrazne zvýšiť.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok