História diamantov
Nikto presne nevie, kedy bol prvý diamant objavený. Známe však je, kedy sa objavil po prvý raz. Prvé diamanty boli nájdené v náplavoch rieky Golconda v Indii. Do Európy priviezol diamanty prvý krát pravdepodobne Alexander Veľký. V dávnej minulosti boli brané skôr ako tajomná rarita a častokrát im boli prisudzované magické a liečivé vlastnosti. Diamant však už po niekoľko storočí slúži ako investícia a efektívny spôsob uchovania hodnoty majetku. Jeho krásu dopĺňa vysoká hodnota.
Ako diamanty vznikajú?
K vzniku diamantu je potrebný obrovský tlak a vysoké teploty. Nachádzajú sa predovšetkým tam, kde žeravá magma z hĺbky minimálne 150 km pod zemským povrchom vystúpila k povrchu a stuhla. Väčšina diamantov sa ťaží v strednej a južnej Afrike, významné náleziská sa však nachádzajú aj v Kanade, Rusku, Brazílii a Austrálii.
Aké sú vlastnosti diamantov?
Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, najmä tvrdosťou (pojem diamant je odvodený z gréckeho slova adamas, resp. nepremožiteľný) a vysokou disperziou svetla, resp. tým, že dobre rozdeľujú svetlo na jednotlivé farby. To dodáva správne zrezaným diamantom ich atraktívny trblietavý vzhľad. Mimoriadna tvrdosť a vysoká disperzia svetla sú dvoma vlastnosťami nevyhnutnými pre jeho moderné využitie.
Parametre, ktoré sa u diamantov posudzujú
Pri hodnotení diamantov sa posudzujú základné parametre, ktoré majú výrazný vplyv na cenu diamantu. Tieto parametre sa súhrnne označujú 4C. Ide o:
- brús (CUT),
- váha (CARAT),
- čistota (CLARITY),
- farba (COLOR).
Brús diamantov - CUT
Diamant musí byť vybrúsený a vyleštený, aby ukázal všetky svoje krásy, pre ktoré sú diamanty také známe a drahé. Diamanty sa vybrusujú do rozličných tvarov, ktoré sú vyberané tak, aby zdôraznili jeho vlastnosti. Najčastejšími, resp. najpopulárnejšími štýlmi brúsenia, ktoré kráčajú ruka v ruke s módou, sú:
- baguette (bageta),
- marquise (markíza),
- princess (princezná),
- heart (srdce),
- pear (hruška),
- oval (ovál),
- round (kruh).
Váha diamantov – CARAT
Karát je jednotka váhy diamantov. 1 karát predstavuje 200 milligramov. Point je jedna stotina karátu (2 mg), ktorá sa zvyčajne používa pre diamanty vážiace menej ako jeden karát. Cena diamantu sa s rastúcim počtom karátov zvyšuje, pretože veľké diamanty sa vyskytujú len zriedkakedy.
Čistota diamantov – CLARITY
Čistota je stupeň vnútorných chýb diamantu. Môže ísť napríklad o cudzí materiál, iný kryštál diamantu, prípadne štrukturálne nepresnosti. Čisté diamanty sú veľmi vzácne. Len 20 % vyťažených diamantov je dostatočne čistých na to, aby mohli byť použité v šperkoch, zvyšných 80 % je použitých na priemyselné potreby.
Farba diamantov - COLOR
Diamant sa ako jediný drahý kameň v prírode vyskytuje vo všetkých farebných modifikáciách: bezfarebné, biele, sivé, modré, žlté, oranžové, červené, zelené, ružové, hnedé, prípadne čierne. Zafarbenie diamantov je spôsobené prímesami alebo poruchami v ich štruktúre. Väčšina prímesí nahrádza atómy uhlíka v kryštalickej mriežke. Najčastejšia prímes je dusík, ktorý spôsobuje žlté alebo hnedasté zafarbenie diamantu. Cena diamantu sa v závislosti od odtieňa zafarbenia môže zvyšovať alebo znižovať. Žltá farba cenu znižuje, naopak, ružové alebo modré zafarbenie môže cenu diamantu výrazne zvýšiť.