Rebríček hanebných obchodníkov, ktorí spôsobili pády bánk a fondov

Peter Šaro | rubrika: Článok | 28. 12. 2010
V tomto článku sa zameriame na negatívne postavy v histórii obchodovania – ide o obchodníkov, ktorí sa zapísali do histórie vďaka najväčším stratám a prispeli tak niekedy ku pádu svojich vtedajších zamestnávateľov.
Rebríček hanebných obchodníkov, ktorí spôsobili pády bánk a fondov

Zdroj: Shutterstock

 4,9 - miliardová strata francúzského obchodníka

Na prvom mieste sa nachádza francúzsky obchodník Jérôme Kerviel, ktorého masívna strata prekvapila svetové trhy len nedávno, v januári 2008. Jej celková výška dosiahla hodnotu 4,9 miliardy eur. Jeho vtedajší zamestnávateľ, Société Générale, tvrdí, že k tomu došlo čisto iba na základe jeho vlastných akcií, bez vedomia nadriadených. Išlo o realizáciu falošných obchodov, ktorými sa snažil zakryť stratové obchody. Najprv malé a zriedkavé, postupne čoraz väčšie obchody dosiahli celkovú hodnotu 49,9 miliardy, čím presiahli trhovú kapitalizáciu samotnej Société Générale (a to hovoríme o jednej z najstarších a druhej najväčšej francúzskej banke). Uzatváranie pozícií, do ktorých Jérôme vstúpil, trvalo banke celé tri dni a spôsobilo pád akciových trhov na celom svete. Takisto prispelo ku zlým hospodárskym výsledkom banky v roku 2008.

Pád Amaranth Advisors fondu

Druhé miesto v tomto neslávnom zozname patrí Brianovi Hunterovi, kanadskému energetickému obchodníkovi.

Jeho obchodovanie prispelo ku pádu Amaranth Advisors fondu („Amaranth“ znamená nevädnúci po grécky), ktorý kontroloval majetok v hodnote 9 miliárd dolárov. Stratu vo výške 6,6 miliárd dolárov dosiahol špekuláciami na trhu s cenami zemného plynu. V súčasnosti čelí pokute vo výške 30 miliónov dolárov práve v súvislosti s potenciálnou manipuláciou cien zemného plynu.

Pádu fondu  nezabránili ani nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu

Na treťom mieste sa nachádza John Meriwether, šéf Long Term Capital Management fondu, ku ktorého pádu a strate vo výške 4,6 miliardy dolárov prispela ruská finančná kríza v roku 1998. Pádu tohto fondu nezabránila ani dvojica pôsobiaca v predstavenstve, Robert C. Merton a Myron Scholes, budúci nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu. 

Pán Med a pán Päť percent

Yasuo Hamanaka, štvrtý na zozname, bol označovaný ako „Pán Meď“ alebo „Pán Päť percent“. Patril totižto medzi najväčších obchodníkov s touto komoditou na svete a kontroloval päť percent jej celosvetových zásob. Celkovo spôsobil svojmu vtedajšiemu zamestnávateľovi, Sumitomo Corporation, jednej z najväčších obchodníckych firiem v Japonsku, stratu vo výške 2,6 miliardy dolárov. To mu vynieslo trest vo výške ôsmich rokov za mrežami (paradoxne je to zatiaľ jediný z hore uvedeného zoznamu, ktorý skončil dlhodobejšie za mrežami).

Nick Leeson - hanebný obchodník

No a na záver skutočná hviezda v tejto kategórii – Nick Leeson. Aj keď ním spôsobená strata je až dvanásta najväčšia ku dnešnému dňu – 1,3 miliardy dolárov, Leeson bol prvý, kto bol označený ako rogue trader – hanebný obchodník.

K získaniu tohto označenia dospel vďaka tomu, že položil svojim špekulatívnym obchodovaním na kolená Barings Bank, najstaršiu britskú investičnú banku!

Spočiatku to všetko vyzeralo presne naopak. V roku 1992 vykonal prvý neautorizovaný špekulatívny obchod, ktorý priniesol 10 miliónov libier, čo bola desatina celkových ročných príjmov banky. Vďaka tomu získal bonus 130 000 libier k celkovej ročnej mzde vo výške 50 000 libier. Toto obchodnícke šťastie však malo veľmi krátke trvanie. Straty z jeho špekulácií sa postupne začali zvyšovať, čo ho prinútilo použiť firemný účet používaný v prípade obchodných chýb na zakrytie jeho strát. Tento účet mal paradoxne číslo 88888, ktoré je považované za veľmi šťastné v čínskej numerológii. Straty na tomto účte, prvotne vo výške 2 miliónov libier na konci roku 1992, sa nafúkli na 208 miliónov libier v roku 1994. Kvôli ďalším chybným obchodom v nasledujúcich mesiacoch sa strata ešte neuveriteľne zväčšila na hodnotu 1,3 miliardy dolárov vo februári 1995.

V tomto mesiaci Neeson zanechal za sebou lístok so stručným textom „I am sorry“ a ušiel do Malajzie. Nakoniec ho chytili v Nemecku a poslali späť do Singapuru, kde ako obchodník pôsobil. Bol odsúdený na šesť a pol roku, avšak brány väzenia opustil o niečo skôr v roku 1999 kvôli diagnóze rakoviny hrubého čreva. Napriek nepriaznivým predpovediam boj s rakovinou vyhral a v súčasnosti pôsobí ako manažér malého futbalového klubu Galway United v západnom Írsku. Takisto je veľmi žiadaným hosťom rôznych spoločenských udalostí, na ktorých s radosťou rozpráva o tom, ako položil na kolená najstaršiu investičnú banku v Británii. Počas pobytu vo väzení napísal knihu Rogue Trader, ktorá bola prevedená do filmovej podoby s rovnomenným názvom a Ewanom McGregorom v hlavnej úlohe.    

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok