43. týždeň: Zlato a striebro zasiahla korekcia

Saxo Bank | rubrika: Článok | 26. 10. 2010
Čína zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu a špekulácie ohľadom ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania v Amerike zatiaľ nepriniesli nič nové.
43. týždeň: Zlato a striebro zasiahla korekcia

Zdroj: Shutterstock

Dolár prestal minulý týždeň oslabovať, a to sa prejavilo oslabením niektorých komodít. Zlato si po troch mesiacoch rastu pripísalo prvé týždenné straty a energetický sektor sa aj naďalej obchodoval do strany alebo mierne nižšie. Reuters Jefferies CRB index, ktorý sumarizuje vývoj 19 hlavných komodít, tak zakončil týždeň bez zmeny, medzi jednotlivými komoditami boli ale veľké rozdiely.

Celý poľnohospodársky sektor je v zajatí výkyvov počasia, ktoré minulý týždeň potrápili celý svet. Dôsledky sa prejavia v zníženej produkcii a to hnalo ceny poľnohospodárskych komodít celý týždeň vyššie.

Ako významné môžu byť rozdiely medzi jednotlivými sektormi, ukazuje rozdelenie komoditného indexu Dow Jones UBS nižšie. Celý index od začiatku roka posilnil zhruba o štyri percentá. Za relatívnu slabosť môže predovšetkým energetický sektor, ktorý má v indexe váhu cez 30 percent.

Korelácia medzi cenou zlata a dolára v poslednej dobe rástla. Pred summitom krajín G20 v Južnej Kórei dolár posilnil a cena zlata sa dostala pod tlak. Výsledkom bola prvá týždenná strata po 3 mesiacoch. Počas korekcie trh testuje silu podkladového aktíva, v tomto prípade zlata. Ďalšie týždne ukážu, či sme tento rok už maximum videli alebo či túto korekciu využijú noví kupujúci, ktorí čakajú práve na takúto príležitosť.

Striebro počas korekcie ako obvykle predviedlo horší výkon, rovnako ako počas rally rástlo viac. Pomoc je na cene 22,18 a 21,34. To sú Fibonacciho úrovne návratu z poslednej rally. Pre zlato ležia tieto hodnoty na cenách 1300 a 1272, pričom na 1311 je ešte trendová čiara, ktorá tiež hrá svoju rolu. Návrat späť nad 1350 by vrátil do hry rastový trend a potom by bol najbližší cieľ 1400 dolárov.

Cena ropy sa minulý týždeň obchodovala v úzkom pásme medzi 80 a 85 dolármi. Zvýšenie sadzieb v Číne zmarilo pokus o prerazenie smerom nahor, naopak silnejúci dolár viedol k testovaniu pomoci.

Špekulatívne dlhé pozície držané manažérmi hedgeových fondov dosiahli takmer rekordnú úroveň. To vyzýva k opatrnosti, pretože prelomenie úrovne 80 dolárov za barel by mohlo spustiť uzatváranie týchto dlhých pozícií a mohlo by tak viesť k významnejšej korekcii.

Zemný plyn oslabil minulý týždeň o ďalšie štyri percentá. Údaje o výške amerických zásob ukázali, že tieto rastú vyšším tempom, než trh očakával. Aj zvýšený zimný dopyt tak nedokáže vyrovnať previs ponuky, ktorý na trhu panuje a tak môžeme ešte po niekoľko týždňov čakať rast zásob, čo bude naďalej negatívne pôsobiť na cenu. Prebytok zásob na konci minulého roka viedol k niekoľkomesačnému poklesu ceny, ktorého výsledkom bolo zníženie ceny zemného plynu o 40 percent od začiatku roka.

Pomer medzi cenou ropy a zemného plynu teraz tiež podporuje obchody hedgeových fondov. Ropa prekonala od júna zemný plyn o 70% a podporu tomuto sužovanému trhu by mohla priniesť len významná zmena tohto pomeru.

V prípade poľnohospodárskych komodít predviedla najväčší nárast cena kávy Arabica, ktorá sa zdvihla o 2 doláre za libru, čo sa nestalo posledných 13 rokov. Príčinou boli obavy, že nepriaznivé počasie povedie v kľúčových pestovateľských regiónoch Južnej Ameriky k poklesu ponuky. Kolumbia, druhý najväčší producent kávy Arabica, už oznámila, že úroda bola napadnutá plesňou, čo môže viesť k zníženiu úrody v budúcom roku.

V prípade Kolumbie to môže v sezóne 2010/2011 viesť k zníženiu až o 10 percent. Ak k tomu ešte pripočítame zníženú produkciu Brazílie, môže dopyt v nasledujúcich mesiacoch podľa analytikov prevyšovať ponuku.

Hoci cena rastie už od júna, dvojdolárový nárast v tomto týždni môže predstavovať určitú rezistenciu. Dopyt po praženej káve môže naopak brániť výraznejšiemu poklesu.

Významne rástla aj cena ryže, teda plodiny, ktorá stále predstavuje hlavnú zložku jedálnička pre viac ako 3 milióny ľudí naprieč Áziou. V Thajsku môže úroda poklesnúť až o 20 percent a to v dôsledku najhorších povodní, ktoré krajinu za 20 rokov zasiahli. Cena Thai ryža, čo je hlavný ukazovateľ na ázijskom trhu, od júla pridala 10 percent a ďalších 10 percent ešte pridať môže. Exportujúce krajiny totiž najskôr plnia potreby domáceho trhu.

Opakovanie potravinovej krízy z roku 2008 je nepravdepodobné, pretože Thai benchmark sa obchoduje na polovičnej hodnote, čo vtedy. Napriek tomu budeme pozorne sledovať počasie, pretože cenu hnali nahor namiesto špekulácií obavy o nedostatok ponuky.

Januárový kontrakt surovej ryže obchodovaný na burze v Chicagu dosiahol minulý týždeň 14,59 dolára za cent a vďaka rastúcej sezónne dopytu vidia niektorí analytici potenciál k rastu až na 16 dolárov, teda na cenu z minulého decembra.

Ole S. Hansen, stratég komoditných trhov, Saxo Bank

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok