Investovanie do ETF je jednoduché a dostupné pre každého

PR článok | rubrika: SEO PR | 1. 9. 2024
Investovanie do ETF (Exchange-Traded Funds) je často považované za nenáročné a dostupné pre väčšinu investorov. Je skutočne jednoduché a môže byť skvelým spôsobom, ako začať budovať svoje investičné portfólio, napríklad s XTB.
Investovanie do ETF je jednoduché a dostupné pre každého

Zdroj: cherdchai / Stock.adobe.com

Ako investovať do ETF fondov? 

Ak chcete začať investovať do ETF s XTB, stačí si založiť účet, vložiť naň peniaze a vybrať si fondy, do ktorých investujete. Výber ETF by mal zodpovedať vášmu investičnému profilu, teda zodpovedať cieľom a úrovni rizika, ktoré ste ochotní prijať.  

Začiatočníkom môže pomôcť demo účet, vďaka ktorému máte možnosť zistiť, čo prinášajú investície do ETF bez nutnosti riskovať svoje peniaze. Nutné je samozrejme myslieť na diverzifikáciu portfólia, aby sa znížili riziko straty celej investície. 

Čo sú investičné plány od XTB? 

Investičné plány od XTB sú určené pre pasívne investovanie do ETF. Ide o fondy kótované na burze cenných papierov, obsahujúce rôzne inštrumenty (dlhopisy, akcie, komodity a pod.). Nákup ETF znamená investíciu do vybraného odvetvia, regiónu či indexu. Takéto riešenie je vhodné na diverzifikáciu, pretože ETF obsahujú portfólio aktív, ktoré sledujú určitý index a pomáhajú zároveň aj rozdeliť riziko. Dalo by sa tiež povedať, že ide o efektívny nástroj na rozloženie rizika a dosahovanie stabilných výnosov.  

Ako fungujú investičné plány? 

Potrebné je založiť si účet XTB, vybrať ETF fondy a nastaviť percentuálny podiel, ktorý sa z celkovej investície vloží do jednotlivých ETF. Broker XTB potom nakúpi vybrané ETF fondy a bude spravovať portfólio v zmysle nastavených požiadaviek.  

Klienti XTB si môžu vytvoriť maximálne 10 portfólií, pričom v každom z nich môže byť až 9 ETF. Investičné plány sa dajú kedykoľvek otvoriť alebo uzavrieť a začať sa dá s investíciou od 15 EUR alebo USD. 

Čo je pasívne investovanie? 

Pasívne investovanie je stratégia, ktorá spočíva v kopírovaní výkonnosti trhu alebo indexu. Pasívni investori môžu dosiahnuť zisky aj bez neustáleho aktívneho riadenia svojho portfólia. Je teda omnoho jednoduchšie a menej časovo náročné ako aktívne investovanie. Najbežnejšou metódou pasívneho investovania je práve investovanie do ETF.   

Pre koho je vhodné pasívne investovanie? 

Burzovo obchodované fondy, teda ETF, môžu byť vhodné pre investorov, ktorí hľadajú dlhodobú investíciu. Držanie investície na dlhšie obdobie môže zvýšiť šancu na dosiahnutie lepších výnosov. Jedným z mýtov ohľadom pasívneho investovania je, že je vhodné len pre začiatočníkov. V skutočnosti je vhodné pre široké spektrum investorov vrátane skúsených.  

Dôvodom je, že pasívne investovanie môže poskytovať stabilné výnosy a nižšie náklady v porovnaní s aktívnym riadením portfólia. Môže byť vhodné pri diverzifikácii portfólia aj ako forma „bezpečnejšieho“ investovania.  

Je pasívne investovanie bezpečné? 

Pasívne investovanie môže byť považované za bezpečnejšie ako aktívne investovanie z niekoľkých dôvodov, avšak stále nesie určité riziká. ETF sú skvelým nástrojom na diverzifikáciu, pretože zahŕňajú portfólio rôznych aktív, ktoré sledujú konkrétny index. Táto stratégia pomáha rozložiť riziko, na rozdiel od investovania do jediného aktíva.  

Okrem toho majú ETF vysokú likviditu, čo znamená, že ich môžete ľahko kúpiť a predať na trhu, čím získavate flexibilitu pri správe svojich investícií. Výnimkou môžu byť menšie alebo špecializované ETF s nízkou likviditou.  

Pozor si treba dávať na pákové ETF, ktoré môžu znásobiť zisk, ale aj stratu. Tým, že ETF sledujú konkrétny index, pri jeho poklese sa zníži aj hodnota ETF. Investori by mali byť opatrní pri výbere ETF a dôkladne zvážiť zloženie sledovaného indexu.  

Vyžaduje si pasívne investovanie znalosti?  

Pasívne investovanie síce nevyžaduje takú hĺbkovú znalosť a časovú náročnosť ako aktívne investovanie, no stále si vyžaduje určitú úroveň vedomostí. Je dôležité porozumieť tomu, čo sú ETF a indexové fondy, ako fungujú a aké sú ich výhody a nevýhody.  

K základným znalostiam patrí aj znalosť hlavných trhových indexov, ktoré ETF sledujú, napríklad S&P 500, NASDAQ-100, alebo FTSE 100, a rozumieť ich zloženiu a výkonnosti. Mať tieto znalosti vám pomôže robiť informované rozhodnutia, minimalizovať riziká a lepšie pochopiť, ako pasívne investovanie môže prispieť k dosiahnutiu vašich finančných cieľov.  

Čo je xStation?  

Obchodná platforma xStation je miesto, kde môže aj „bežný človek“ obchodovať alebo investovať online. Vďaka nej sa dostane na burzu kedykoľvek a odkiaľkoľvek, stačí mať len pripojenie na internet. Platforma XTB xStation kombinuje všetky funkcie profesionálnej obchodnej platformy pričom rešpektuje aj začínajúcich investorov. Okrem desktopovej verzie je dostupná aj mobilná aplikácia.  

Aké funkcie ponúka xStation? 

Platforma xStation5 ponúka množstvo moderných funkcií. Ich cieľom je uľahčiť a zefektívniť používateľom obchodovanie. K ponúkaným funkciám patrí napríklad bezplatný testovací účet, ktorý umožní zoznámiť sa s platformou a otestovať si jej funkcie. xStation má aj pokročilú kalkulačku, ktorá umožňuje automatický výpočet veľkosti príkazu. 

Nechýba ani prístup k analytickým materiálom a finančným správam od profesionálneho analytického oddelenia, makroekonomický kalendár, vstavaný prieskumník trhu pre výber spoločností a uľahčenie výberu, aktuálne informácie o akciách ako sú výplaty dividend a dátumy zverejnenia finančných správ či stovky nástrojov na úpravu a prezeranie grafov a technickej analýzy. Navyše, zákaznícka podpora je dostupná 24/5.   

Tento článok nie je určený ako investičné poradenstvo. Všetky investície nesú určité riziko, a preto je odporúčané poradiť sa s odborníkom, aby ste zabezpečili, že vaše investičné rozhodnutia sú v súlade s vašimi cieľmi a akceptovanou úrovňou rizika. 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ETF fondy, investovanie

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok