36. týždeň: Pozitívny tlak - Komentár k týždennému vývoju na komoditných trhoch

Saxo Bank | rubrika: Článok | 6. 9. 2010
Celkovo pozitívny sentiment dostal minulý týždeň komodity do pozitívneho pásma. Rally na akciách a výpredaj na štátnych dlhopisoch umožnil trhom nadýchnuť sa. Tie boli do tej doby výrazne spútané strachom a prehnanými obavami.
36. týždeň: Pozitívny tlak - Komentár k týždennému vývoju na komoditných trhoch

Zdroj: Shutterstock

Pozitívny vplyv mali lepšie údaje týkajúce sa zmeny počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA, celkovo, zdá sa, trhy nabrali pozitívny momentum vďaka lepším makroekonomickým dátam.

Celkovo pozitívne dáta vyústili v zisky na rope a obilninách. Predchádzajúci negatívny sentiment však viedol k určitému tlaku na cene zlata, na ktorom investori realizovali profit taking. Dlhodobý rastový trend na dennom grafe je v platnosti, kým je cena nad 1 232 dolármi za uncu. Vo chvíli ako neistota z trhu ustúpi a investori začnú vyhľadávať rizikovejšie investície, môže sa stať, že sa cena opäť dostane pod tlak a to aj napriek tomu, že fundamentálne dáta pre tento kov sú priaznivé.

Ropa z dlhodobého pohľadu opustila týždenné minimá a má za sebou pozitívny výkon. A to napriek tomu, že zásoby ropy v Spojených štátoch opäť rástli. Tento údaj spravidla trhy ovplyvňuje len krátkodobo. Dlhodobý trend je stále neporušený. Akciové trhy a ekonomický sentiment majú za následok rastúce očakávania ohľadom budúceho dopytu. Formu pomoci poskytol rope tiež nešťastný požiar plošiny v Mexickom zálive. Neistota ohľadom ťažby a výroby je tak vyvážená vyšším využitím kapacít.

Tým, že sa cena ropy odpútala od minima na úrovni 71 USD, ukázala svoju silu. Ďalšia rezistencia by mohla prísť na úrovni 50-denného kĺzavého exponenciálneho priemeru na úrovni 76,90 USD. Ak ho ropa prelomí, môže rásť až k 79,20 USD, aspoň krátkodobo. Úroveň 71,00 USD zostáva kľúčovou podporou.

Oveľa viac pozornosti na seba ale pritiahli príbehy o prípadnom nedostatku potravín. Rusko predĺžilo zákaz vývozu pšenice aj na ďalší rok, čo malo na býčí trh ďalší pozitívny vplyv.

Tento zákaz vyústil do vyššieho dopytu po preprave loďami Panamax (tie sa často využívajú pre obilniny a uhlie). Cena sa odrazila od minima z polovice júla pod 16 000 a rástla až k 25 000. Pre štvrtý kvartál sa očakáva ďalší rast ceny na cca 28 000.

Zvlášť ceny kukurice vystrelili nahor a prelomili kľúčovú rezistenciu na 414. Zdá sa, že cesta odtiaľto vedie len jedným smerom a svet sa bude prispôsobovať budúcim cenám.

1_saxo_11.jpg

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok