Investičná disciplína a overené pravidlá pri investovaní

Miroslav Ovčarik | rubrika: Článok | 16. 8. 2010
Asi najčastejšou otázkou investorov, ak uvažujú o tom ako zhodnotiť svoje finančné prostriedky je, ako dosiahnuť čo najvyšší výnos pri minimálnom alebo najlepšie žiadnom riziku.
Investičná disciplína a overené pravidlá pri investovaní

Zdroj: Shutterstock

Asi najčastejšou otázkou investorov, ak uvažujú o tom ako zhodnotiť svoje finančné prostriedky, je ako dosiahnuť čo najvyšší výnos pri minimálnom alebo najlepšie žiadnom riziku. Keďže vieme, že investícia s vysokým výnosom a minimálnym rizikom neexistuje, musíme hľadať kompromisy. V tomto článku si môžeme ukázať niektoré overené pravidlá ako postupovať, aby sme riziko znižovali. Tiež je dôležité si povedať, či idem investovať alebo špekulovať.

Ak rozmýšľame skôr dlhodobo (teda investujeme), potom je vhodné použiť nasledovné pravidlá:

  • 1. Stanovte si cieľ investície

Napr. sporenie na dôchodok, sporenie pre deti kým budú plnoleté alebo nejaké krátkodobejšie zhodnotenie peňazí, a snažte sa túto stratégiu nemeniť.

  • 2. Stanovte si tzv. investičný horizont
    • t.j. dobu, na akú chcete investovať, a počas ktorej dané peniaze “nebudete potrebovať“.

Je to tiež zároveň doba, po ktorej je férové investíciu hodnotiť. Je to kvôli tomu, že inak bude vyzerať portfólio napríklad na 20 rokov (môže byť dynamickejšie) a inak na 1 rok. Ak však aj od dlhodobej investície chceme, aby počas celej doby výrazne neklesala, museli by sme ju nastaviť oveľa konzervatívnejšie (teda ako keby zodpovedala kratšej dobe investície). Pri dynamických portfóliách je totiž vyššia šanca, že dlhopisy, ako konzervatívnejšia zložka, budú mať viac času na vyrovnanie prípadných väčších prepadoch na akciových trhoch.

  • 3. Rozhodnite sa, či chcete investovať jednorazovo, pravidelne alebo oboje

Výhodou pravidelnej investície predovšetkým do rizikovejších aktív (akcie, komodity, ...) je, že môže znížiť riziko toho, že takúto investíciu kúpime práve v čase, keď dosiahla najvyššiu hodnotu v určitom období.

  • 4. Rozhodnite sa, akú resp. aké čiastky chcete investovať a v akej mene.
  • 5. Reálne si stanovte, aké riziko ste ochotní pri investovaní podstúpiť,
    • nielen na konci investičného horizontu ale aj počas celej doby investovania (aký veľký prípadný pokles investície v určitom čase “akceptujete “).

Skúste si povedať napríklad: „Vkladám tam 10 000 eur. Ak v určitom čase poklesne moja investícia na hodnotu 8 000 eur, je to pre mňa ešte akceptovateľné?“ Aký veľký pokles je pre mňa ešte akceptovateľný? To je dôležité kvôli tomu, aby ste si vedeli predstaviť akú veľkú sumu môžete vložiť napríklad do akcií. Za posledných 10 rokov zažili akciové trhy dva prepady približne  o 50 %. Ak by sme dali všetko iba do akcií, musíme teda počítať s tým, že môže (nemusí) nastať situácia, keď váš vklad bude mať dočasne napríklad polovičnú hodnotu. Ak je to pre vás neprijateľné, musíte dať do akcií primerane menej a viac investovať napríklad do dlhopisov, kde je riziko nižšie.

  • 6. Zvoľte si vhodnú stratégiu

Obvykle platí, že čím vyššie výnosy očakávate, tým rizikovejšiu stratégiu musíte zvoliť. Zo začiatku je preto lepšie začať opatrnejšie a držať sa hesla „menej je niekedy viac“. Kľúčovým parametrom správneho portfólia (až 80 % úspechu) je pomer medzi konzervatívnou (peňažný trh, dlhopisy) a dynamickou zložkou (akcie, komodity...). Iba 20 % tvorí výber konkrétnych správcov a podielových fondov.

  • 7. Je dobré mať reálne očakávania od danej investície

Najčastejšou chybou je rýchla reakcia na dianie na finančných trhoch. Takéto rozhodnutia prichádzajú často krát už neskoro a môžu priniesť realizovanie straty.

  • 8. Základom úspešnej investície je nákup,
    • keď sú cenné papiere lacné (napr. pri poklesoch trhu), a ich následný predaj, keď ich cena vzrastie.

Niekedy môžeme dosiahnuť zisk aj po krátkej dobe. No niekedy, ak kúpime danú investíciu drahšie a jej cena medzičasom poklesne, musíme si počkať na opätovný nárast a až potom ju predať, ak chceme na nej získať.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Pioneer Investments  pioneer_invetments.jpg

Čítajte viac o pravidelnom investovaní:
Pravidelné investície nie sú len pre začiatočníkov
Najčastejšie mýty pri investovaní do podielových fondov
Investičná disciplína a overené pravidlá pri investovaní

Miroslav Ovčarik

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

21. 11. 2024 | Redakcia

Obľúbený nápoj Slovákov môže zdražieť až o 30 %

Cena kávy môže vzrásť o 10 až 30 %, varujú analytici. Hlavným dôvodom je klesajúca produkcia kávových zŕn spôsobená klimatickou zmenou. Situáciu komlikuje fakt, že vo svete aj na Slovensku... celý článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

21. 11. 2024 | PR článok

MoneyFest: Najväčšia nezávislá finančná konferencia láme rekordy a prichádza s dátumom na rok 2025!

Bratislava zažila 29. októbra 2024 unikátnu udalosť – prvú nezávislú finančnú konferenciu MoneyFest, ktorá privítala neuveriteľných 947 účastníkov. Tento rekordný počet návštevníkov... celý článok

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

FURT NIEČO [s Peniazmi]: Je chyba neinvestovať celý život a potom chcieť zarobiť hneď

Za populárnym projektom FURT NIEČO [s Peniazmi] stojí influencer František Michalovích, ktorý sa vo svete financií pohybuje už viac ako 10 rokov. V rozhovore sme sa snažili prísť na... celý článok

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

26. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Eaconomy láka Slovákov na super zisky, no nemá povolenia, varuje NBS

Platforma Eaconomy, ktorá láka na vysoké zisky a na rýchle zárobky z mobilu, je zrejme podvod. varuje NBS. V zahraničí ju označujú za Ponziho schému. Na Slovensku nemá žiadne povolenia. celý článok

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

10. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy pre ľudí sú tu, minister potvrdil dátum prvej emisie

Nové štátne retailové dlhopisy, ktoré plánuje Slovensko vydať v marci 2025, môžu znamenať prelom v investičných návykoch slovenských domácností. S úrokom približne 3 % a oslobodením... celý článok