Vysokofrekvenčné ochodovanie alias High Frequency Trading

Peter Šaro | rubrika: Článok | 27. 7. 2010
V tomto článku sa budeme zaoberať takzvaným High Frequency Trading (HFT) – vysoko frekvenčným obchodovaním, konkrétne hlavnými stratégiami HFT a jeho vplyvom na obchodovanie na burzách v súčasnosti.
Vysokofrekvenčné ochodovanie alias High Frequency Trading

Zdroj: Shutterstock

HFT, takisto označované ako algoritmické alebo black-box obchodovanie, využíva počítačové programy na realizáciu obchodných stratégií.Programy sú napísané tak, že všetky rozhodnutia ohľadom času vstupu, ceny a veľkosti pozície sú vopred zadefinované a vykonané bez ľudskej intervencie.

Prečo je potrebné pri obchodovaní zohľadňovať existenciu HFT?

Najmä kvôli jeho rastúcemu podielu na celkovom množstve zobchodovaných účastín na burzách. Podľa správy spoločnosti TABB Group z júla 2009 HFT firmy predstavovali iba 2 percentá z celkových 20 000 obchodníckych firiem v USA, avšak na celkovom množstve zobchodovaných účastín na amerických akciových trhoch sa podieľali 73 percentami. Predstavujú teda silu, s ktorou je treba na súčasných trhoch jednoznačne rátať.

Základné HFT stratégie

 

  • Rabatové obchodovanie
    • táto stratégia využíva fakt, že jednotlivé ECN spoločnosti (ECN – kanály pre umiestnenie príkazov na burzách) platia účastníkom trhu rabat v určitej výške v momente, keď dôjde k realizácii obchodu za cenu stanovenú HFT programom. Pri tejto stratégii sa toleruje malá strata, základom je realizácia veľkého nákupného príkazu a okamžitý predaj za účelom získania rabatu. Zameriava sa najmä na vysoko likvidné akcie, ktoré denne zobchodujú niekoľko miliónov účastín.
  • Vytváranie trhovej ceny
    • pri tejto stratégii sa naopak HFT programy zameriavajú na menej likvidné akcie, pri ktorých je väčšie rozpätie (spread) medzi kúpnou a predajnou cenou. Vytvárajú najlepšiu nákupnú cenu a hneď predávajú za najlepšiu predajnú cenu. Ak je rozpätie niekoľkocentové, zarábajú jednak na tomto rozpätí a jednak aj na rabate od ECN spoločností.
  • Monitorovacie obchodovanie
    • pri tejto stratégii sa HFT zameriava na akcie, ktoré zaznamenávajú výrazné zmeny v cene alebo množstve zobchodovaných účastín. K tomu využívajú filtre, ktoré neustále monitorujú stovky akcií a vyselektujú tie, pri ktorých dochádza k výrazným zmenám najmä kvôli fámam o prebratí, novinkách o nových produktoch a podobne.
  • Momentum obchodovanie
    • stratégia zameraná na akcie, v ktorých dochádza ku krátkodobým „výbuchom“ v pohybe ceny. Ide najmä o oblasti okolo významných support a resistance levelov, okolo celých čísel a podobne. Programy vydetekujú oblasti, kde veľký nákupný alebo predajný záujem spôsobuje krátkodobú nerovnováhu v cene akcie.
  • Technické obchodovanie
    • programy v rámci tejto stratégie nachádzajú na grafoch akcií známe grafické formácie (Hlava a Ramená, Cup and Handle a podobne), vyhodnocujú ich potenciálny zisk/strata pomer. Vychádza sa tu teda najmä z technickej analýzy, kedy vstup a výstup z pozície je presne vopred zadefinovaný.
  • Štatistická arbitráž
    • využíva cenové rozdiely medzi korelovanými cennými papiermi a trhmi, napríklad rozdiel medzi cenou akcie finančnej spoločnosti a indexom finančných spoločností, medzi cenou zlata a cenou akcie spoločností zlato ťažiacich, medzi cenami akcií vysoko korelovaných spoločností, napríklad Pepsi a Coca-Cola a podobne. V tomto prípade sa HFT programy zameriavajú na zisťovanie skutočného lídra v tom ktorom sektore a uskutočňujú obchody v cenných papieroch, u ktorých ešte nedošlo k pohybu.
  • Lúpežné HFT
    • cieľom tejto stratégie je detekovať veľkých hráčov (banky, fondy a podobne) a dostať sa pred nich s vlastnou cenovou ponukou.

Má teda ľudský obchodník v tomto novom svete obchodovania, kde rýchlosť realizácie nákupu alebo predaja je niekoľko nanosekúnd, reálnu šancu na úspech? Odpoveď je áno, ale vyžaduje to prispôsobenie sa novým podmienkam:

Po prvé, eliminovať pôsobenie HFT programov obchodovaním takzvaných „in-play akcií“ – horúcich akcií, o ktorých sa momentálne veľa hovorí a v ktorých majú ešte stále slovo veľkí hráči, ako napríklad fondy na rozdiel od HFT firiem.

Po druhé, je treba sa vyhnúť málo volatilným akciám s podpriemerným množstvom zobchodovaných účastín.

Po tretie, vyhnúť sa lákaniu vstupovať do long pozícií v momente, keď cena vytvára nové maximá (obdobne pre short operácie), pretože práve na týchto leveloch so zvýšenou volatilitou je najvyššia pravdepodobnosť výskytu HFT programov (a výsledkom môže byť falošné prerazenie levelu a tým pádom vaša strata).

Po štvrté, je potrebné znížiť veľkosť obchodovaných pozíciízamerať sa na väčšie pohyby v cenách akcií. Pri dolárovom pohybe vás potom menej trápi, či ste mohli uzavrieť pozíciu s niekoľko centov väčším ziskom.   

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok