Aký je deň na burze

Peter Šaro | rubrika: Článok | 20. 7. 2010
V rámci tohto článku si prejdeme jednotlivé etapy počas dňa na burze, pretože aktivita je pri obchodovaní premenlivá. Táto téma vám umožní lepšie si rozložiť svoje aktivity počas dňa, aby ste si nevytvorili zlé návyky.
Aký je deň na burze

Zdroj: Shutterstock

 Od 9:30 do 16:00

Americké akciové trhy (NYSE, NASDAQ) sa otvárajú o 9:30 Eastern Time (Východného času, plus 6 hodín pre Stredoeurópsky čas) a zatvárajú o 4:00 poobede. Počas týchto burzových hodín sa vyskytujú momenty so zvýšenou trhovou aktivitou a obdobia, kedy je akčnosť na trhu minimálna. Najvyšší stupeň trhovej aktivity je počas prvej hodiny po otvorení. Najlepšia rada, ktorú vám môžeme dať a platí najmä pre začiatočníkov, je neobchodovať prvých desať – pätnásť minút po otvorení burzy. Jednoducho si sadnite na ruky a iba pozorujte vami vybranú akciu a jej pohyb v porovnaní s celkovým smerovaním trhu. Akcie často krát potrebujú nejaký čas, kým vám ukážu, ktorým smerom sa poberú, takisto kde sa nachádzajú kupujúci a predávajúci. Vo všeobecnosti skúsení obchodníci zarobia v priebehu prvej hodiny 50-60 % svojho denného profitu (avšak, na druhej strane, ak sa zmýlia, drvivá väčšina ich dennej straty sa vyprodukuje práve v tomto čase).

Po uplynutí prvej hodiny, okolo 11:00 doobeda, nastáva obdobie spomaľujúcej sa trhovej aktivity, volume sa zmenšuje a na trhu sa nachádza stále menej príležitostí na obchodovanie. Toto spomaľovanie sa deje pri každej akcii odlišným spôsobom a je pre vás ako obchodníka veľmi dôležité si uvedomiť, kedy treba prišliapnuť na brzdu. Ak budete pokračovať v obchodovaní rovnakým tempom ako ráno, výsledkom môže byť veľmi zlý zvyk – overtrading. Teda vstupovanie do pozícií, ktoré už nemajú zmysel, pretože sa snažíte vidieť peniaze tam, kde už v skutočnosti žiadne nie sú. Schopnosť rozpoznať spomalenie trhovej aktivity prichádza až po mnohých mesiacoch obchodovania a súvisí so schopnosťou vysokej koncentrácie, disciplíny a trpezlivosti.

Spomaľovanie trhovej aktivity sa prehlbuje smerom k obedu. Je to vcelku logické, aj tí najlepší a najväčší obchodníci sa potrebujú naobedovať. Riziko overtradingu je v tomto období najvyššie. Ak si nedáte pozor, veľmi ľahko sa stanete obeťou takzvaného Black Box obchodovania. Ide o počítačové systémy, ktorých vplyv na obchodovanie na burzách sa neustále zvyšuje. Ich snahou je vytvoriť dojem, že sa v akcii nachádza priestor na uskutočňovanie profitabilných obchodov, napríklad cez zobrazovanie falošných príkazov na kúpu a predaj. Tieto príkazy sa v momente, ako sa k nim priblíži cena akcie, zrušia, čo vyvolá paniku u tých, ktorí sa nechali zlákať. Vystúpia zo svojich pozícií so stratou a cena akcie sa pohne smerom, ktorí vyhovuje práve týmto Black Box. Takéto malé špinavé triky patria ku každodennému obchodovaniu, schopnosť si ich uvedomovať prichádza s rastúcimi skúsenosťami.

Volume a volatilita sa vracajú späť na trhy okolo druhej popoludní. V priebehu poslednej hodiny obchodovania sa ich úroveň môže dostať na raňajšie hodnoty.

Streda: deň správ o zásobách ropy

Samozrejme, že sa v priebehu obchodovania vyskytujú výnimky z hore uvedených skutočností. Jedna z nich je každú stredu, kedy sa o 10:30 Eastern Time zverejňujú správy od EIA (Energy Information Administration) ohľadom zásob ropy v USA. Táto správa dokáže výrazným spôsobom pohnúť cenami všetkých akcií spoločností spojených s ropným priemyslom. V prípade, že sa očakávali vyššie hodnoty pre zásoby ropy ako sú v skutočnosti, ich cena stúpne prudko nahor v priebehu často krát pár krátkych okamihov. A naopak pre vyššie hodnoty zásob ropy v porovnaní s očakávaniami. Táto správa (označovaná aj ako oil number) už v súčasnosti nespôsobuje až také drastické pohyby v cenách akcií ako tomu bolo pred pár rokmi, kedy existovali takzvaní „energy traders“, ktorí sa aktívne zapojili do obchodovania práve iba v stredu. Aj tak sa však vďaka tomuto oil number ešte stále dokážu ceny v ropnom sektore poriadne rozhýbať.

Zasadanie FED-u

Druhou výnimkou v nami hore vytýčenom bežnom dni obchodníka je stretnutie predstaviteľov FED-u, amerického Federálneho rezervného systému (obdoby Centrálnej banky v európskych krajinách). Toto stretnutie predsedu a prezidentov FED-u sa uskutočňuje raz za šesť týždňov a jeho výsledkom je určenie federálnej sadzby na nasledujúcich 6 týždňov. Teda sadzby, za ktorú si banky požičiavajú navzájom medzi sebou. Vyhlásenie sadzby sa uskutočňuje o 2:15 poobede a predstavuje najvýznamnejšiu udalosť, ktorá hýbe trhmi. V prípade neočakávaných zmien dochádza k niekoľkobodovým skokom v obzvlášť volatilných akciách v priebehu dokonca niekoľkých sekúnd. V prípade, že ste s obchodovaním akcií len začali, tak toto je jednoznačne obdobie, kedy sa musíte bezpodmienečne vyhnúť vstupovaniu do pozícií. V prípade nesprávneho rozhodnutia môžete vo veľmi krátkej dobe výrazne zmenšiť svoj účet.

Pred otvorením a po otvorení trhov

Aj napriek tomu, že sú americké burzy otvorené od 9:30 do 16:00 ET, to neznamená, že sa obchody nedajú uskutočňovať aj mimo toto obdobie. Je to možné v rámci takzvaných premarket a aftermarket sessions, teda pred otvorením a po zatvorení trhov. Spoločnosti často krát vyhlasujú svoje štvrťročné správy práve v tomto období. Opäť by sme vám odporúčali radšej sa vyhnúť obchodovaniu v tomto čase. Volume je veľmi nízke, čo znižuje možnosť vystúpenia z pozície a teda to v sebe nesie veľké riziko strát. Najodstrašujúcejším príkladom je akcia Google (GOOG: NASDAQ). Po vyhlásení jej štvrťročných správ nie je výnimkou pohyb smerom nahor alebo nadol aj o sto bodov v priebehu pár sekúnd. V prípade najnižšej možnej obchodovateľnej veľkosti 100 účastín ak ste v nesprávnom smere môže vaša strata dosiahnuť 10 000 dolárov v priebehu okamihu!

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok