26. týždeň: Čínska mena nedokázala rozdúchať rast

Saxo Bank | rubrika: Článok | 28. 6. 2010
Komodity majú za sebou zmiešaný týždeň. Zo začiatku im pomáhalo zhodnotenie čínskej meny, ale v závere týždňa trpeli, ako sa investori sústredili predovšetkým na krehkosť hospodárskeho oživenia.
26. týždeň: Čínska mena nedokázala rozdúchať rast

Zdroj: Shutterstock

Americké predaje nových domov sa ukázali oveľa slabšie ako analytici očakávali. Dôvodom bolo potupné sťahovanie vládnych stimulov a tieto čísla vyvolali nové pochybnosti o rýchlosti amerického oživovania. FED nechal kľúčovú sadzbu nezmenenú. Inflácia je stále veľmi nízka a nepriamo tiež vyjadril obavy z vývoja fiškálnych problémov v Európe. Tie boli aj témou na summite G20 v Kanade.

Čína oznámila, že sa chystá ukončiť dvojročné obdobie, kedy bol juan naviazaný na americký dolár. Juan za celý týždeň posilnil proti doláru len o 0,6 %, a tak toto vyhlásenie plnilo predovšetkým titulné stránky novín, než aby sa prejavilo v hodnote renminbi. Vyzerá to na kompromis medzi tým, ako upokojiť zahraničné vlády a nepopudiť čínsky exportný priemysel, ktorý by vďaka silnejšiemu juanu čelil silnejšej konkurencii.

Čínsky šéf daňovej správy varoval, že úroveň dlhu miestnych vlád môžu ohroziť čínsku ekonomiku. Čína prvýkrát odkryla tieto údaje a niektoré sa môžu javiť vážnejšie ako grécky dlh. To zvyšuje riziko spomalenia čínskej ekonomiky a spľasnutia bublín najmä v infraštruktúre, stavebníctve a bývaní.

Stránky novín zatiaľ plnia európske vládne dlhy a rozširovanie spreadu medzi bezpečnými prístavmi v podobe nemeckých štátnych dlhopisov a dlhopisov krajín PIGS. Poistenie gréckeho vládneho dlhu v objeme jedného milióna dolárov skrz 5-ročné CFD sa vyšplhal na 112 500 USD ročne a to naznačuje vysokú pravdepodobnosť bankrotu.

Index Jefferies Reuters CRB sa v pondelok za pomoci správ ohľadom juanu vyšplhal až na hodnotu 267. V týždni strácal energetický sektor, pričom pokles viedol zemný plyn. Tzv. soft komodity ako cukor, kakao a káva posilňovali a ochránili tak index pred ďalšími stratami. Pokles pod 257 by mohol potom pokračovať až na májové minimá na 247.

1_saxo_5.jpg

Medzinárodná energetická agentúra v stredu vyhlásila, že trh s ropou a zemným plynom vyzerá až do roku 2015 prezásobený s tým, že stále je ešte priestor pre rast zásob. V ten istý deň boli zverejnené aj úrovne zásob, ktoré prekvapivo ukázali ďalší rast a to zvyšuje riziko korekcie.

Ropa s dodaním v auguste atakovala rezistenciu tesne pod 80 dolármi, čo predstavuje 50 % úrovne návratu z májového výpredaja. Zvýšenie zásob a silnejší dolár potom viedli k poklesu cien. Špekulatívne dlhé pozície na burze NYMEX takmer zmizli a trh sa tak javí neutrálny. Support je na cene 74,75 USD a 71 USD. Rezistencia je na úrovni 200-denného kĺzavého priemeru 77,15 USD a na 80 USD.

1_saxo_4.jpg

Zlato dosiahlo v pondelok nový rekord 1265,30 USD, čo viedlo k ďalšiemu vyberaniu ziskov. Obavy z nízkej inflácie už cenu nahor neženú, teraz to sú nízke úrokové sadzby a obavy o vývoj vládnych dlhov. Objem zlata podržaného ETF fondmi zostáva na úrovni 2 000 ton a dokonca rástol na nové maximá.

S tým, ako v centre pozornosti stále zostáva zlato ako bezpečný prístav, bude tento kov naďalej lákať nových kupcov, ktorí budú chcieť nasadnúť do rozbehnutého vlaku. Riziko korekcie ale rastie s tým, ako stále viac profesionálnych investorov vyjadruje obavy z toho, že ďalšie korekcie ako bola tá májová, by mohli spustiť predaj aj na cene zlata.

1_saxo_3.jpg

V tomto týždni by zlato malo odrážať predovšetkým riziko, resp. jeho nárast alebo pokles a malo by tak odrážať pohyb na akciách a dolári. technicky je zlato stále v rastovom trende a dlhé pozície by investori mali držať, pokiaľ bude cena nad 1 195 USD, respektíve nad 1 155 USD. Krátkodobá podpora je na 1 215 USD, rezistencia potom na 1 268 USD a 1 300 USD.

S tým, ako sa približujeme polovici roka, prikladáme tabuľku vývoja cien rôznych komodít od začiatku tohto roka. Pokles indexu CRB o 7,5 % skrýva medzi jednotlivými komoditami dramatické rozdiely. Celkovo trpela energetika a obilniny, naopak tzv. soft komodity (okrem cukru) a vzácne kovy si viedli dobre.  Soft komodity a obilniny boli primárne ovplyvnené počasím, zatiaľ čo energetické komodity a drahé kovy predovšetkým svetovým hospodárskym vývojom.

1_saxo_2.jpg

Ole Sloth Hansen, stratég komoditných trhov Saxo Bank

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok