Finančná gramotnosť medzi seniormi sa zlepšuje, no stále existujú značné rozdiely medzi rôznymi vekovými skupinami, pokiaľ ide o ich investičné návyky a preferencie. Finanční sprostredkovatelia zdôrazňujú, že päťdesiatnici sú otvorenejší moderným formám investovania, zatiaľ čo šesťdesiatnici zostávajú konzervatívni a uprednostňujú bezpečnejšie finančné produkty.
„Keď nás oslovia klienti v dôchodkovom veku nad 60 rokov, tak ide veľmi často o značne konzervatívnych klientov,“ hovorí Michal Ďuriš, partner spoločnosti Umbrella Group. „Zväčša majú k dispozícii väčšiu sumu finančných prostriedkov, ktoré chcú zainvestovať do nízko volatilných aktív. Práve ich konzervatívnosť spolu s kratším investičným horizontom nám možnosti zhodnotenia financií značne osekáva.“
Investovať treba najmä zamlada
Väčšina klientov nad 60 rokov preferuje klasické termínované a sporiace účty. Odvážnejší si zvolia fondy dlhopisov s krátkym horizontom do piatich rokov alebo realitné fondy s horizontom do 10 rokov. Pre tých majetnejších je častou voľbou investičná nehnuteľnosť, ktorú plánujú prenajímať a neskôr darovať svojim deťom či vnúčatám.
„Prevažná časť dôchodcov na Slovensku disponuje iba jednorazovou väčšou sumou, ktorú chcú zhodnotiť. Pravidelné odkladanie z dôchodku vo väčšine prípadov nie je možné, dôkazom je priemerný starobný dôchodok vo výške iba okolo 520 eur mesačne,“ dodáva Ďuriš. Tento fakt podčiarkuje potrebu začať s prípravou na dôchodok čo najskôr a investovať pravidelne a dlhodobo.
Klienti vo veku okolo 50 rokov majú výhodu stredne dlhého investičného horizontu, ktorý im umožňuje zhodnotiť finančné prostriedky aj na akciových trhoch. „Ak chce ísť táto skupina klientov do dôchodku približne vo veku 65 rokov, stále majú pred sebou solídny investičný horizont 10 – 15 rokov. Na efektívne investovanie na akciových trhoch odporúčame minimálne 10-ročný investičný horizont, aby sa investície oplatili,“ vysvetľuje Ďuriš.
Seniori majú vyšší záujem o poistenie
Záujem seniorov o poistenie rastie, pričom aktuálne poistný trh ponúka širokú škálu produktov – od kapitálovo-úrazových životných poistení až po investično-úrazové poistenia a čisto šetriace „pohrebné“ produkty.
„Klientom štandardne odporúčame oddeliť poistenie od šetrenia (investície), ale v mnohých prípadoch dôchodcovia trvajú na tom, aby si v rámci úrazového poistenia aj niečo šetrili,“ uvádza Beata Ihring, riaditeľka pre životné poistenie v Umbrella Group.
Okrem toho, seniori čelia zvýšenému riziku podvodov. „Dôchodcovia sú silne náchylní veriť podvodom, ktoré sú často koncipované ako jedinečné a skvelé investície do nových technológií s prísľubom zisku 25 % ročne. Odporúčame, aby sa vždy poradili so svojím finančným sprostredkovateľom alebo odborníkom na financie, ktorému dôverujú,“ uzatvára Ďuriš.
Zabezpečenie finančnej stability v starobe je kľúčové. „Nastavenie poistenia by malo byť v každom veku efektívne cielené a cenovo prijateľné,“ radí Ihring. Zdôrazňuje, že seniori by sa mali vyhýbať nezmyselným vysoko nastaveným poisteniam a duplicitným poisteniam toho istého charakteru.
Finančná gramotnosť seniorov sa síce zlepšuje, no je nevyhnutné, aby starší ľudia mali prístup k spoľahlivým informáciám a odborným radám. Správne rozhodnutia v oblasti investícií a poistenia môžu výrazne prispieť k ich finančnej stabilite a pokojnejšiemu životu na dôchodku.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.