Každý z nás má inú mieru tolerancie voči riziku. Niekto preferuje rýchlo sa pohybujúce akcie s malým volume a veľkou cenou, iní naopak ťažkotonážne akcie, ktoré sa pohnú len o pár desiatok centov za deň, zato však s veľkým volume.
Zamerajte sa na jednu akciu
V začiatkoch obchodovania by ste sa mali zamerať len na jednu akciu celý deň počas prvých týždňov obchodovania. To vám pomôže porozumieť základné informácie o pohybe akcie:
ako akcia reaguje hneď po otvorení trhu?
kedy je najlepší čas začať obchodovať po otvorení trhu?
počas ktorých období v priebehu dňa je akcia najviac a najmenej aktívna?
nasleduje vami vybraná akcia celkové smerovanie trhu? Ak áno, aká je jej korelácia s vývojom trhu (či je trhovým lídrom, alebo sa len „vezie“ na celkovej sile/slabosti trhu)?
na ktorých leveloch (cenových úrovniach) sa nachádza support (kupujúci) a resistance (predávajúci)?
ako akcia reaguje v blízkosti týchto levelov?
Naučenie sa týchto základných informácií sledovaním len jednej akcie, v priebehu prvých týždňov obchodovania, vám umožní vytvoriť si dobré návyky, ktoré budete neskôr aplikovať pri každej novej akcii, ktorú sa rozhodnete obchodovať. Budete si schopní zaradiť jednotlivé akcie do vlastných skupín podľa štýlu obchodovania tej ktorej akcie, a tak budete schopní rýchlejšie prechádzať medzi jednotlivými akciami, dokonca obchodovať viacero akcií naraz. Ešte raz, toto je veľmi pomalý proces, ktorý nie je možné preskočiť, ak chcete byť v obchodovaní úspešní.
Cena, objem, miera výkyvov, denné rozpätie
Na začiatku pri výbere konkrétnej akcie by sa začiatočníci mali zamerať na tieto štyri hodnoty:
Cena – akákoľvek akcia s cenou nad 100 dolárov sa stáva čoraz zložitejšia na obchodovanie. Cenové rozpätie, na aké by sa mali začiatočníci pozerať, je od 10-15 dolárov po 70-80 dolárov za akciu.
Volume – predstavuje množstvo účastín zobchodovaných v rámci danej akcie v priebehu jedného dňa. Minimálna hranica priemerného denného volume akcie by pre začiatočníka mala byť 3-4 milióny účastín. Čím väčšie je volume, tým viacej možností má obchodník vystúpiť z pozície, obchodu, ktorý sa ukáže ako nesprávny. V závislosti na veľkosti volume sa rozlišujú akcie na takzvané Thick (hrubé s veľkým množstvom zobchodovaných účastín) a Light (ľahké akcie, viac volatilné, s menším objemom zobchodovaných účastín).
Volatilita– je meraná ukazovateľom Beta. Beta nám ukáže, v akom vzťahu je pohyb akcie k celkovému pohybu trhu. Ak je Beta rovná jednej, akcia má 100 percentnú koreláciu s trhom, teda ak sa trh pohne o jedno percento, akcia sa pohne o jedno percento v tom istom smere. Ak sa rovná dvom, znamená to, že sa akcia hýbe rovnakým smerom ako trh, a to dokonca 2x rýchlejšie. Všeobecne: Ak má Beta pozitívnu hodnotu, akcia sa hýbe tým istým smerom ako trh, ak negatívnu, akcia sa hýbe opačným smerom. Volatilita vo Thick volume akciách je nižšia ako v Light volume akciách, pretože je potrebný omnoho silnejší pohyb trhu, aby sa Thick volume akcie začali drastickejšie pohybovať. V Light volume akciách stačí často krát malý nákupný alebo predajný záujem a cena akcie môže preraziť svoje levely smerom nahor alebo nadol. Pre začiatočníkov je vhodná úroveň Bety v rozpätí 1 až 2, vyššie hodnoty so sebou prinášajú vyššie riziko strát.
Daily range – denné rozpätie – v obchodovaní nechcete zamerať svoju pozornosť na akcie, ktoré sa nehýbu. Preto navrhujem vyberať si na obchodovanie akcie s minimálnym denným cenovým rozpätím 2-3 doláre. Pri takomto zvýšenom rozpätí sa zvyšuje pravdepodobnosť výraznejších pohybov.
Na záver jedna rada pre začiatočníkov
Mnohé obchodnícke platformy poskytujú službu takzvaného filtra, kde sa objavujú akcie s najväčším pohybom v danom čase. Mať túto službu na platforme by som začiatočníkom neodporúčal, pretože to iba uberá zo začiatočníkovej pozornosti, ktorá by sa mala zamerať iba na jednu akciu. Takisto je tu riziko, že sa zamotáte v akcii, o ktorej ani neviete, ako sa pohybuje, aké má levely, volume a podobne. Je to príliš veľké riziko na začiatok.