ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 12. 4. 2024
ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak majú aj svoje nevýhody, ktoré spočívajú najmä v zdanení. Čo sú vlastne ETF a oplatí sa v súčasnosti do nich investovať?
ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

Zdroj: Shutterstock

Čo je ETF?

Exchange-Traded Fund, skrátene ETF, je investičný fond obchodovaný na burze. Je charakteristický relatívne nízkymi poplatkami za spravovanie a tým, že poskytuje skvelé príležitosti pre začiatočníkov aj pokročilých investorov.

Na rozdiel od podielových fondov, v rámci ktorých investori nakupujú a vlastnia podiely, ETF len kopíruje vývoj na trhu podľa určitého indexu. Ide teda o pasívny typ investovania.

ETF fondy sú v súčasnosti veľmi obľúbené, najmä preto, že investorom umožňujú získať rôzne aktíva, ako sú napríklad akcie, komodity, indexy či dlhopisy. Okrem toho investovanie do nich je rovnako jednoduché ako investovanie do podielových fondov či akcií.

Druhy ETF

ETF sa delia do viacerých kategórií. Medzi najznámejšie patria:

  • Akciové ETF – sú známe tým, že sledujú vývoj akciového indexu.
  • Dlhopisové ETF – sledujú vývoj dlhopisov. Na rozdiel od akciových sa však ich portfólio často mení, pretože je ovplyvnené splatnosťou jednotlivých dlhopisov.
  • Sektorové ETF – ich hlavnou úlohou je sledovať vývoj indexu určitého sektora alebo oblasti trhu, ako je napríklad priemysel alebo IT.
  • Menové ETF – sledujú hodnotu viacerých mien. Pokročilí investori ich využívajú na diverzifikáciu portfólia a na špekulácie.
  • Komoditné ETF – kopírujú vývoj hodnoty nejakej komodity alebo komoditného sektora.

Krátka história ETF

Prvý ETF fond vznikol v roku 1993 a kopíroval index S&P 500. Fond sa obchoduje dodnes, pričom jeho celý názov znie SPDR S&P 500 ETF trust.

SPDR S&P 500 ETF trust je najväčším ETF na svete. V súčasnosti spravuje približne 527 miliárd dolárov. Zároveň je aj najviac obchodovaným. Za deň zobchoduje viac ako 30 miliárd dolárov.

Aj keď je tento ETF fond obľúbený a populárny, nie je jediný, do ktorého môžete investovať. Okrem neho existuje viac ako 11 000 ďalších, ktoré sú zamerané napríklad na komodity, dlhopisy alebo kryptomeny.

Najznámejšie ETF

Okrem SPDR S&P 500 ETF trust existuje aj viacero ďalších úspešných a známych fondov. Medzi ne patria napríklad:

  • iShares Core S&P 500 ETF – ide o akciový ETF, ktorý spravuje cez 454 miliárd dolárov. 
  • Vanguard S&P 500 ETF – akciový fond, ktorý spravuje približne 435 miliárd dolárov.
  • Vanguard Total Stock Market ETF – ďalší akciový fond, ktorý spravuje približne 389 miliárd dolárov.
  • Invesco QQQ Trust Series I – indexový ETF, ktorý spravuje viac ako 259 miliárd dolárov.

Problém robia najmä dane

Problém s ETF fondmi spočíva najmä v rámci ich zdanenia, ktoré môže byť pre mnohých investorov pomerne chaotické. Odvíja sa totiž od toho, aký príjem z nich máte.

Z ETF fondov môžete mať dva typy príjmov:

  • Príjem z dividend – považuje sa za kapitálový a vždy sa zdaňuje. Výška sadzby dane je 19 %, resp. 25 %, ak príjem prekročí 176,8-násobok životného minima.
  • Príjem z predaja – ide o príjem, ktorý je oslobodený od dane, no len v tom prípade, že od nákupu ETF po jeho predaj uplynul viac ako jeden rok.

Poplatky spojené s ETF, najmä s príjmom z dividend, sú vysoké a nevýhodné. Súčasná legislatíva je podľa odborníkov z kancelárie Highgate Law & Tax zastaralá a nestíha reagovať na prax.

„K pôvodným podmienkam, ktoré udáva zákon pre oslobodenie pri predaji cenných papierov, navyše pridala v roku 2021 ďalšie obmedzenie. Požadovala, aby si daňovník zistil bližšie informácie o ETF fonde, o jeho právnej subjektivite a jeho daňovom režime, či je možné tento fond považovať za daňovníka dane z príjmov právnických osôb v zahraničí. A následne v závislosti od klasifikácie fondu aplikovať buď daňový režim predaja cenných papierov, alebo redemáciu podielového listu,“ uviedla kancelária.

Na problémy s ETF upozorňuje aj právnik Peter Varga, ktorý hovorí, že daný prístup nemá žiadnu oporu v zákone. „Ak predpokladáme, že investovanie do single stock je vo všeobecnosti rizikovejšie ako do ETF fondov, tak pri aplikovaní jedného z argumentov právnej logiky a maiore ad minus (od väčšieho k menšiemu) nemôžu byť v praxi finančnej správy pravidlá pre oslobodenie predaja podielov v ETF fondoch prísnejšie ako pri samotných akciových tituloch,“ upozorňuje.

Varga zároveň dodáva, že by sa nemalo stať, aby dva podobné a takmer konkurenčné produkty, v tomto prípade ETF a akcie, mali rozdielne podmienky.

Súčasný legislatívny stav trápi veľké množstvo slovenských investorov. Väčšina z nich totiž vo svojom portfóliu má nejaký ETF fond. Zmena legislatívy je tak podľa Vargu nevyhnutná, a to najmä z dôvodu stanovenia určitej právnej istoty.

Oplatí sa investovať do ETF a aká je ich budúcnosť?

Investovanie do ETF fondov je stále výhodné. Mnohí odborníci dokonca predpokladajú, že ich popularita v nasledujúcich rokoch ešte porastie. Tento odhad zakladajú najmä na tom, že počet ETF fondov sa v poslednej dobe výrazne zvýšil.

Kým v roku 2002 ich bolo len niečo cez 100, o desať rokov neskôr, v roku 2012, existovalo už viac ako 3 300 fondov. Najväčší skok v počte sme pritom mohli sledovať medzi rokmi 2021, kedy bolo k dispozícii 8 552 fondov, a 2022, kedy investori mohli investovať do viac ako 11 000 fondov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

6. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dlhopisy už nie sú. Vydá štát nové a budú sa dať ešte zohnať? (Prehľad)

Dlhopisy pre ľudí, ktoré predstavil minister financií Ladislav Kamenický, sa vypredali za 4 dni. Všetky dlhopisy sú rozchytané. Záujem občanov prekonal očakávania a pôvodný plánovaný... celý článok