Ako chytiť nôž za letu

Saxo Bank | rubrika: Článok | 28. 5. 2010
Chytľavý titulok, však?! Verne ale vystihuje situáciu, v ktorej sa trh nachádza už asi tretí týždeň. Všetci sa snažili pohyby na trhu úspešne zobchodovať, ale vždy ich to rozsekalo - buď preto, že majú ciele na zlej úrovni a majú príliš tesné stop-loss alebo neúspešné vsádzajú na odraz trendu či na korekciu.
Ako chytiť nôž za letu

Zdroj: Shutterstock

Hlavný problém spočíva v tom, že smer, ktorým sa trh pohybuje a jeho celkový trend sú väčšine obchodníkov zrejmé; čo je ale na súčasnej situácii ťažké, je, ako úspešne zobchodovať pohyb, ktorý sa tvári, ako by už dobehol.

Prvou dôležitou vecou je utvoriť si správny náhľad na fundamentálny vývoj a ešte dôležitejšie je zvoliť si pre obchodovanie v súlade s týmto náhľadom menový pár, ktorý je implicitne menej náchylný k volatilite.

V priloženom príklade sa odkazujem na menový pár CHFJPY, ktorý s obľubou používam ako sprostredkovateľa, ktorý v mojich obchodoch zastupuje oveľa volatilnejšie EURJPY. Tí z vás, ktorí sledujete moje ranné komentáre, viete, aký je môj názor na JPY, a vzhľadom na súčasnú nechuť trhu k riziku nemôžete spochybňovať fakt, že JPY bude aj naďalej posilňovať. Z úplne rovnakých zrejmých dôvodov bude oproti tomu EUR (resp. v tomto prípade jeho zástupca CHF) ďalej relatívne oslabovať. Ako som vždycky tvrdil, vec, ktorá je nakoniec zo všetkého najdôležitejšia, je relatívna hodnota, a kto si na ňu v správny okamih počká, ten sa bude smiať naposledy. 

CHFJPY_daily_26_May_10a.jpg 

Trend na priloženom grafe je zrejmý, ale vzhľadom k jeho prudkosti je ťažké odhadnúť, v ktorom okamihu po tom, čo sa hlavný trend prejaví, vstúpiť do obchodovania. Horné dve diagonálne línie ukazujú, ako vyzeral pôvodný trend. Všetko vyzeralo v poriadku, kým nedošlo k pomerne drastickému prepadu. Keď si spomeniete na minulé komentáre, predával som pri prudkom náraste nad úroveň 88,00. To je všetko pekné a najlepší obchodník na svete je rovnako ako generál až po bitke, ale pre mňa je teraz oveľa dôležitejšie odpoveď na otázku, čo ďalej. Mám tu len sedieť a lamentovať nad tým, že som sa do pohybu trhu netrafil, alebo sa mám rozkrájať pri pokusoch chytiť nôž za letu?

Jednoduchá odpoveď je: ani jedno, ani druhé... Ak ale budete postupovať správne. Nie je dôvod, prečo sa tohto obchodu nezúčastniť, ale len za predpokladu, že to urobíte správnym spôsobom. Ak sa zhodneme na tom, že ružová zóna predstavuje oblasť, kde došlo k prvotnému pohybu, potom môžeme tiež tvrdiť, že ďalšie tri zakrúžkované oblasti predstavujú príležitosť k ďalšiemu vstupu. Oblasť červeného krúžku nám označuje ďalšiu príležitosť k vstupu do krátkych pozícií, za predpokladu, že nedôjde k zmene fundamentálneho rozloženia a taktiež všetko ostatné zostane bezo zmeny. Z toho sa nám teraz stáva sekundárny trend a druhá diagonálna línia zhora sa chová ako rezistencia. Ak ste začali predávať v zóne tejto rezistencie, potom je treba umiestniť stop-lossové príkazy nad túto klesajúcu líniu. Ak vás stop príkaz donútil vystúpiť (a bol potrebný veľmi tesný stop-loss), neznamená to, že ste sa mýlili (tento trend je z širšieho pohľadu stále v hre), ale jednoducho došlo k trochu prudšiemu návratu a teraz sa môžete pustiť do otvárania nových krátkych pozícií o jednu zónu vyššie, keď sa nám trend jednoznačne definoval. Týchto niekoľko dodatočných línií v hre vám tiež pomôže ľahšie nájsť úrovne, na ktorých môžete vyberať svoje zisky.

Zelená zóna je trochu mätúca a na obchodovanie ťažšia (tam sa všetko vyjaví až ex post), ale poslúži na potvrdenie a posilnenie obrázku, ktorý sa nám rysuje. Naopak fialová zóna je obdobou červenej, pretože aj tu by ste mali zadať tesné stoploss príkazy bezprostredne nad druhou horizontálnou líniou a znova predávať. Ak sa netrafíte do trendu alebo vás stoploss donúti vystúpiť, potom nezostáva než čakať na návrat do zelenej zóny, zozbierať novú muníciu a pustiť sa znova do predaja.

Priložená tabuľka vývoja GBPUSD je obdobou situácie opísanej vyššie.

GBPUSD_daily_27_May_10a.jpg 

Ponaučenie z toho všetkého je, že na týchto trhoch sa naozaj obchoduje ťažko a väčšinou je oveľa lepšie čakať niekde v ústraní, než sa nechať rozniesť na kopytách prudkých a nepredvídateľných pohybov. Ale na druhú stranu nie je nemožné sa do toho pustiť, ak sa na trhy pozriete objektívne a zo širšej perspektívy. Hlavné je držať sa svojich úrovní a zvoliť si ich zo správnych dôvodov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok