Ekonomický výhľad mimo Európu sa postupne zlepšuje a investorov trápi neistota ohľadne toho, aká téma bude určovať smer trhov v blízkej budúcnosti. Výnos gréckych štátnych dlhopisov dramaticky vzrástol, zvlášť dvojročné výnosy sa zvýšili o 2,5 % a dosiahli v priebehu týždňa úrovní, na ktoré sa nepozreli 12 rokov. Posledné dáta ukazujú, že ekonomické oživenie v kontinentálnej Európe je pomalé.
Chuť k riziku napriek tomu zostáva relatívne vysoká. Zisky sme zaznamenali na začiatku uplynulého týždňa na komoditách. Index CRB sa vyšplhal na 10 týždenné maximá, ťahaný najmä hutníckym a energetickým sektorom, i keď v závere týždňa stratil určitú podporu vo forme posilňujúceho doláru.
Graf: Týždenná percentuálna zmena ceny komodít
Ropa WTI dosiahla nové maximá nad 87 USD. Po oznámení výšky zásob, ktoré rastú už 10 týždňov za sebou, došlo k vyberaniu ziskov a to poslalo cenu ropy späť na januárové maximá, na cenu 83,95 USD.
Technicky tak vzniklo nové pásmo, v ktorom sa ropa môže obchodovať. Podpora je na úrovni 84 USD a 83 USD. Rezistenciu predstavuje 87 USD a dôležitú hladinu predstavuje 90 USD. Tu sa nachádza 50% úroveň návratu z pádu ceny zo 147 USD na 33 USD v roku 2008 a 2009. Pri pohľade na dlhodobý graf je zrejmé, že 200-týždenný kĺzavý priemer sa dostal pod 100-týždenný kĺzavý priemer a to prvý raz od roku 2003. Môže to znamenať, že ďalší rast ceny nad 90 USD bude ťažký.
OPEC nedávno vyjadril spokojnosť s cenami ropy medzi 70 a 80 USD za barel, pretože organizácia si je dobre vedomá, že ďalší nárast ceny by mohol ohroziť globálne hospodárske oživenie. Nárast ceny v tejto fáze oživenia by totiž zvýšil obavy o dvojitý pokles ceny ropy. Na európskych spotrebiteľov naviac doliehajú vyššie ceny energií.
K tým prispelo i oslabujúce euro proti doláru a experti čakajú, že tento trend bude v nasledujúcich týždňoch pokračovať. Hlavné banky na Wall Street predpovedajú trojmiestnu cenu ropy, čo by v prípade nízkej inflácie a nerastúcich výnosov na dlhopisoch nebol priaznivý scenár.
Zlato pokračovalo minulý týždeň vo vývoji nezávisle na hodnote doláru. Na trhy sa vrátila averzia k riziku vďaka obnoveným obavám o grécky dlh a to podporilo ako zlato, tak dolár. Oba sa dostali na nové maximá a prelomili pásmo, v ktorom sa niekoľko týždňov obchodovali. Ako zlato tak dolár majú za sebou najlepší týždeň za posledné tri mesiace.
Po väčšinu roku 2009 (s výnimkou prvého kvartálu) tiahli inflačné očakávania nahor ako cenu doláru tak zlata. Inverzný vzťah medzi nimi platil až do januára, kedy začali narastať obavy o vývoj štátnych dlhov. To poskytlo podporu ako cene zlata tak doláru, ktoré minulý týždeň rástli a zlato v eurovom vyjadrení dokonca dosiahlo nových maxím.
Cenu nahor ženie ako krátkodobé momentum na trhu tak príliv peňazí do ETF fondov. Januárové maximum na 1 162 USD predstavuje ďalšiu rezistenciu, potom nasleduje cena 1 180 USD. Podpora je na 1 145 USD a 1 133 USD.
Priemyselné kovy ako meď, hliník a nikel rastú s tým, ako rastú zásoby firiem v očakávaní globálneho oživenia a rastu globálneho dopytu a zvýšeniu priemyselnej aktivity. Index LME (London Metal Exchange) zostávajúci zo základných kovov dosiahol minulý týždeň 20-mesačné maximum. Hlavným motorom rastu sa zdá i naďalej byť predovšetkým príliv investícií, investori pod vplyvom dobrých ekonomických správ pumpujú peniaze do sektoru. Kým však trh neuvidí potvrdenie zvýšenia spotreby na súčasných cenách, bude trh náchylný ku korekcii.
Cena cukru sa stabilizovala po tom, čo si pripisovala v minulých týždňoch straty. Čína, druhý najväčší spotrebiteľ hneď po Indii, môže zvýšiť import vďaka suchu, ktorým trpí jeden región, kde sa cukor produkuje. Cena kontraktu s dodaním v máji je proti februárovému kontraktu nižšie o 46 %. Návrat k cene 16,45 ukázal prvú známku lepšieho technického výhľadu.
Cena európskych emisných povolení minulý týždeň rástla o takmer 5 % a dosiahla tak najvyššieho zisku za posledné štyri mesiace. Rally prišla po tom, čo účastníci trhu nemali po nedávnej aukcii dostatok povolení a trh očakáva nárast cien. K tomu sa pridalo zvýšenie cien elektriny v Nemecku na burze ICE sme zažili rekordne zobchodované objemy na decembrovom kontrakte 2010.