Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

Jan Müller | rubrika: Článok | 6. 6. 2023
Dávate deťom vreckové? Nejde len o peniaze, ktoré im dávate „na to, čo chcú“. Je to aj vynikajúci prostriedok, ako ich naučiť spracovať tému financií a naučiť ich správne finančné návyky do života. Pozrime sa na to vedecky. Využijeme pritom dlhodobú a veľmi obsiahlu štúdiu, ktorú uskutočnila ING Bank na dvanástich tisícoch spotrebiteľov v trinástich európskych krajinách. Štúdia sa všeobecne zaoberala tým, či existuje nejaká súvislosť medzi skúsenosťami v detskom veku a správaním v dospelosti. Asi už tušíte, aká je odpoveď. Ku kladnému vzťahu k peniazom vychovávajte deti čo najskôr.
Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

Zdroj: Shutterstock

Vreckové je najlepší učiteľ

Vreckové dáva v Európe deťom okolo 80 percent rodičov. Naraziť na dieťa bez vreckového je teda rarita. Najštedrejší z dvanástich národov, ktorým sa výskum venoval, sú Turci. Vreckové svojim deťom dáva v Turecku skoro každý rodič (95 percent). Keď dávame dieťaťu vreckové, tak to má rôzne dôvody.

Niektoré deti si z vreckového musia hradiť veci ako napríklad desiatu, autobus a podobne. Iné nemusia naopak hradiť nič a celé vreckové im je k dispozícii. Preto je aj výška vreckového rôzna a často je práve prispôsobená tomu, čo si z neho deti musia zaplatiť. A samozrejme – rôzne rodiny majú rôzne možnosti.

Niečo málo cez 50 percent rodičov ako prevažujúci dôvod na vreckové uvádza práve potrebu učiť deti hospodáriť. Tieto čísla sa pravdepodobne zásadne od roku 2014 nepohli. Podľa štúdie pre ING zhruba osem percent rodičov nedáva deťom peniaze do ruky, ale posielajú im ich na účet.

V každom prípade naučiť deti rozhodovať o peniazoch v malom ich naučí správne návyky, ktoré môžu neskôr uplatňovať s väčším majetkom. Nezáleží pritom až tak na tom, či dostávajú peniaze na účet, alebo v hotovosti.

Čo vlastne deti naučí vreckové?

 Poďme späť k medzinárodnému prieskumu. Ten sa totiž nepýtal len na to, či a aké vreckové dostávajú dnešné deti, ale zisťoval aj od rodičov, či vreckové dostávali. A hľadal odpoveď na otázku, čo ich vreckové naučilo.

Má vreckové pozitívny vplyv na moje hospodárenie, keď som dospelý? Podľa štúdie dnešní rodičia vo svojej väčšine (70 percent), dôverujú finančnej budúcnosti svojich detí a 83 percent z nich je presvedčených, že vreckové dokáže deťom pomôcť určiť a spoznať hodnotu peňazí.

 Pri porovnaní správania dospelých ľudí, ktorí ako deti dostávali vreckové, s tými, ktorí ho nedostávali, je badateľný . Navyšovať svoje úspory dokáže len 45 percent ľudí, ktorí ako deti vreckové nedostávali. Medzi tými, ktorí ho dostávali, je to 55 percent. Podobný rozdiel je aj v tom, či si zbierajú peniaze na starobu. Robí to 31 percent tých, ktorí vyrastali bez vreckového, a 40 percent tých, ktorí ho mali.

Vreckové samo nestačí

Dať deťom peniaze bez vysvetlenia nemusí dopadnúť dobre. Ani ich rozmaznať príliš vysokými sumami. Je k tomu potrebný pozitívny a usmerňujúci vplyv a príklad rodičov. Vreckové môže byť skvelý nástroj niečoho, čomu môžeme hovoriť napríklad finančná výchova, ale musí sa s ním tiež pracovať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

Príklad: Ak si myslíte, že teraz bude nasledovať príklad, koľko má dostávať konkrétne dieťa a ako majú byť nastavené pravidlá, nie je to tak. Príklad znamená – že máte ísť príkladom vy. Ideálne tak, že primerane veku budete deťom ukazovať a vysvetľovať, koľko čo stojí. Koľko dá vaša rodina mesačne za jedlo, koľko za povinné výdavky, koľko sa musí dávať nabok, ak chcete našetriť na to či ono. A nezabudnite na to, koľko stojí vaša práca, aby bolo porovnanie účinné.

Ako často: Môžete si zvoliť týždennú alebo mesačnú bázu, na tom až tak nezáleží, podstatnejšia je dôslednosť a pravidelnosť. Ak majú mať deti v peniazoch poriadok, je potrebné, aby ste ho mali aj vy. Predvídateľnosť je dôležitá.

Koľko: Na výške vreckového zase úplne nezáleží. Ak si dieťa musí niečo samo platiť, bolo by dobré, aby nielen vyšlo, ale aby mu zostalo aj niečo pre neho. Každopádne rozmaznávať nie je potrebné.

Pravidlá: Pravidlá pre hospodárenies vreckovým deťom radšej veľmi nestanovujte. Skúste im samozrejme vysvetliť, na čo je dobré neutrácať všetko naraz, že je rozdiel minúť peniaze za jednorazové potešenie a za vec, ktorá ho bude tešiť dlho. Ale nepreháňajte to. 

Kedy začať: O peniazoch sa s deťmi môžete baviť už od predškolského veku. Prvé drobné vreckové môžu začať dostávať, keď zvládnu sčítanie a odčítanie. Mali by mať ale tiež možnosť svoje peniaze aj za niečo vymeniť. Bez toho sú to iba kovové kotúčiky a papieriky.

 

Seriál vzniká v spolupráci webu Peniaze.sk a služby Palm App, ktorá umožňuje zamestnancom firiem, aby si sami vyplatili zálohu mzdy, keď ju sami potrebujú. Postupne vás v seriáli prevedieme tvorbou a riadením rodinného rozpočtu a plánovaním výdavkov, pridáme praktické tipy, ako a kde ušetriť, a predstavíme aj základné finančné produkty. Naučíme vás, ako ich múdro používať – aby boli dobrými sluhami a nie zlými pánmi.

Jan Müller

Autor článku Jan  Müller

Autor pracuje vyše 30 rokov vo finančných službách. Za tú dobu nazbieral skúsenosti z bánk, nebankových firiem aj z oblasti dozoru nad finančným trhom a ochrany spotrebiteľa. Takmer 10 rokov sa podieľa na projektoch finančnej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+11
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok