Je normálne, aby veritelia chceli za vyššie riziko i vyšší výnos a špekulanti neverili, že ho dostanú. Taká je cena za zlú vizitku tejto krajiny.
Trh prísnejší než rating
Keby si premiér radšej prial, aby Grécko platilo rovnaké úroky ako krajiny, ktoré majú rovnaký rating, dávali by jeho slová väčší zmysel. Ratingové agentúry, ktoré si za benevolenciu v prípade Island vyslúžili ostrú kritiku, druhý krát už nezaspali. Všetky nedávno znížili rating Grécka. Moody´s na úroveň Poľska a Kóreje, S&P Mexika a Juhoafrickej republiky, Fitch Maďarska, Ruska a Litvy. Odpoveďou na horšiu známku bolo rýchle zvýšenie kreditnej prémie gréckeho dlhu. Ďalší rast úroku už nesúvisel s ratingom, ale s nejasným výsledkom medzinárodných jednaní, zmätenými komentármi politikov a ďalším zadlžovaním. S horším výhľadom prestali špekulanti veriť v úhradu gréckeho dlhu a začali sádzať na ďalší rast ceny za zaistenie proti jeho úpadku.
Teraz pozerajú veritelia na Grécko omnoho prísnejšie než na štáty s rovnakým, či dokonca horším ratingom. Aby Grécko svoje dlhopisy upísalo, musí ponúknuť väčší výnos, než horšie hodnotená Brazília či Turecko. Za desaťročný dlhopis asi šesť a pol percenta, pričom Turecko nájde kupca za šesť a Brazília za necelých päť a pol percenta. Drahšie než Grécko si požičiavajú len štáty, ktoré patria medzi nenapraviteľných recidivistov medzi dlžníkmi a v modernej histórii niekoľkokrát zbankrotovali. Grécko, ktoré prešlo sériou dlhých krachov naposledy v 19. storočí, je bez minulosti pochybného dlžníka. Napriek tomu súčasná riziková prémia Grécka indikuje pravdepodobnosť bankrotu asi tak veľkú ako riziková prémia Dominikánskej republiky, krajiny naspodku ratingových tabuliek. Grécko teda ťažko môže platiť za svoje dlhy rovnaké úroky ako Nemecko alebo Francúzsko, keď sa čo do dôveryhodnosti nevyrovná ani štátom vo svojej ratingovej kategórii.
Výrok Grécku nepomôže
Od druhého februárového týždňa sa o Grécku na chvíľu prestalo hovoriť. Jeho riziková prémia klesla asi o trištvrte percentného bodu. Nevhodné načasovanie výroku pána premiéra na dobu relatívneho pokoja možno vyvolá ďalšie pochybnosti o schopnostiach Grécka splácať svoj dlh. Možno je to signál slabosti a bezradnosti. Alebo nie je za tým nič viac, než unáhlený výrok, ktorý zapadne v súčasnej dobe proti tržných nálad, vládnych intervencií a zvýšeného úsilia regulovať finančné nerovnováhy. Ani v kontexte predchádzajúcich prejavov gréckych predstaviteľov nejde o nič mimoriadneho. Minister financií stále vedie silácke reči o tom, že finančná pomoc nie je potrebná a premiér zas o tom, ako sa na Grécko útočí. Výroky, ktoré nič neriešia a niečo maskujú, Grécku nepomôžu, špekulantov nezastavia a investorov neukľudnia. Vysoký úrok je pre Grécko prvým trestom za jeho obrovské zadlženie. Tým druhým bude veľmi pomalý rast jeho HDP, ktorý môže trvať aj dlhšiu dobu. Uvidíme, či investori, ktorí s gréckym dlhom nešpekulujú, potrestaní nebudú.
Autor pracuje ako analytik trhov a produktov Pioneer Investments