Ceny komodít sa prepadli na najnižšie úrovne v priebehu tohto roku v dôsledku toho, ako sa Čína snaží schladiť svoj hospodársky rast. Banky dokonca dostali nariadenie, aby znížili v prvých týždňoch roku 2010 počet poskytovaných úverov.
Komoditný index CRB, ktorý dokonca jeden januárový týždeň vzrástol o 4 %, od toho času trpí a dostal sa späť k úrovniam, ktoré dosahoval v decembri 2009. Nové long pozície (špekulácie na ďalší rast) sa tak ocitli pod tlakom. Rastúci trend z marca 2009 je v ohrození. Nasledujúce dni budú preto kľúčové pre určenie ďalšieho smeru vývoja komodít.
Ďalšou negatívnou správou boli informácie o posilňujúcom doláre, zvlášť vo vzťahu voči euru. To dosiahlo minulý týždeň päťmesačné minimum, a to vďaka pokračujúcim obavám týkajúcich sa fiškálnych problémov Grécka. Špekulatívne pozície v poslednej dobe fandili ďalšiemu oslabovaniu dolára a táto otočka vyústila do realizácie mnohých stoploss-ov.
Negatívny sentiment zasiahol aj akciové trhy. Vďaka zámeru prezidenta USA Obamu prísnejšie dohliadnuť na hospodárenie bánk prešli trhy smerom nadol skrz svoje predošlé support úrovne. Piaty márny pokus o prekonanie rezistencie na úrovni 1 150 bodov pri indexe S&P500 bol vystriedaný prepadom pod rezistenciu vo výške 1 130 bodov. To otvára priestor k návratu na hodnotu 1 085 bodov.
Ropa s dodaním v marci dosiahla minimum na cene 75,6 USD a zažila tak pokles vo výške 10,50 % z nedávnych maxím. Hlavnou príčinou sú podľa mnohých komentárov špekulatívne pozície, ktoré dosiahli nové maximá a vystavili tak trh riziku zatvárania pozícii vďaka realizácii stop loss pokynov. OPEC pritom pokračuje v rétorike znižovania produkcie.
Na základe popísaných udalostí sa ceny energií dostali pod tlak, ale novo prichádzajúce negatívne správy zabránili ďalším poklesom. Ako najpravdepodobnejší scenár sa nám javí obchodovanie v pásme okolo 80 USD. V tejto chvíli to vyzerá tak, že trhy ešte nie sú pripravené zamedziť vplyvu dolára, a tak jeho hodnota patrí k ostro sledovaným.
Technicky sa ropa s dodaním pre ďalší mesiac pohybuje v rastúcom kanáli medzi 73 – 88 USD, ktorý je stále neporušený. Podporu môže tvoriť 100-denný kĺzavý priemer na hodnote 75,35 USD a rezistentnej úrovne 77,80 a 80,70 USD.
Platina minulý týždeň vzrástla o 12 %, v závere však prišiel výpredaj prekúpených pozícií. Dramatický rast bol spôsobený úspešným rastom ETF fondu na platinu. Fond kúpil 195 000 uncí platiny v priebehu jedného dňa, čo je viac ako desaťnásobok dennej produkcie. Platina sa primárne používa v klenotníctve a v katalyzátoroch v automobilovom priemysle. Čína taktiež prispela k rastu prehláseniami o zámere dostať na cesty tento rok 17,2 miliónov nových áut. V tejto chvíli platí pre aprílový kontrakt support úroveň na cene 1 515 USD.
Zlato sa tiež vďaka doláru vrátilo späť, a to až ku decembrovému minimu 1 075 USD. Trh našiel podporu na úrovni 100-denného kĺzavého priemeru na 1 086 USD, ďalší je na 1 075 USD a následne na spodnej úrovni rastúcej trendovej línii na 1 060 USD. Býčí (rastový) trh pre zlato je stále platný a fundamenty ženú cenu stále vyššie, v tejto chvíli je však hlavným faktorom vývoj dolára. Preto odporúčame na nasledujúce týždne opatrnosť.
Autor pracuje ako stratég komoditných trhov Saxo Bank