Posilňujúci dolár stojí pri kormidle vývoja trhu

Ole Sloth Hansen | rubrika: Článok | 27. 1. 2010
Čína opäť dokázala svoju dôležitosť a ďalší pokus utiahnuť oťaž rastu úverov viedol k predaju komodít a vyvolal záujem o bezpečie v podobe štátnych dlhopisov a dolára.
Posilňujúci dolár stojí pri kormidle vývoja trhu

Zdroj: Shutterstock

Ceny komodít sa prepadli na najnižšie úrovne v priebehu tohto roku v dôsledku toho, ako sa Čína snaží schladiť svoj hospodársky rast. Banky dokonca dostali nariadenie, aby znížili v prvých týždňoch roku 2010 počet poskytovaných úverov.

Komoditný index CRB, ktorý dokonca jeden januárový týždeň vzrástol o 4 %, od toho času trpí a dostal sa späť k úrovniam, ktoré dosahoval v decembri 2009. Nové long pozície (špekulácie na ďalší rast) sa tak ocitli pod tlakom. Rastúci trend z marca 2009 je v ohrození. Nasledujúce dni budú preto kľúčové pre určenie ďalšieho smeru vývoja komodít.

saxo_1_11.jpg

Ďalšou negatívnou správou boli informácie o posilňujúcom doláre, zvlášť vo vzťahu voči euru. To dosiahlo minulý týždeň päťmesačné minimum, a to vďaka pokračujúcim obavám týkajúcich sa fiškálnych problémov Grécka. Špekulatívne pozície v poslednej dobe fandili ďalšiemu oslabovaniu dolára a táto otočka vyústila do realizácie mnohých stoploss-ov.

Negatívny sentiment zasiahol aj akciové trhy. Vďaka zámeru prezidenta USA Obamu prísnejšie dohliadnuť na hospodárenie bánk prešli trhy smerom nadol skrz svoje predošlé support úrovne. Piaty márny pokus o prekonanie rezistencie na úrovni 1 150 bodov pri indexe S&P500 bol vystriedaný prepadom pod rezistenciu vo výške 1 130 bodov. To otvára priestor k návratu na hodnotu 1 085 bodov.

Ropa s dodaním v marci dosiahla minimum na cene 75,6 USD a zažila tak pokles vo výške 10,50 % z nedávnych maxím. Hlavnou príčinou sú podľa mnohých komentárov špekulatívne pozície, ktoré dosiahli nové maximá a vystavili tak trh riziku zatvárania pozícii vďaka realizácii stop loss pokynov. OPEC pritom pokračuje v rétorike znižovania produkcie.

Na základe popísaných udalostí sa ceny energií dostali pod tlak, ale novo prichádzajúce negatívne správy zabránili ďalším poklesom. Ako najpravdepodobnejší scenár sa nám javí obchodovanie v pásme okolo 80 USD. V tejto chvíli to vyzerá tak, že trhy ešte nie sú pripravené zamedziť vplyvu dolára, a tak jeho hodnota patrí k ostro sledovaným.

Technicky sa ropa s dodaním pre ďalší mesiac pohybuje v rastúcom kanáli medzi 73 – 88 USD, ktorý je stále neporušený. Podporu môže tvoriť 100-denný kĺzavý priemer na hodnote 75,35 USD a rezistentnej úrovne 77,80 a 80,70 USD.

saxo_2_9.jpg

Platina minulý týždeň vzrástla o 12 %, v závere však prišiel výpredaj prekúpených pozícií. Dramatický rast bol spôsobený úspešným rastom ETF fondu na platinu. Fond kúpil 195 000 uncí platiny v priebehu jedného dňa, čo je viac ako desaťnásobok dennej produkcie. Platina sa primárne používa v klenotníctve a v katalyzátoroch v automobilovom priemysle. Čína taktiež prispela k rastu prehláseniami o zámere dostať na cesty tento rok 17,2 miliónov nových áut. V tejto chvíli platí pre aprílový kontrakt support úroveň na cene 1 515 USD.

Zlato sa tiež vďaka doláru vrátilo späť, a to až ku decembrovému minimu 1 075 USD. Trh našiel podporu na úrovni 100-denného kĺzavého priemeru na 1 086 USD, ďalší je na 1 075 USD a následne na spodnej úrovni rastúcej trendovej línii na 1 060 USD. Býčí (rastový) trh pre zlato je stále platný a fundamenty ženú cenu stále vyššie, v tejto chvíli je však hlavným faktorom vývoj dolára. Preto odporúčame na nasledujúce týždne opatrnosť.

Autor pracuje ako stratég komoditných trhov Saxo Bank saxo.jpg

Ole Sloth Hansen

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štátne dlhopisy vykúpili najmä dôchodcovia, v priemere investovali 22 000 eur

Dlhopisy pre ľudí, teda štátne retailové dlhopisy, sa vypredali za necelé 4 dni. Väčšinou ich nakupovali seniori a v priemere každý investoval viac ako 22 000 eur. Minister financií... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

7. 3. 2025 | Redakcia

Slovenky investujú najmenej v EÚ. Samy seba tak ohrozujú chudobou

Slovenky investujú najmenej v rámci Európy. Robia tým ale zle samy sebe. Pripravujú sa tak o peniaze, ktoré by sa im zišli v ťažkej životnej situácii, najčastejšie vtedy, keď sa rozvedú... celý článok