Doplnkové dôchodkové sporenie je aktuálne jedným z najdynamickejších segmentov finančného trhu na Slovensku. S hodnotou majetku presahujúcou 3,7 miliardy eur a počtom účastníkov prekračujúcim miliónovú hranicu sa stal významným pilierom dôchodkového zabezpečenia. Informuje o tom Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS).
Tretí pilier sa oplatí každému sporiteľovi
Tento systém oslovuje najmä mladších ľudí vo veku 25 až 40 rokov. Ako uvádza Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností, „ľudia na Slovensku si čoraz intenzívnejšie uvedomujú, že výšku budúceho dôchodku a komfort v starobe majú vo vlastných rukách. K svojmu životu pristupujú zodpovedne aj tým, že si sporia v treťom pilieri.“
Rast počtu účastníkov v doplnkovom dôchodkovom sporení je značný. Za posledných päť rokov pribudlo 200-tisíc nových účastníkov, čo predstavuje takmer štvrtinu všetkých účastníkov. Len v roku 2024 pribúdajú mesačne v priemere osemtisíc až deväťtisíc nových zmlúv.
Z tretieho piliera sa už vyplácajú výnosy
Systém doplnkového dôchodkového sporenia prináša stabilitu a spoľahlivosť už 28 rokov. Viac ako 38-tisíc účastníkov už poberá dôchodkové dávky a od roku 2006 bolo vyplatených takmer dve miliardy eur. V porovnaní s rokom 2018, keď objem majetku dosahoval dve miliardy eur, sa hodnota úspor zvýšila o 85 percent.
Zlepšeniu finančnej situácie účastníkov prispieva aj postupné znižovanie odplaty za správu majetku v príspevkových fondoch. V roku 2024 je táto odplata maximálne 1,05 percenta z priemernej čistej hodnoty majetku vo fonde. Tento krok, spolu s excelentným zhodnotením fondov, umožňuje účastníkom akumulovať vyššie úspory.
Významnú rolu v treťom pilieri hrajú zamestnávatelia. Ako uvádza Asociácia DDS, príspevky zamestnávateľov na doplnkové dôchodkové sporenie neustále rastú. Aktuálne viac ako tri štvrtiny účastníkov, ktorí si v roku 2024 platia príspevky, dostávajú príspevky aj od zamestnávateľov. Priemerný mesačný príspevok tak dosahuje 63 eur, čo je viac ako príspevok do druhého piliera z priemernej mzdy.
V budúcnosti bude mať ešte väčší význam
Tretí pilier vznikol pri dôchodkovej reforme spolu s druhým pilierom. Ten pri súčasných podmienkach a nastavení ľuďom s nižšími príjmami viac škodí ako pomáha. Tretí pilier však roky unikal zásahom vlády, keďže je plne dobrovoľný. Nič mu teda nebránilo v rozlete a úspory mohli dosiahnuť zaujímavé výnosy.
Súčasné zníženie podielu kapitalizačného piliera a nepriaznivá demografická situácia na Slovensku zvyšujú význam doplnkového dôchodkového sporenia v celkovom dôchodkovom systéme. Dlhodobá stabilita, výhody sporenia, príspevky od zamestnávateľov a daňové a odvodové úľavy posilňujú tretí pilier ako kľúčový faktor kvality života na dôchodku.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.