Druhý dôchodkový pilier čaká historická zmena. Úspory Slovákov môžu ísť na diaľnice

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 7. 4. 2025
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení umožní dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať nielen na svetových trhoch, ale aj do domácich projektov na Slovensku. S približne 17 miliardami eur v druhom pilieri sa otvárajú nové možnosti pre infraštruktúrne projekty, ako sú nájomné bývanie či výstavba diaľnic.
Druhý dôchodkový pilier čaká historická zmena. Úspory Slovákov môžu ísť na diaľnice

Výstavba diaľnice, ilustračná snímka

Peniaze, ktoré sú momentálne v druhom pilieri, sa budú po novom môcť investovať nielen na svetových trhoch, ale aj do projektov na Slovensku. Minister práce Erik Tomáš predstavil v pondelok na rokovaní vlády novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má priniesť zmenu v tom, kam sa môžu investovať peniaze zozbierané v druhom pilieri.

Novinka umožní dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať nie len na burze, ale aj do takzvaných alternatívnych investičných fondov. Čo to znamená v praxi? Peniaze z druhého piliera môžu prúdiť aj do významných infraštruktúrnych projektov na Slovensku, akými sú nájomné bývanie či výstavba diaľnic.

V 2. pilieri je 17 miliárd eur

„Princípom je investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku, pôjde napríklad o nájomné bývanie, či výstavbu diaľnic,“ uviedol minister Tomáš. V súčasnosti sa v druhom pilieri nachádza približne 17 miliárd eur, čo je značný objem finančných prostriedkov, ktorý by mohol prispieť k rozvoju krajiny.

Jedným z prvých projektov, kde by peniaze z druhého piliera mohli byť investované, je práve štátom podporované nájomné bývanie. Ide o iniciatívu, ktorá má potenciál zlepšiť dostupnosť bývania pre široké vrstvy obyvateľstva.

Novela zákona sa bude prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Minister Tomáš uistil, že príprava na túto zmenu bola dôkladná a dostatočná. Dôležité je, že investície zostanú dobrovoľné. Dôchodkové správcovské spoločnosti budú mať možnosť rozhodnúť, do akých projektov a v akom rozsahu chcú investovať. „Všetky limity ostávajú zachované a nič sa na nich nemení,“ zdôraznil Tomáš, no zároveň pripustil, že diskusia o ich prípadnom navýšení môže prísť na rad v budúcnosti.

Správcovské spoločnosti naďalej rozhodujú, kam sa investuje

 

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) pozitívne vníma rozšírenie investičných možností dôchodkových fondov, ktoré novela zákona prináša. Zároveň však oceňuje, že správcom neukladá povinnosť investovať do alternatívnych investícií. Je to pre nich len nová možnosť.

„Pozitívne hodnotíme aj nastavenie limitov pre alternatívne investície v zákone, čo je v súlade s naším dlhodobým postojom, že alternatívne aktíva majú dopĺňať, nie nahrádzať nosnú investičnú stratégiu dôchodkových fondov,“ uvádza ADSS.

Asociácia však upozorňuje, že územné obmedzenie alternatívnych investícií výhradne na Slovensko môže zúžiť možnosti výberu atraktívnych a diverzifikovaných investičných príležitostí, čo môže negatívne ovplyvniť potenciál zhodnotenia úspor sporiteľov. ADSS tiež pripomína, že rámec starobného dôchodkového sporenia upravujú prísne pravidlá a ich dodržiavanie podlieha viacerým stupňom kontroly, pričom najvýznamnejší dohľad vykonáva Národná banka Slovenska.

„V druhom pilieri si na dôchodky sporia už takmer dva milióny ľudí, a preto si vážime síce intenzívnu, ale korektnú a odbornú diskusiu, ktorá sprevádzala návrh novelizácie zákona,“ dodáva Asociácia.

Pre dôchodcov a sporiteľov v druhom pilieri tak novela otvára nové možnosti, ako sa môžu ich úspory zhodnocovať. Na druhej strane však Asociácia dôchodkových správcovských spoločností upozorňuje na možné riziká spojené s obmedzením investičných príležitostí výlučne na Slovensko. Tento kompromis však aktuálne považuje za prijateľný, najmä vďaka zachovaniu dobrovoľnosti investícií.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Štát chce peniaze z druhého piliera použiť na byty a diaľnice

27. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát chce peniaze z druhého piliera použiť na byty a diaľnice

Ministerstvo práce Slovenskej republiky plánuje zásadnú novelu zákona o druhom dôchodkovom pilieri, ktorá by mohla zmeniť spôsob, akým sú úspory sporiteľov využívané. Navrhovaná legislatíva... celý článok

Ako bude vyzerať druhý pilier v roku 2025: Kľúčová je suma 684,10 eur

10. 12. 2024 | Ivana Sladkovská | 1 komentár

Ako bude vyzerať druhý pilier v roku 2025: Kľúčová je suma 684,10 eur

Referenčná suma pre výplatu dôchodkov z II. piliera na rok 2025 je stanovená na 684,10 eur, čo prináša dôležité možnosti pre sporiteľov. Ak vaše dôchodky zo Sociálnej poisťovne a iných... celý článok

Slovenskí dôchodcovia prichádzajú o stovky eur, štát ich trestá za účasť v druhom pilieri

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovenskí dôchodcovia prichádzajú o stovky eur, štát ich trestá za účasť v druhom pilieri

Ak si sporíte v druhom pilieri, možno vás prekvapí, že štát vám pri odchode do dôchodku zníži štátny dôchodok. Podstatou krátenia je, že odvody do druhého piliera sa nevyužívajú na... celý článok

Expert bije na poplach: Dôchodky Slovákov sú ohrozené

12. 8. 2024 | Ivana Sladkovská

Expert bije na poplach: Dôchodky Slovákov sú ohrozené

Dôchodkový systém na Slovensku čelí vážnym výzvam. Jozef Mihál upozorňuje na plánované zníženie príspevkov do druhého piliera a otvorenie tohto piliera pre ďalšie zmeny. Podľa Mihála... celý článok

Budúci dôchodcovia môžu prísť o najobľúbenejšiu výhodu druhého piliera

19. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Budúci dôchodcovia môžu prísť o najobľúbenejšiu výhodu druhého piliera

Druhý pilier oslavuje 20 rokov a už niekoľko rokov vypláca prvým dôchodcom. Väčšina z nich si necháva vyplatiť všetky úspory naraz, čo často predstavuje veľmi pekné sumy. Budúci dôchodcovia,... celý článok