Druhý pilier už začína vyplácať výnosy, no nie každý je nadšený. Pán Marián (jeho skutočné meno máme v redakcii) nám napísal, že požiadal Sociálnu poisťovňu o predčasný dôchodok po odpracovaných 40 rokoch. Pracovníčka mu vypočítala sumu, s ktorou bol spokojný. Keď však pripočítala aj výplatu z 2. piliera, dôchodok nedosiahol požadovanú výšku a tak pán Marián na predčasný dôchodok nemá nárok.
Sociálna poisťovňa však postupovala správne, takéto pravidlá platia. Prečo však dochádza k tomu, že dôchodky sporiteľov v 2. pilieri sú také nízke?
Oplatí sa len dobre zarábajúcim
Do druhého piliera sa pôvodne odvádzalo až 9 % zo sumy odvodov, dnes je to 5,5 % a po novom to budú 4 %. Stále však platí, že je to percento z odvodov, takže lepšie zarábajúci ľudia doňho nalievajú viac peňazí. Tak potom vyzerajú aj ich dôchodky.
Štát má však na ľudí v druhom pilieri pascu v podobe krátenia dôchodku. Zjednodušene povedané, kto bol zodpovedný a šetril si v druhom pilieri, môže dostať od štátu nižší dôchodok, aj keď do prvého piliera platil rovnako, ako tí, ktorí v druhom pilieri neboli. Platí to však len pre ľudí, ktorým vyšiel nízky dôchodok.
Ako ilustruje RTVS na príkladoch skutočných ľudí, druhý pilier sa výrazne oplatil manažérke Anne, ktorá 30 rokov pracovala v automobilovom priemysle. Splnila si vďaka nemu sen o malom domčeku s terasou. Pán Vladimír však ostal 20 eur mesačne v strate práve kvôli kráteniu dôchodku. Ani dôchodok, ani úspory v 2. pilieri mu nestačili a to odpracoval 46 rokov.
Podobne na tom bol aj náš čitateľ, ktorý kvôli kráteniu nedosiahol na podmienku, že vypočítaný predčasný dôchodok musí dosahovať aspoň výšku minimálneho dôchodku. Suma predčasného starobného dôchodku alebo súčet súm predčasného starobného dôchodku z I. a II. piliera musí byť v jeho prípade vyššia/vyšší ako 1,6-násobku sumy životného minima.
„Suma starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku sa znižuje za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení (II. pilier) o pomernú sumu dôchodku, pričom pomer krátenia záleží od toho, v ktorom období bol poistenec účastný v II. pilieri. Pri výpočte sumy dôchodku postupujeme v súlade so zákonom o sociálnom poistení,“ ozrejmil pre Peniaze.sk hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr s tým, že najskôr sa počíta len prvý pilier a potom sa robí výpočet, v ktorom je zohľadnený aj druhý pilier.
„V každom prípade je potrebné zdôrazniť, že ide o informatívny, orientačný výpočet pre klienta. Konečnú sumu vypočíta ústredie Sociálnej poisťovne až v samotnom konaní – teda pri posudzovaní splnenia všetkých podmienok nároku na dôchodok, teda po podaní žiadosti o jeho priznanie,“ doplnil Kontúr.
Prečo sú dôchodky z 2. piliera také nízke
Sú známe príbehy Slovákov, ktorí si v druhom pilieri sporili celé roky a dostali k dôchodku „prilepšenie“ v podobe smiešnych 18 eur mesačne. Odborníci na financie sa zhodujú, že vinníka treba hľadať medzi predchádzajúcimi vládami, ktoré druhý pilier masakrovali a pripravili tak sporiteľov o miliardy eur, ktoré teraz mohli dostávať k dôchodku ako bonus.
Ako uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik pre RTVS, najväčšou ranou pre druhý pilier bol presun úspor z rizikových do garantovaných dlhopisových fondov. „Odhadom ekonómov ide o sumu cca. 3,5 až sedem miliárd eur, o ktorú sporitelia prišli týmto automatickým presunom,“ priblížil analytik.
Z údajov ADSS vyplýva, že v priebehu 20 rokov dosahovali garantované fondy ročné zhodnotenie medzi 1,05 % a 1,88 %. Negarantované fondy mali vyššie zhodnotenie, pohybujúce sa od 2,60 % do 10,18 %. Pri priemernej inflácii okolo 4 % sa ani nedá hovoriť o zhodnotení.
Peniaze v druhom pilieri podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností už zarobili dve miliardy eur, z toho jednu miliardu len za posledný rok. Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu je za tým jednoducho fakt, že v druhom pilieri zavládla sloboda a sporitelia si mohli zvoliť investičnú stratégiu. Zároveň sa začali vyplácať prvé dávky z druhého piliera.
„Tieto prvé dávky (ich výška) sú poznačené pochybeniami, zlými rozhodnutiami, škodami a chybami, ktoré za posledných 16 rokov urobil súčasný premiér a jeho bývalé vlády. Teraz je odhodlaný v tom pokračovať a je rozhodnutý opäť siahnuť na Vaše úspory,“ varujú analytici.
Končia peniaze v USA?
Premiér SR Robert Fico sa nedávno nechal viackrát počuť, že peniaze odložené na účtoch dôchodkových správcovských spoločností prúdia do zahraničia a lepšie by im bolo tu, na Slovensku.
„Potom je tu otázka, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách a ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení. Pretože to sú peniaze, ktoré zvyčajne končia v Spojených štátoch amerických, ale my potrebujeme tie peniaze tu, doma,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico. Jeho minister práce Erik Tomáš neskôr poprel, že by vláda plánovala nejaké legislatívne zásahy do druhého piliera.
Peniaze, ktoré prúdia do druhého piliera skutočne putujú na akciové trhy v USA, no rozhodne tam nekončia. Zarábajú tam peniaze a sporiteľovi sa potom vrátia aj s výnosmi.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.