V minulosti často platilo, čím hlbšia recesia, tým väčšia oživenie. Prepad amerického HDP i súčasný rast akcií pripomína prvú polovicu 80. rokov, pritom nikto neverí, že by ekonomika mohla rásť rovnako rýchlo. Očakáva sa veľmi mierne tempo, ako po nejakej krátkej a plytkej recesii, než ako po najväčšej kríze od Druhej svetovej vojny. Tento horší výhľad je prispôsobený hlavne očakávanému vývoju nezamestnanosti. Stále sa neverí, že náprava na trhu práce príde rýchlo, skôr až v druhej polovici budúceho roku. To je bohužiaľ dosť neskoro na veľké pokrízové oživenie. V minulosti bola podmienka robustného ekonomického rastu zviazaná s poklesom nezamestnanosti bezprostredne alebo maximálne pár mesiacov po dosiahnutí ekonomického dna. Ak sa potvrdí, že americká ekonomika našla svoje dno v polovici tohto roku, a že sa nezamestnanosť začne znižovať skutočne až o rok neskôr, predpoklady pomalého rastu dávajú zmysel. Toto ale predsa investori vedia.
Ako je potom možné, že sa na akciách neprejavil strach z rastúcej nezamestnanosti a pomalého rastu ekonomiky? Keď začiatkom septembra vyšlo najavo, že je americká nezamestnanosť o hodne vyššia, než sa čakalo, akcie nepochopiteľne zrýchlili svoj rast. Podľa záveru jednej staršej vedeckej práce by bola taká reakcia normálna, ale iba pri expanzii ekonomiky s očakávaným poklesom sadzieb. Ale znižovať sadzby z nuly už nejde. Väzba medzi akciami a ekonomikou preto nie je moc jasná a nikdy ani nebola. Sú známe prípady, kedy prudkému ekonomickému oživeniu predchádzali malé rasty akcií, a naopak. Súčasné akciové rekordy , teda najväčší ekonomický zázrak, sa ani nedá spochybňovať. Prišli s lepšími hospodárskymi výsledkami firiem, niekoľkými makroekonomickými údajmi a rastúcou dôverou podnikateľov a spotrebiteľov. Po masívnych monetárnych a fiškálnych stimuloch, o ktorých účinkoch sa pochybovalo a stále pochybuje. A to navyše po značných poklesoch, kedy väčšie rasty bývajú obvyklé.
Niekto za tým môže vidieť predzvesť vysokej inflácie, ale to nepotvrdzujú súčasné výnosy dlhopisov ani historické skúsenosti. Je zbytočné krútiť nad akciami hlavou. Proti iným minulým krízam síce mimoriadne rýchle vzrástli, ale mimo nich predviedli do korekcie niekoľkokrát aj väčšie rasty, a to aj v dobách rastúcej nezamestnanosti a pomalého štartu ekonomiky.
Autor pracuje ako analytik trhov a produktov Pioneer Investments