Bez spotreby nebude rast

Roman Dvořák | rubrika: Článok | 7. 9. 2009
V súčasnej dobe sa diskutuje častejšie o tvaroch oživenia a menej o tom, či recesia už skončila. Pozitívny obrázok kazí už „len“ nezamestnanosť a spotreba. Obidva ukazovatele sú pritom kľúčové pre udržanie rýchlosti ekonomického rastu a pre uzatvorenie kapitoly ekonomickej krízy.
Bez spotreby nebude rast

Zdroj: Shutterstock

Zatiaľ čo akciám stačí rast spotrebiteľskej dôvery, reálnej ekonomike nestačí. Spotreba v USA klesá, aj keď podľa posledných údajov pomalšie. Potenciál jej rastu je obmedzený mierov nasýtenosti trhu a ekonomicko-demografickým profilom domácností.  Pri oživení v 30. rokoch domácnosti kupovali auta, pretože ich väčšina z nich nemala. Nenasýtenosť trhu výrazne pomohla rastu súkromnej spotreby a celej ekonomiky. Súčasný automobilový priemysel nemôže ďalej poskytovať taký potenciál rastu, ak na každú domácnosť pripadajú viac než dve auta.

Nehnuteľnosti - ťahúň rastu 80. rokov

Pri pokrízovom oživení začiatkom 80. rokov prevzal hlavnú úlohu trh s bývaním, pretože trh s autami bol už v tej dobe viac menej nasýtený. Minimálne jedno vozidlo mala vtedy takmer každá domácnosť, ale dom na hypotéku vlastnila asi len tretina. To bola príležitosť nie len, ako sa rýchlejšie dostať z recesie, ale aj ako zaistiť rast na niekoľko rokov dopredu. Za štvrťstoročia dospel trh s bývaním do podobného stavu nasýtenosti ako automobilový priemysel začiatkom 80. rokov. Dnes býva vo vlastnom približne rovnaká väčšina domácností, ako mala svoje vlastné auto v roku 1984. Čo teda potiahne rast spotreby ďalej, keď v treťom aute nemá kto jazdiť a v druhom dome kto bývať?

Vyššie reálne príjmy a životná úroveň priviedli štruktúru výdajov domácností do stavu, v ktorom sa stali rizikom pre celú ekonomiku. Štruktúra výdavkov, kde potraviny predstavujú už len vedľajšiu a nie hlavnú položku, ochránila domácnosti pred hladom, ale privodila kolaps spotreby. Bývanie a doprava ukrajujú z celkových výdavkov amerických domácností asi polovicu, a to už dlhšie než štvrťstoročie. Ich podiel by mal klesať v prospech iných rýchlejšie rastúcich výdavkov. Tie najprogresívnejšie – výdavky na vzdelanie, poistenie, zdravotníctvo a zábavu, predstavujú z celku asi štvrtinu. Ich rast by preto musel byť asi dvojnásobný, aby stačil dorovnávať výpadok tempa vo výdavkoch na bývanie a dopravu. To nie je reálne. Demografický profil spotrebiteľa predstavuje ďalšie limity. Rast podielu žien a vysokoškolákov na pracovnej sile, ktorý zvyšoval spotrebu v 80. a 90. rokoch, sa v tomto storočí zastavil. Žiadne masové rezervy v podobe žien v domácnosti v ekonomike už nie sú.

Súčasnému trhu chýba šláger porovnateľný s autami v 30. rokoch alebo hypotékami v 80. rokoch. Prirodzenou cestou obnovy je miernejší rast spotreby. Pokles cien nehnuteľností a „šrotovné“ prinášajú oživenie, nie sú však predpokladom žiadneho ekonomického zázraku.

Autor pracuje ako analytik Pioneer Investments ČR pioneer_invetments.jpg

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok