Najslobodnejšie krajiny sú najvyspelejšie

Petr Gola | rubrika: Článok | 10. 6. 2009
Životná úroveň a kvalita života je najvyššia v najslobodnejších a najdemokratickejších krajinách. Popredné miesta dlhodobo patria krajinám Škandinávie, kde je osobná sloboda, sloboda tlače, ale i ekonomická sloboda najvyššia na svete.
Najslobodnejšie krajiny sú najvyspelejšie

Zdroj: Shutterstock

Sloboda je základom rastu a iba 14 % ľudí sveta žije v demokracii. Občania členských krajín Európskej únie patria medzi 14 % ľudí na svete, ktorí žijú v plnej demokracii. Každý občan tak má slobodnú voľbu rozhodovať sám za seba a je obmedzený iba dodržiavaním základných zákonov. The Economist pravidelne zostavuje index demokracie. Výsledný index demokracie zohľadňuje mimo iné: občiansku slobodu, politickú kultúru, možnosť politickej voľby a spoluúčasti.

Čo sa rozumie pod občianskou slobodou?

V každej kategórii je samozrejme hodnotená celá škála aspektov. Napr. občianska sloboda je najvyššia v tých krajinách, kde je súdna moc nezávislá na vládnej moci, kde majú občania právo sa zhromažďovať či stávkovať, kde je zaručená sloboda slova, kde sú nezávislé a slobodné média, kde štát nezakazuje prístup k vybraným internetovým stránkam, kde majú cudzinci zhodné práva s domácimi občanmi, kde sa toleruje odlišná viera, kde nie je diskriminácia na základe farby pleti, či vyznania, kde nie je problém spísať a odovzdať verejnej správe petíciu a ďalšie. Obdobným spôsobom sú hodnotené i ďalšie ukazovatele.

Plne demokratických je iba 30 krajín

Za rok 2008 je index demokracie najvyšší vo Švédsku, ktorému tak patrí prvé miesto. Česku patrí 19. miesto z celkového počtu 167 krajín. Výsledný index demokracie má hodnotu od 9,88 (Švédsko) po 0,86 (Severná Kórea)

  • Podľa správy za rok 2008 je plne demokratických iba 30 krajín sveta. Všetky tieto krajiny sú uvedené v priložené tabuľke.
  • Ďalších 50 krajín je hodnotených ako nefunkčná demokracia (napr. Poľsko, Slovensko, Litva, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Mexiko, Argentína, Thajsko)
  • Hybridné režimy sú v 36 krajinách (napr. Albánsko, Pakistan, Venezuela, Keňa, Ghana, Rusko, Kambodža)
  • Celkom 51 krajín je hodnotených ako autoritárskych (napr. Tunisko, Čína, Vietnam, Egypt, Maroko, Afganistan)

Sloboda tlače

Iba1,1 miliardy ľudí žije v 70 krajinách sveta so slobodou tlače, čo odpovedá 17 % svetovej populácie. Tieto údaje vyplývajú zo správy US-Organisation Freedom House za rok 2009. Z členských krajín Európske únii je iba čiastočná sloboda iba v Taliansku, Bulharsku a Rumunsku. Ďalšími európskymi krajinami s čiastočnou slobodou tlače sú krajiny bývalej Juhoslávie a Ukrajina. V krajinách s čiastočnou slobodou žije 2,8 miliardy ľudí. Sloboda tlače nie je v 64 krajinách sveta a na posledných miestach sú severná Kórea, Lýbia, Turmenistan, Barma, Eritrea, Kuba, Uzbekistan a Bielorusko.

Ekonomická sloboda

The Heritage Fondation v spolupráci s Wall Street Journal každoročne zostavuje index ekonomickej slobody. Hodnotí sa mnoho ukazovateľov a výsledný index je priemerom jednotlivých čiastkových hodnotení. Hodnotí sa mimo iné sloboda podnikania, korupcia, sloboda finančného trhu... Na predných priečkach sú tak krajiny, kde sú dobré štartovacie podmienky pre založenie novej spoločnosti či vlastného podnikania, s nízkou byrokraciou, nízkou korupciou či stabilným finančným a fiškálnym prostredím. Za rok 2008 patrí prvé miesto Hongkongu (index 90,0) a druhé Singapuru (index 87,1). Honkong a Singapur! Tieto dve krajiny sú tradične na prvých dvoch miestach. Z členských krajín Európskej únie sú v prvej desiatke Írsko, Dánsko a Veľká Británia.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok