Vyrieši Nord Stream 2 krízu s plynom?

Redakcia | rubrika: Článok | 5. 11. 2021
Spoločnosť Gazprom nedávno oznámila dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Názory na ruský projekt sa však rozchádzajú. Mnohí sa obávajú energetickej závislosti od Ruska, geopolitické vzťahy sa začali vyhrocovať s dokončením plynovodu. Jedno je však isté: Európa potrebuje aktuálne plyn ako soľ a nadchádzajúca zima môže byť s nedostatkom tejto komodity zaťažujúcim obdobím pre mnohých.
Vyrieši Nord Stream 2 krízu s plynom?

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

Nord Stream 2 má dĺžku 1 200 kilometrov, začína neďaleko zálivu Narva v okrese Kingisepp v ruskom Petrohradskom regióne. Tiahne sa cez Baltské more až do nemeckého Lubminu, pričom nejde cez Ukrajinu a ani Poľsko.

Jediné, čo bráni spusteniu je schválenie regulačným orgánom, následne sa môže začať dodávka odhadovaných 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne do Európy.

Región trpí momentálne nedostatkom plynu a z ruskej strany prišiel návrh, ktorý by mohol vyriešiť stúpajúce ceny plynu okamžite.

Východ je vo výhode

Ruský vicepremiér Alexander Novak vyzval nemecké orgány na urýchlené schválenie Nord Stream 2, ktoré inak bude trvať mesiace a predpokladaný termín môže prísť až na jar.

Putin a „jeho krajina“ nie je práve najobľúbenejší partner pre obchodovanie, čo sa EU týka. V danom stave je východ však vo veľmi výhodnej vyjednávacej pozícii, ktorá sa tak skoro nezmení.

Faktom zostáva, že EÚ zúfalo potrebuje spoľahlivý, cenovo dostupný a udržateľný zdroj plynu. Plynovod Nord Stream 2 by mal byť spoľahlivým prepravcom komodity z najväčších svetových zásob v Rusku priamo do Európy.

Napriek tomu, že vlády sa obávajú ruskej závislosti a určitej geopolitickej stratégie, tak Rusko sa prejavuje stále ako spoľahlivý partner. Vyhlásenia a aj dodržiavanie zmluvy podporujú ich cieľ zvýšenia bezpečnosti dodávok, podpory klimatických cieľov a posilnenia vnútorného trhu s energiou.

Možnosťou sú aj obnoviteľné energie

Toto je však realita dnešných dní a nikto nevie s presnosťou odhadnúť, čo by sa mohlo stať v budúcnosti, pretože monopolné postavenie spoločností na trhu vždy vyvoláva zvýšenú kritiku a obavy.

Pre Európu predstavujú možnosť aj obnoviteľné energie a smerovanie k veterným alebo solárnym dodávkam. Ak by odklon od zemného plynu nastal príliš rýchlo, tak región môže by veľmi zraniteľný.

Ďalším riešením, ktoré presadzujú aj jednotliví lídri a štáty, je v diverzifikácii dodávok plynu. Na jednej strane by sme nemali zatracovať ruské plynovody a na druhej strane je potrebné, aby si EÚ zachovala určitú nezávislosť od Kremľa.

Momentálne EÚ čerpá plyn aj od krajín ako Nórsko, Alžírsko a Katar. Energetický trh by sa mohol rozšíriť o krajiny ako USA a Saudská Arábia. Nákup zemného plynu z iných krajín by pomohol stabilizácii a diverzifikoval by európsky trh s energiou a súbežne zabránilo Rusku s posilňovaní energetického monopolu.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok