Mladým absolventom stredných škôl sa končia letné prázdniny. Mnohí z nich si po skončení školy chceli ešte oddýchnuť a prvé zamestnanie ich ešte len čaká. Okrem hľadaní práce sa im vynárajú rôzne otázky z hľadiska zdravotného poistenia. Napríklad, či sa treba hlásiť v zdravotnej poisťovni alebo či treba niečo od septembra platiť.
Zdravotné poistenie za študenta platí do 25. roku jeho života štát. Po ukončení strednej školy štát za študenta uhrádza zdravotné poistenie ešte do konca letných prázdnin. To v praxi znamená, že sa o zdravotné poistenie nemusia starať len do 31. augusta 2021.
Aké sú povinnosti stredoškoláka v zdravotnej poisťovni?
Od 1. septembra tohto roka si už musí absolvent začať platiť zdravotné odvody sám. Samoplatiteľom sa stáva vtedy, ak už nepokračuje v štúdiu, nie je evidovaný na úrade práce, nie je zamestnaný alebo nezačne podnikať. Plateniu zdravotných odvodov ako samoplatca sa teda vyhne tak, že sa prihlási na úrad práce.
Kto sa rozhodne plynule pokračovať v štúdiu na vysokej škole v tom istom roku, je poistencom štátu aj v období prázdnin do zápisu na vysokú školu. Stredoškolák teda po skončení prázdnin môže platiť zdravotné odvody ako samoplatca, zamestnanec, podnikateľ alebo odvody platí štát, ak je evidovaný na úrade práce.
Keď sa je evidovaný na úrade práce, odvody za neho vybaví úrad. Keď si nájde klasickú prácu ako zamestnanec, za platiteľa jeho zdravotného poistenia sa prihlási jeho zamestnávateľ. V praxi tak absolvent v týchto dvoch prípadoch nemá žiadne povinnosti. Iná situácia však nastáva pri založení podnikania.
Ak sa absolvent rozhodne zarábať ako samostatne zárobkovo činná osoba, musí za seba platiť aj zdravotné odvody. Ide teda v praxi o živnostníka, ktorý je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni, že odvody bude platiť sám ako podnikateľ. Slovenská legislatíva hovorí aj o lehote, a to do ôsmich dní odo dňa vzniku podnikania.
Povinnosti stredoškoláka v Sociálnej poisťovni
Pri sociálnom poistení v podstate neplatí to, čo pri zdravotnom. Ľudia si ho začínajú platiť až po tom, ako sa zamestnajú alebo začnú podnikať. Študenti strednej školy počas štúdia nie sú povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne a neplatí ich ani štát. Sú teda bez sociálneho poistenia a to znamená, že aj bez nároku na dávky. Absolventi, ktorí sa po prázdninách rozhodnú prihlásiť na úrade práce tak musia počítať aj s tým, že nemajú nárok na žiadne dávky v nezamestnanosti.
Študenti si však počas školy môžu platiť aj dobrovoľné sociálne poistenie. V tom prípade majú nárok na dávky podľa toho, aké poistenie si platia, z akého vymeriavacieho základu a v akej výške. V praxi ale absolventi po skončení letných prázdnin nemajú voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Ani prihlasovacie, oznamovacie či odvodové.
Kto musí Sociálnej poisťovni nahlásiť koniec školy?
Povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú iba študenti, ktorí sú zároveň poberatelia sirotského dôchodku. V situácii, keď napríklad menia svoju školu, prerušia ju alebo ju skončia. Dôvodom je totiž podmienka nároku na výplatu sirotského dôchodku. Nárok im zaniká dňom, kedy prestávajú byť nezaopatreným dieťaťom.
V praxi to znamená, že v prípade študenta to je skončenie školy. Poberateľmi tiež prestávajú byť vtedy, keď dovŕšia vek 26 rokov života. To, či poberateľ sirotského dôchodku študuje, sa preukazuje potvrdením od danej školy.
Sociálna poisťovňa si to ale v praxi môže overiť aj vo vlastnej réžii. Študent tak nemusí oznamovať, že sa niečo zmenilo. Výnimkou sú len študenti tých škôl, ktoré nie sú v registri rezortu školstva. Z neho totiž Sociálna poisťovňa čerpá aj informácie o poberateľoch sirotského dôchodku.
Spravidla ide o školy, ktoré spadajú pod rezorty vnútra či obrany. Pre tieto prípady platí, že študenti musia potvrdenie predkladať. Rovnakú povinnosť majú aj študenti, ktorí majú školu v zahraničí.
Aké sadzby sa platia pri odvodoch?
Zamestnanec:
- Nemocenské poistenie: 1,40 %
- Starobné dôchodkové poistenie: 4 %
- Invalidné dôchodkové poistenie: 3 %
- Poistenie v nezamestnanosti: 1 %
- Zdravotné odvody zamestnanca: 4 % (osoby so zdravotným postihnutím platia 2 %)
Zamestnávateľ:
- Nemocenské poistenie: 1,40 %
- Starobné dôchodkové poistenie: 14 %
- Invalidné dôchodkové poistenie: 3 %
- Poistenie v nezamestnanosti: 1 %
- Garančné poistenie: 0,25 %
- Úrazové poistenie: 0,80 %ň
- Rezervný fond: 4,75 %
- Zdravotné odvody zamestnávateľa za zamestnanca: 10 %
Živnostník:
- Nemocenské poistenie: 4,4 %
- Dôchodkové starobné poistenie: 18 %
- Dôchodkové invalidné poistenie: 6 %
- Rezervný fond: 4,75 %
- Zdravotné odvody: 14 %
- Zdravotné odvody osoby so zdravotným postihnutím: 7 %
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.