Udalosti týždňa: Novinka v aplikácii záchrany, ďalšia poisťovňa preplatí Covid a ako chce štát pomáhať rodinám?

Redakcia | rubrika: Článok | 3. 9. 2021
Štát chce zriadiť rodinné poradne, aplikácia Horskej záchrannej služby dostala vylepšenia a ďalšia poisťovňa rozširuje krytie na Covid-19. Pripravili sme si pre vás prehľad týždňa.
Udalosti týždňa: Novinka v aplikácii záchrany, ďalšia poisťovňa preplatí Covid a ako chce štát pomáhať rodinám?

Zdroj: Shutterstock

1. Ďalšia poisťovňa rozširuje krytie na Covid-19

Vzhľadom na zmeny v pravidlách cestovania a zrušenie cestovateľského semaforu poisťovňa Uniqa rozširuje krytie ochorenia na Covid-19 v liečebných nákladoch na všetky krajiny a pre všetky platné zmluvy cestovného poistenia. Zmena je platná od 17. augusta 2021 a okrem nákladov na liečbu zahŕňa aj krytie karanténneho ubytovania v zahraničí.

Čo v prípade karantény: Cestovné poistenie sa automaticky zdarma predĺži, ak poistený vycestoval v súlade s opatreniami a uviazol v zahraničí v preventívnej karanténe. Klienti majú v prípade umiestnenia do karantény v zahraničí nárok na preplatenie nákladov na ubytovanie do limitu 1 500 eur.

Znamená to, že všetci klienti s cestovným poistením v Uniqa bez ohľadu na typ zmluvy už majú kryté náklady na liečbu Covid -19 pre všetky krajiny a zároveň aj náklady na ubytovanie v prípade uviaznutia v karanténe. Rozšírenie krytia sa týka všetkých zmlúv cestovného poistenia, teda nielen krátkodobého, ale aj ročného, vrátane zmlúv uzatvorených cez bankopoistenie alebo cestovné kancelárie.

Platí aj storno: Ochorenie na Covid-19 nie je vylúčené z poistenia storno poplatkov. Znamená to, že poistený si môže uplatniť náhradu storno poplatkov aj v prípade nákazy koronavírusom a následnej hospitalizácii, domácej liečby alebo povinnej karantény. Platí to aj v prípade, ak bol pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom. Poistenie storna sa ale nevzťahuje na udalosti, ktoré nastali v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej krajine alebo na Slovensku.

2. Aké vylepšenia ponúka aplikácia Horská záchranná služba

Aplikácia Horská záchranná služba, ktorú spustila záchranná služba v spolupráci s poisťovňou Generali, je na horách k dispozícii všetkým turistom už vyše roka. Na základe dopytov horských záchranárov aj ľudí teraz prichádza jej rozšírenie o ďalšie užitočné funkcionality. Do dnešného dňa si aplikáciu stiahlo už viac ako 100-tisíc užívateľov.

Najzásadnejšou novinkou je spustenie nového webového portálu aplikácie, ten umožňuje operátorom tiesňovej linky nielen lepšie zobraziť informácie prenesené z aplikácie, ale naviac dokáže lokalizovať aj volajúceho, ktorí nemá aplikáciu stiahnutú vo svojom mobile. Súčasne je možné s volajúcim zahájiť online chat, prostredníctvom ktorého môže zasielať aj fotografie z miesta nehody alebo konkrétnych zranení.

Jednou z noviniek v aplikácii je aj možnosť zvoliť si ako jazyk aplikácie angličtinu alebo nemčinu, aby si pomoc prostredníctvom aplikácie dokázali privolať aj turisti zo zahraničia.  Okrem toho je už aplikácia dostupná na stiahnutie prostredníctvom App Store alebo Google Play na celom svete. Veľký záujem je aj o funkciu Kniha vychádzok a túr, ktorá naplánuje turistiku tak, aby sa každý do plánovaných cieľov vrátil bezpečne a včas.

3. Štát ide zriadiť rodinné poradne

Ministerstvo práce pripravuje národný projekt „Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny“. Očakáva od toho zmiernenie napätia v rodinách, zlepšenie komunikácie v domácnostiach, ale aj predchádzanie negatívnym javom v rodinách. Pilotné poradne vzniknú začiatkom budúceho roka v piatich okresných mestách.

Prvé poradne vzniknú v Trnave, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a v Humennom. Miesta boli vybrané na základe aktuálne dostupných informácií z oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately či sociálnych služieb s dôrazom napríklad na nedostupnosť poskytovaných služieb, najvýraznejšie sociálnopatologické javy či veľkosť mesta.

Tieto poradne bude môcť navštíviť každý, kto sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia, kde zároveň nájde kvalifikovanú odbornú pomoc prvého kontaktu. Odborné činnosti budú poskytovať psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj iní odborníci a to za dodržania maximálnej anonymity a mlčanlivosti.

So spustením projektu rezort práce ráta v 3. štvrťroku tohto roka a jeho realizácia potrvá 28 mesiacov. Národný projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu s celkovými výdavkami v predpokladanej výške zhruba 3,1 milióna eur.

1/10 V ktorej z uvedených oblastí Slovenska neoperuje Horská záchranná služba?

2/10 Kto platí náklady horskej služby spojené s výkonom záchrannej činnosti?

3/10 Od ktorého roku je povinné hradenie nákladov horskej služby?

4/10 Kto nie je povinný uzatvárať poistenie na hory?

5/10 Platí ročné poistenie na hory aj do zahraničia?

6/10 V akom prípade pre vás horská služba nepríde do hôr?

7/10 Ktorý šport nie je zahrnutý v základnom balíku horského poistenia?

8/10 Poznáte číslo horskej záchrannej služby?

9/10 Čo robiť v prípade úrazu?

10/10 Čo sa stane v prípade, že nemáte poistenie a potrebujete zásah horskej služby?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok