Hraničný režim sa v máji a júni tohto roku výraznejšie uvoľnil, štát však z obavy zo šírenie nových variant koronavírusu pripravuje zmenu. Už čoskoro tak môže vo vyhláške prísť novinka, ktorá bude znamenať, že zaočkovaní cestujúci budú mať oproti ostatným výhodu. Vláda tak prvýkrát rozdelí ľudí na tých s očkovaním a bez neho a podľa toho im určí podmienky návratu zo zahraničia.
„Vstupenkou od istej doby, ktorá nebude asi veľmi dlhá, bude očkovanie, a potom registrácia v tzv. eHranici s potvrdením PCR testovania, ktoré bude vykonané v 5. alebo 8. deň podľa nariadenia úradu verejného zdravotníctva,“ spresnil minister zdravotníctva SR, Vladimír Lengvarský (OĽANO). Minister tiež apeluje na ľudí, aby sa nechali čím skôr zaočkovať. Počas prázdnin sa tak budú môcť bez problémov vrátiť domov na Slovensko. Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici. „Toto bude prísne kontrolované na vstupe do Slovenskej republiky,“ zdôraznil minister. Povinná štátna karanténa zatiaľ podľa konzília odborníka v hre nie je.
Výraznejšie zvýhodnení majú byť tí, čo budú kompletne zaočkovaní. Krajiny semafora sa majú po novom rozdeliť na zelené a čierne. V zelených je situácia priaznivejšia, v čiernych sa šíri delta variant koronavírusu. Aj keď prídu napríklad z čiernej krajiny, urobia si PCR testy a budú mať ľahší režim ako tí, čo zaočkovaní nie sú. Je tam motivácia a silný akcent na očkovanie dvomi dávkami, myslí si odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.
Nová vakcína i očkovanie u všeobecného lekára
Štát chce ľudí k očkovaniu motivovať aj novou vakcínou Johnson & Johnson, alebo tiež tým, že očkovanie bude možné absolvovať aj u pediatra či všeobecného lekára. V lete bude tiež pokračovať práca výjazdových očkovacích tímov. O ďalších možnostiach motivácie sa podľa jeho slov ešte bude diskutovať. Zatiaľ sa najčastejšie v kuloároch odborníkov spomínali najmä lotéria či finančná motivácia za očkovanie.
Pendleri prídu o niektoré výhody
Rezort zdravotníctva hovorí, že pendleri to budú mať o niečo ťažšie, nakoľko sa ich status podľa šéfa rezortu "výrazne obmedzí". V hre je napríklad aj to, že by pravidlá pre pendlerov neplatili v prípade, ak prídu z takzvaných čiernych krajín cestovateľského semafora. Vzťahovať by sa na nich mohli rovnaké pravidlá, ako na všetkých ostatných. Platiť by teda malo, že na Slovensko nevpustia nikoho bez toho, aby bol zaregistrovaný a následne objednaný na PCR test. Doposiaľ mohli napríklad pendleri z Veľkej Británie cestovať na Slovensko bez nutnosti absolvovať test či karanténu, v Anglicku sa pritom nekontrolovateľne šíri aj takzvaná delta mutácia.
Čo je to delta variant a prečo je nebezpečný?
Delta variant nového koronavírusu je podľa odborníkov novou situáciou. Vírus je 2 až 7-krát nákazlivejší a má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí. Po jednej dávke očkovania tiež platí, že existuje len 30-percentná ochrana pred týmto variantom, po dvoch dávkach ide o 80 až 85 percent.
Zmeny už od 1. júla?
Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR určí, v akom režime budú kontrolované slovenské hranice. Minister vnútra Roman Mikulec z OĽANO nevylučuje, že štát pristúpi k nepretržitej kontrole na hraniciach. Pripustil tiež, že počet otvorených hraničných priechodov sa môže výrazne znížiť, čo by zároveň predĺžilo čakacie doby pri vstupe i výstupe z krajiny. „Ešte neviem, od akého dňa to bude platiť, ale bude to platiť pre každého,“ dodal.
Sprísnenie kontrol sľubuje aj policajný prezident Peter Kovařík. Policajný zbor je podľa neho pripravený na všetky varianty kontroly hraníc. Od najľahšej až po 24-hodinovú neustálu kontrolu.
Vyhláška ďalej tiež určí, aké údaje budú budú môcť policajti na hraniciach kontrolovať. Podľa Lengvarského to budú buď COVID pasy, alebo povinná registrácia v eHranici, ktorá bude kontrolovaná.
Najbližšie by sa vyhláška mala meniť koncom júna, resp. od 1. júla 2021. O aktuálnej situácii v krajinách chce Ústredný krízový štáb informovať každý týždeň, pred rokom to bolo každé dva týždne. V prípade objavenia varianty delta nového koronavírusu sa môže cestovateľská mapa meniť aj každých 48 hodín.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.