Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu
Je možné sa domnievať, že pôjde o zlomový okamih pre svet kryptomien, ak regulátor nezastaví priame uvedenie na trh a akcie Coinbase sa objavia na burze Nasdaq. Ak sa tak stane, môžeme očakávať ošiaľ nielen po akciách tejto spoločnosti, ale aj po kryptomenách.
Popularita kryptomenových búrz
Kryptomenové burzy v Spojených štátoch zaznamenávajú bezprecedentný nárast popularity. Údaje zo štatistických zdrojov Alexa a Similarweb ukazujú, že hlavná burza Coinbase sa v súčasnosti radí medzi 1 000 najpopulárnejších webových stránok na celom svete. Pri pohľade na sťahovanie aplikácií z Apple App Store sa aplikácia Coinbase dostala medzi TOP 10 najlepších kryptomenových finančných aplikácii.
„Spoločnosť Coinbase mala v januári stiahnutých 1,3 milióna aplikácií. To je viac ako kombinované riešenia E-trade, TD Ameritrade, Charles Schwab, Fidelity a Sofi," poznamenal spoluzakladateľ Morgan Creek Digital Anthony Pompliano.
Prečo Coinbase prichádza na burzu až teraz?
Hlavným dôvodom je s najväčšou pravdepodobnosťou rast ceny kryptomien, čo zvyšuje výnosy burzy zo sprostredkovania transakcií. Nasvedčujú tomu údaje výnosov spoločnosti, ktoré za posledných 12 mesiacov zaznamenali raketový nárast.
Pri pohľade na rok 2020, mesačné transakcie používateľom dosiahli v priemere 2,8 milióna a overení používatelia vzrástli na 43 miliónov. Bilancia sa posunula z 30 miliónovej straty v roku 2019 na zisk 322 miliónov dolárov. Coinbase taktiež informoval o EBITDE po očistení na 527 miliónov dolárov v minulom roku. Čistý zisk v roku 2020 bol na úrovni 1,14 miliárd dolárov oproti 482,9 miliónom dolárov v 2019, z ktorých väčšina pochádzala z transakcií v bitcoinoch a ethereu.
Coinbase sa v súčasnosti používa na analyzovanie veľkých nákupov a sentimentu na trhu. V priloženom grafe vidieť vývoj ceny bitcoinu a odlivu aktív z burzy. V posledných týždňoch dochádza k veľkým výberom bitcoinov do súkromných peňaženiek, čo podľa analytika Ki Younga znamená pokračovanie nákupu inštitucionálnych hráčov na dlhé trate.
Zdroj: Ki Young Ju/ CryptoQuant
Abnormálny záujem o akcie Coinbase
Coinbase nezvolila klasické listovanie, ale priamy predaj akcií na burze. Priamy predaj sa od IPO líši v tom, že priamy predaj znamená odpredaj už existujúcich akcií, zatiaľ čo prostredníctvom IPO budú emitované nové akcie s pomocou upisovateľa.
Záujem o akcie spoločnosti je enormný, keďže počiatočných 75 000 akcií sa v januári predalo za 200 dolárov za akciu. To prinieslo ocenenie spoločnosti takmer 54 miliárd dolárov, v porovnaní s ocenením 8 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť Coinbase získala počas predchádzajúceho kola rizikového kapitálu na konci roku 2018.
Posledných 127 000 akcií sa predalo až za 373 dolárov, čo trhovú kapitalizáciu spoločnosti vystrelilo na hodnotu 100,23 miliárd dolárov.
Vypuknutie krypto šialenstva
Ak dôjde k úspešnému zalistovaniu a obchodovaniu Coinbase na burze, americký regulátor, ako aj vláda nepriamo prizná, že schvaľuje kryptomeny ako relevantného hráča na trhu. Úsmevné však je, že pred pár rokmi bola rétorika diametrálne odlišná, keďže kryptomeny boli synonymom pre podvod. Coinbase bude mať pravdepodobne obrovský úspech, ako všetky rastové spoločnosti, investujúce do pokroku. Taktiež je možné sa domnievať, že rast cien akcií Coinbase budú úzko previazaný s rastom kryptomien a budú sa navzájom podporovať v raste, ako aj v poklese.