Patríte medzi priaznivcov striedania zimného (teda štandardného) a letného času? Alebo ste na tom asi ako tretina obyvateľstva, ktoré si musí na zmenu nejaký ten piatok zvykať?
Letný čas zmena v marci 2021
Na letný čas si zmeníme svoje hodinky v nedeľu 28. marca nad ránom. Teda konkrétne o druhej hodine rannej posuniete svoje hodinky dopredu na tretiu hodinu.
Pospíte si tak o hodinu kratšie, zato hneď v nedeľu už strávite predĺžené poobedie pri dennom svetle.
Tabuľka: Kedy sa mení čas v roku 2021
Zmena času | Dátum | Hodina |
Na letný | 28.3.2021 | z 2:00 na 3:00 |
Na zimný (štandardný) | 31.10.2021 | z 3:00 na 2:00 |
Štandardný čas sa mení na letný vždy poslednú marcovú nedeľu a naspäť na štandardný sa mení poslednú októbrovú nedeľu.
Nie vo všetkých krajinách sveta prebieha zmena času tak ako u nás, niekde sa jedná o posun len o polhodinu, taktiež v iných dňoch. Niekde sa nemení čas vôbec a niekde už od striedania času upustili, napríklad v Rusku. Na obrázku, môžete vidieť, ktoré krajiny striedanie času vôbec nezaviedli, kde už je naopak zrušený a kde ešte stále posúvajú ručičky ako my.
Mapa: Ktoré krajiny sveta striedajú letný a zimný času
Zdroj: Wikipedia, Legenda: modrá farba - zavedený letný čas, oranžová farba - zrušený letný čas, červená farba - letný čas nebol nikdy zavedený
Ktorý letný čas je správny? Letný alebo zimný?
Štandardný stredoeurópsky je ten zimný. Čo vlastne jeho nesprávne označenie. Máme letný a štandardný čas.
„Hry posúvaním času“ začali ešte za Rakúsko-Uhorska. Myšlienka je postavená na lepšom využívaní slnečného svetla. Túto potrebu so sebou priniesla priemyselná revolúcia. Na našom území sa so zavedením striedania času predovšetkým spájaja obdobie druhej svetovej vojny. To však nakoniec bolo zrušené a opäť k zavedeniu došlo až v roku 1979, kedy potrebu ušetriť energiu vyvolala hlavne energetická kríza.
Kedy bude posledná zmena času
Zatiaľ sa zrušenie zmeny času sa nekoná. Aspoň zatiaľ. V roku 2021 v októbri by sme si mali posúvať hodinky posledný raz. Vyplývalo to z ankety naprieč štátmi EU v roku 2018. Výsledkom ankety bolo, že viac ako 80 % obyvateľstvu striedanie času vadí.
Na prvý pohľad to vypadalo, že zrušeniu striedaniu času nič nebrání. Ale ako sme už veľkrát videli, EU je smetisko, na ktorom je príliš veľa kohútov. Každý štát si totiž môže rozhodnúť k akému času sa prikloní. Kým napríklad na Slovensku sme prevažne za zachovanie štandardného času (toho zimného), napríklad v Českej republike či vo Fínsku prevažuje názor na zachovanie toho letného času. A v Európskej únii by predsa len mal byť čas jednotný.
Zástupcovia zemí by tak mali rokovať, kým sa nedohodnú. Čo však rozhodne v súčasnej zložitej situácii spôsobenej pandémiou covid-19 momentálne vôbec nie je na programe dňa.
Tip: Kedy je Veľká noc a ako sa určuje dátum
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.