Respirátory a rúška tu boli už dávno pred „covidom“. Najčastejšie sme ich vídali na tvárach zubárov, u lekárov už menej. S respirátormi však majú skúsenosti pracovníci predovšetkým v stavebnom priemysle či pri práci s odpadmi. Ich hlavný účel je chrániť dýchacie cesty pred drobnými čiastočkami prachu a v prípade zubárov, ide o ochranu pred mikróbmi. Rúško zachytí kvapôčky z úst a nosa toho, kto ho nosí a tým je chránené okolie.
Kým nosenie rúška na verejnosti, v MHD či na úradoch sa v Európe stretlo s odporom, v Ázii je ich nosenie počas chrípkovej epidémie považované za bežné. Je to prejav spoločenskej zodpovednosti voči ostatným obyvateľom.
V boji proti šíreniu nákazy sa však teraz odporúča používať silnejšiu ochranu a to respirátory. Tie totiž nechránia len okolie ale chránia aj toho, kto má respirátor nasadený. Respirátor zakrýva nos a ústa tak, aby jeho nositeľ vdychoval iba filtrovaný vzduch. Poskytuje ochranu pred jemným prachom, tuhými a kvapalnými toxickými časticami a tiež pred mikroorganizmami ako sú baktérie, víry a plesne.
Aký respirátor si vybrať?
V správach toľkokrát spomínané FFP2 znamená triedu ochrany. Respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú účinnosť ochrany. FFP je skratka z anglického Face-Filter-Protection (doslovne tvár-filter-ochrana).
- FFP1 – je najviac používaný na stavbách. Chráni pre drobnými čiastočkami, ktoré vznikajú pri práci s drevom, tehlami, dlažbou či prípadne kovom alebo iným stavebným materiálom.
- FFP2 (KN95) – dýchacie cesty a pľúca chráni pred ešte jemnejšími prachovými časticami ako napríklad minerálne sklo, pesticídy, farby (natieranie povrchov). Taktiež chráni pred rôznymi alergénmi, ktoré sa do ovzdušia dostávajú predovšetkým na jar (peľ a pod.). Preto je tento respirátor vhodný aj na zníženie rizika nákazy koronavírusom.
- FFP3 – sa považuje za najúčinnejšiu ochranu proti vírusom. Zachytiť dokáže aj azbestové vlákno a toxické látky. Na zachytenie baktérií a vírusov je najspoľahlivejší.
Ako správne používať respirátory
Pri nesprávnom nosení respirátoru znižujete jeho účinnosť. Preto by ste mali dodržovať nasledujúce zásady:
- Pri nasadzovaní respirátoru majte čisté ruky
- Nosnú svorku vytvarujte tak, aby tesne priliehala na kožu a kopírovala nos čo najpresnejšie.
- Po nasadení sa respirátoru nedotýkajte.
- Respirátor skladajte za úchytom gumičiek.
- Po použití vložte respirátor do igelitového vrecka.
- Použitý jednorazový respirátor zabalený vo vrecku vyhoďte do koša.
Kvôli lepšiemu tesneniu sa odporúča nosiť respirátor na oholenej tvári bez fúzov.
Ako likvidovať respirátor
S použitým respirátorom by ste mali nakladať ako s potenciálnym nebezpečným odpadom, resp. použitý respirátor by ste mali vložiť do mikroténového vrecka a až potom ho vyhodiť do zmiešaných odpadov.
Koľko stojí respirátor a dá sa opakovane použiť?
Ako by sa dalo očakávať, respirátor je oproti rúšku určite drahší. Obstarať sa dá okrem lekárne aj v drogérii a samozrejme na internete v e-shopoch. Tam ho kúpite dokonca aj v e-shopoch ponúkajúcich parfumy či odevy. Ak preferujete domácu výrobu, kúpiť sa dajú aj slovenské aj české a cena za kus začína už niečo okolo 1,50 až 2 eura. Cena sa však odvíja aj od toho, či sa jedná o respirátor na jedno použitie, alebo sa dá používať opakovane, či obsahuje nanovlákna striebra alebo nie.
Respirátory, ktoré sa dajú použiť opakovane sú navyše označené písmenkom R. Naproti tomu tie s jednorazovým použitím s ochranou najviac 24 hodín bývajú označené NR. Teda FFP2 NR znamená, že tento respirátor môžete použiť iba raz.
Cesty ako presvedčiť ľudí nosiť respirátory sú viaceré. Dobrovoľne odporúčaním a snahou znížiť cenu ako napríklad v Českej republike, kde chce vláda sprístupniť respirátory FFP2 obyvateľstvu tak, že od 3.2.2021 na nich dočasne zrušila DPH. Naproti tomu Rakúsko zaviedlo nosenie respirátorov povinne v MHD, obchodoch a na verejnosti.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.