Čo robiť, ak do vás nabúra auto bez PZP alebo vodič utečie z miesta nehody?

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 12. 2020
Útek vinníka z miesta škodovej udalosti nie je, žiaľ, ničím netradičným. Často je za ním skrat, strach prevziať zodpovednosť za náhradu škody, chýbajúce poistenie PZP či alkohol. Poradíme vám, ako v takýchto situáciách správne postupovať.
Čo robiť, ak do vás nabúra auto bez PZP alebo vodič utečie z miesta nehody?

Zdroj: Shutterstock

Určite sa už stalo vám alebo vašim známym, že ste večer auto zaparkovali pred panelákom a ráno ste si našli škrabnutie na dverách, preliačinu na plechoch či poškodené bočné zrkadlo spôsobené vedením iného vozidla. Podobné situácie sa stávajú aj na parkoviskách pri obchodných centrách, supermarketoch, nemocniciach či akýchkoľvek verejných parkoviskách, kde ste nechali svoje auto na chvíľu bez dozoru. V lepšom prípade si človek nájde za stieračom aspoň telefonický kontakt, v tom horšom len poškodené auto. Na slovenských cestách sa totiž stále pohybuje mnoho vozidiel bez PZP poistenia. Pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti či pre strach z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu sa vodiči v niektorých prípadoch rozhodnú radšej utiecť. 

Ako v takejto situácii postupovať?

Ak vaše vozidlo poškodí neznámy vinník, ktorý z miesta činu ušiel bez zanechania akéhokoľvek kontaktu, je potrebné, aby ste na miesto privolali políciu, a to aj v prípade, ak odhadovaná škoda nie je vyššia ako 3 990 eur. Zároveň sa poobhliadnite po okolí a oslovte okoloidúcich, či niečo nevideli. Aj informácie o farbe či type vozidla môžu byť v týchto situáciách nápomocné. Nezabudnite si vypýtať od  svedkov aj kontakt. Všetky zhromaždené informácie odovzdajte polícii. 

 „Je dôležité, aby si poškodený spôsobené škody na svojom vozidle dôkladne fotograficky zdokumentoval, pričom odporúčam odfotiť aj časti, ktoré na prvý pohľad nejavia známky viditeľného poškodenia. Táto fotodokumentácia bude neskôr užitočná pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni,“ odporúča Juraj Páleš, riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali.

Odhad vzniknutej škody totiž nemusí byť vždy jednoduchý. Môže sa stať, že isté poškodenia poškodený zistí až neskôr pri dôkladnejšej obhliadke v servise alebo pri používaní vozidla. 

Získať náhradu škody môžete v takýchto situáciách viacerými spôsobmi.

 

Preplatenie škody z PZP vinníka  

Aj keď vinník z miesta nehody ušiel, automaticky to neznamená, že sa mu podarilo beztrestne vyhnúť sa zodpovednosti. Privolanie polície na miesto činu je preto v takýchto prípadoch kľúčové. Polícia dokáže v mnohých prípadoch vinníkov vypátrať vďaka záznamom z bezpečnostných kamier či svedectvám očitých svedkov. 

 „Ak sa polícii podarí dopátrať vinníka a ten má platné poistenie PZP, preplatenie škôd si môžete nárokovať u jeho poisťovne. Platnosť jeho PZP poistenia si viete jednoducho overiť prostredníctvom ŠPZ vozidla vinníka cez stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov,“ radí Juraj Páleš. 

Vodič, ktorý odišiel z miesta škodovej udalosti, sa však dopustil priestupku, za čo mu môže hroziť pokuta vo výške od 300 do 1 300 eur, ale aj zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov. 

Garančný fond SKP  

V niektorých prípadoch však vinník z miesta nehody utečie práve z dôvodu neplatného alebo ani neuzatvoreného poistenia PZP. 

„Ak polícia určí vinníka a ten nemá uzatvorené alebo platné poistenie PZP, náhradu vzniknutej škody poskytne poškodenému Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Tá si však bude preplatenie celej tejto škody následne vymáhať od nepoisteného vinníka,“ upozorňuje Juraj Páleš z poisťovne Generali.

Havarijné poistenie

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si bude musieť opravu vozidla hradiť z vlastného vrecka. Pre majiteľa vozidla je tak najjednoduchšie, ak má uzatvorené havarijné poistenie, ktoré v takýchto prípadoch vzniknutú škodu na vozidle preplatí. Poisťovňa bude od vás ako poškodeného potrebovať nahlásenie poistnej udalosti, podrobnú fotodokumentáciu vzniknutej škody a zápis polície z miesta nehody. 

Výhodou havarijného poistenia je, že si ho môžete vyskladať na mieru vašim potrebám. V prípade každej poisťovne máte na výber zo 4 balíkov poistného krytia a pre komplexnú ochranu si môžete dopoistiť aj ďalšie riziká podľa vášho výberu.

Poistenie PZP je povinnosťou každého vodiča vlastniaceho motorové vozidlo. Koncom roka sa tiež blíži termín, kedy mnohým vodičom končí zmluva. Ak nezmeníte poisťovňu, poisťovna vám zašle nové poistné na ďalšie obdobie vopred (rok). Výpoveď poistnej zmluvy povinného zmluvného poistenia je nutné doručiť do poisťovne 6 týždňov pred začiatkom vášho poistného obdobia (tzv. výročia zmluvy – dátum, ktorý figuruje na zmluve ako začiatok poistenia). 

Anketa

Akým spôsobom si dohadujete PZP?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok