Krajín, kam môžu Slováci bezpečne cestovať bez nutnosti karantény či testu od septembra výrazne ubudlo. Je to pochopiteľne tým, že celá Európa zažíva druhú vlno pandémie koronavírusu a cestovateľské reštrikcie pribúdajú niekedy aj zo dňa na deň. Aké sú aktuálne podmienky cestovania pre Slovákov? Ktoré krajiny sú na tzv. Zelenom zozname a ktoré naopak po návšteve znamenajú domácu izoláciu a test? Pripravili sme stručný prehľad zmien od 1. októbra.
31 krajín na zozname bezpečných
Na jeseň mnohé európske krajiny vypadli zo zoznamu bezpečných, naopak pribudli viaceré vzdialenejšie regióny. Tu je kompletný zoznam zelených krajín k 1. októbru - pri návrate z týchto krajín nepotrebujeme absolvovať žiadnu procedúru po návrate - ani registráciu, ani test, ani domácu izoláciu:
- Austrália
- Bulharsko
- Cyprus
- Čína
- Dánsko
- Estónsko
- Fínsko
- Grécko
- Írska republika
- Island
- Japonsko
- Kórejská republika
- Kanada
- Lichtenštajnsko
- Litva
- Lotyšsko
- Maďarsko
- Monako
- Nemecko
- Nórsko
- Nový Zéland
- Poľsko
- Rakúsko
- Slovinsko
- Sanmarínska republika
- Švajčiarsko
- Švédske kráľovstvo
- Taliansko
- Taiwan
- Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
- Vatikánsky mestský štát
Rizikových krajín je omnoho viac
Na zoznam červených krajín sa dostali viaceré štáty, ktoré boli v lete pre Slovákov voľne dostupné. Napríklad Francúzsko, Španielsko či Malta. Sú tam však už dlhodobo aj štáty, ktoré Slováci bežne navštevovali pred koronakrízou ako napríklad USA, Thajsko, Rusko, India, Egypt či Indonézia.
Ak prichádzate z rizikovej krajiny, musíte sa zaregistrovať prostredníctvom eHranica formulára. Následne zostanete 5 alebo 6 dní doma, absolvujete test na koronavírus a pokračujete ďalej v izolácii. Ak ste dostali SMS s pozitívnym výsledkom, podliehate povinnej karanténe (domácej izolácii). Karanténu nesmiete skončiť skôr ako 10 dní od vykonania odberu alebo skôr ako 10 dní od objavenia sa prvých príznakov. Po negatívnom teste pre vás karanténa končí.
Ak prichádzate z iných ako menej rizikových krajín a vyšetrenie na prítomnosť COVID-19 Vám je indikované lekárom alebo Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, test na ochorenie COVID-19 Vám je vykonaný zadarmo.
Tiež platí, že testu na ochorenie COVID-19 nie je povinné podrobiť dieťa do 3 rokov (ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore pediatria), neurčí inak. Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s ním v jednej domácnosti.
![Kam môžu Slováci cestovať? cestovatelský semafor pre slovákov na jeseň 2020]()
Zdroj: korona.gov.sk
Pozor na formuláre
Od 7. septembra platí na Slovensku plošné uvoľnenie letov. Podmienené je dodržiavaním prísnych protiepidemických opatrení.
Každý cestujúci, ktorý prilieta na Slovensko z ktorejkoľvek krajiny, musí vyplniť špeciálny Formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia (Public Health Passenger Locator Form). Niektoré letecké spoločnosti môžu v súčasnej dobe aj pri návrate do vlasti vyžadovať preukázanie pozitívneho testu na COVID-19.
Pred cestou do niektorých regiónov či krajín je tiež potrebné vyplniť formuláre pre tamojšie autority. Platí to napríklad pri cestovaní do týchto krajín:
- Belgicko
- Bulharsko
- Cyprus
- Grécko
- Holandsko
- Chorvátsko
- Írsko
- Lotyšsko
- Malta
- Rakúsko - len tranzit
- Španielsko
- Taliansko
- Veľká Británia
Pribudli aj rizikové regióny
Pribudli aj rizikové regióny v rámci bezpečných krajín. Z dôvodu rastúcej intenzity výskytu ochorenia COVID-19 preto ministerstvo odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania (2. stupeň) do nižšie uvedených regiónov krajín s uvoľneným hraničným režimom. (Tieto regióny označuje krízový štáb žltou farbou a platí pre ne pri návrate na Slovensku voľný prechod cez hranice bez povinnosti izolácie v domácom prostredí a testovania na COVID-19. Žltou sú označené preto, lebo sú kandidátmi na zaradenie medzi rizikové krajiny.
- Poľsko: Malopoľské vojvodstvo,
- Bulharsko: Blagoevgrad, Yambol,
- Grécko: Attiki, Dytiki Makedonia, Voreio Agaio,
- Taliansko: Bolzano, Lazio, Liguria, Sardínia, Trento,
- Slovinsko: Gorenjska, Koroska, Osrednjeslovenska, Podravska, Primorsko-Notranjska, Savinjska, Zasavska,
- Estónsko: Harju Maakond, Ida-Viru Maakond,
- Litva: Šiaulių Apskritis,
- Dánsko: Hovedstaden, Midtjylland, Nordjylland, Sjaelland, Syddanmark,
- Nórsko: Oslo, Vestland
- Švédsko: Dalarnas Lan, Hallands Lan, Jonkopings Lan, Kronobergs Lan, Orebro Lan
- Írsko: Border, Dublin, Mid-East, Midland, South-East,
- Spojené kráľovstvo: Anglicko: Londýn, North East, North West, East Midlands, West Midlands, Yorkshire and the Humber; Severné Írsko; Škótsko: Greater Glasgow And Clyde, Borders, Lanarkshire, Lothian; Wales: Abertawe Bro Morgannwg , Aneurin Bevan, Betsi Cadwaladr, Cardiff and Vale, Cwm Taf, Powys.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.