September je pre mnohých z nás výnimočný mesiac. Deťom končia prázdniny a začína škola a pracovný život dospelákov sa po lete postupne vracia do normálu. Tento rok všetkých poteší, že dva septembrové sviatky - Deň Ústavy SR a Sviatok Sedembolestnej Panny Márie pripadajú na pracovné dni. Znamená to, že si budeme môcť užiť voľno uprostred týždňa, prípadne si spraviť predĺžený víkend.
Vezmite si jeden deň voľna
Ešte predtým, než sa pozrieme na históriu septembrových sviatkov, máme pre vás výborný tip.
Ak si zoberiete deň voľna, získate 4 dni bez práce:
-
29.8.-1.9.2020 (od soboty do utorka ) – voľno si treba zobrať v pondelok 31.8., 1.9. je sviatok
-
12.9. – 15.9.2020 (od soboty do utorka) – voľno si treba zobrať v pondelok 14.9., 15.9. je sviatok
Ústavu si pripomíname štátnym sviatkom
Prvým septembrom si pripomíname jeden z najdôležitejších dokumentov a najdôležitejší zákon suverénneho nezávislého štátu - Ústavu SR.
Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky. O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty - Slovenská republika a Česká republika.
Zákonom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) č.241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z 20. októbra 1993, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 1994, sa ustanovil 1. september ako štátny sviatok - Deň Ústavy Slovenskej republiky.
Deň Ústavy je tu teda s nami od čias, kedy aj Slovenská republika.
Ústava Slovenskej republiky je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis platný v Slovenskej republike. Slovenská národná rada (SNR) na svojom plenárnom zasadaní 31. augusta a 1. septembra 1992 prerokovala vládny návrh Ústavy SR. Ústavu SR poslanci schválili 1. septembra 1992 požadovanou trojpätinovou väčšinou. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo 114 za, 16 proti a štyria sa zdržali.
Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Vladimír Mečiar v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade za účasti mnohých významných hostí.
Patrónka Slovenska, Sedembolestná Panna Mária
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú Patrónku Slovenska, si Slovensko a Katolícka cirkev pripomínajú 15. septembra. Tento deň je v Slovenskej republike dňom pracovného pokoja.
Prvá zmienka o sviatku Sedembolestnej Božej Matky pochádza z roku 1412. Panna Mária mala vo svojom živote mnoho bolestí. Celý jej život je popretkávaný nečakanými, bolestnými udalosťami. Číslo sedem v biblickom slova zmysle znamená plnosť. No predsa tradícia hovorí o konkrétnych siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila.
V liturgickom kalendári je sviatok Sedembolestnej Panny Márie zaznamenaný ako záväzná spomienka, len na Slovensku, ako v jedinej krajine na svete, je ustanovený za slávnosť.
Celá sviatosť vyplýva z dávnej tradície uctievania Matky Božej, najmä Sedembolestnej Panny Márie, ku ktorej sa veriaci na Slovensku po stáročia utiekali najmä v ťažkých časoch.
Symbolom, prostredníctvom ktorého slovenskí veriaci vyjadrujú úctu Sedembolestnej Panne Márii, sa stala šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí. Tradičnou súčasťou tohto sviatku je teda aj národná púť v Šaštíne. Zvyčajne je stanovená v dátume okolo 14. - 16. septembra.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.