Neočakávané situácie na dovolenke a návod ako ich vyriešiť

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 7. 2020
Zachovajte chladnú hlavu. Aj také nepríjemnosti, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia vám pokaziť celú dovolenku.
Neočakávané situácie na dovolenke a návod ako ich vyriešiť

Zdroj: Shutterstock

Množstvo Slovákov sa počas pobytu v zahraničí dostane do nečakaných problémov. Aj také nepríjemnosti, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia vám pokaziť celú dovolenku. Prinášame vám pár tipov, ako na to. 

V dobe obmedzení spôsobených koronavírusom, keď boli ešte zatvorené hotely a výrazne obmedzené cestovanie, mnohí ani nedúfali, že sa tento rok dostanú na dovolenku do zahraničia. Napriek obmedzeniam sa letné dovolenkové destinácie pre turistov otvorili a ubytovacie zariadenia by mali byť pripravené maximálne dodržiavať prísne hygienické predpisy, na ktoré si už ľudia postupne zvykli. Okrem zdravotných rizík však nesmieme zabúdať ani
na obvyklé problémy, ktoré na dovolenkárov číhajú každoročne. 

Keď prídete o peňaženku, treba konať rýchlo

Krádež alebo strata peňaženky za hranicami Slovenska vie poriadne rozhodiť aj ostrieľaného cestovateľa. Prísť o hotovosť, platobné karty a doklady ďaleko od domova, je síce malá katastrofa, no aj s ňou sa dá vysporiadať. Môže to síce priniesť ďalšie nečakané výdavky, no prvoradé je konať čo najrýchlejšie a s rozumom.

Veľmi dôležité je urýchlene kontaktovať svoju banku so žiadosťou o okamžitú blokáciu karty. Postup je taký, že buď urýchlene zatelefonujete na zákaznícku linku vašej finančnej inštitúcie alebo to vyriešite cez internetbanking v prípade, že máte k nemu prístup. Prvoradým  pravidlom je každopádne konať čím skôr, hneď ako to zistíte, bez zbytočného otáľania, aby vašu kartu niekto nezneužil. Dobrou radou pre takéto prípady je, že pred cestou na dovolenku  si do mobilu uložíte číslo na klientske centrum a máte ho tak hneď po ruke. Po návrate domov vám potom vydajú novú platobnú kartu.

Čo sa týka dokladov, tak ich krádež alebo stratu treba urýchlene nahlásiť na najbližšej policajnej stanici.

Dostanete cestovný preukaz

Na veľvyslanectve v danom štáte by vám mali vydať náhradný doklad – cestovný preukaz.  S chýbajúcimi peniazmi vám potom na požiadanie dokážu pomôcť príbuzní alebo priatelia na Slovensku. Existujú osvedčené spôsoby prostredníctvom ktorých vám môžu poslať do vašej destinácie peniaze. Buď vám napríklad cez špeciálnu službu pošlú potrebný obnos peňazí na dohodnutú adresu alebo vám priamym bankovým prevodom môžu vložiť príslušnú čiastku peňazí v banke na Slovensku. Tie si následne vyberiete v pobočke, kde sa momentálne nachádzate.

 

Každý deň si v zahraničí kontrolujte, či vám nezmizli základné doklady – pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz, technický preukaz a poistenie vozidla (zelená karta), prípadne medzinárodný vodičský preukaz, ak je v danej krajine potrebný.

Nezabudnite na dostatočnú hotovosť, aktuálne kontakty na zastupiteľské úrady, asistenčné služby a myslite aj na tlačivo správy o nehode. Aj keď máte v aute alebo v smartfóne modernú navigáciu, stará dobrá papierová mapa môže mať v niektorých situáciách cenu zlata.

Autonabíjačka prípadne powerbanka pre mobilné zariadenia by taktiež nemala chýbať vo vašej výbave pri ceste na dovolenku. V prípade núdze nie je horšia situácia ako vybitý mobil. Nezabudnite na zapnutie dátových roamingových služieb na svojom mobilnom zariadení - dnes už využívate v rámci EÚ internet a telefonovanie tak ako doma na Slovensku. Cez internet viete potom vybaviť mnohé neočakávané situácie aj na mieste - cez mobil či laptop. 

Pozor aj na cestách, to čo platí u nás, inde nemusí

Ak chystáte na dovolenku autom, určite je vhodné preštudovať si konkrétne špecifikácie v pravidlách cestnej premávky, vrátene tých štátov, cez ktoré budete len prechádzať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že dostanete pokutu vo výške aj niekoľko stoviek eur bez toho, aby ste si boli vedomý toho, že ste urobili nejaký priestupok.

Staré známe pravidlo hovorí, že prevencia je lacnejšia. Dvojnásobne to platí aj pri kontrole technického stavu automobilu. Nehazardujte a nechajte si svoje auto skontrolovať v servise ešte pred vycestovaním na dovolenku. Odporúča sa nechať skontrolovať prevádzkové kvapaliny v aute, pneumatiky, klimatizáciu a tiež povinnú výbavu v tej-ktorej krajine (môže sa líšiť v závislosti od štátu).

Pozor aj na alkohol za volantom. V niektorých prímorských krajinách tolerujú do pol promile, no pri prechode hranicami na územie štátu s nulovou toleranciou, sa môžete dostať do vážnych problémov. Komplikácie môžu nastať aj pri kontrole povinnej výbave vozidla, ktorá má v niektorých krajinách svoje špecifiká.

Ak sa objaví problém s autom v zahraničí, neváhajte kontaktovať svoju poisťovňu prostredníctvom asistenčnej služby. V lete sú na tieto prípady poisťovne pripravené a majú tiež pripravené rôzne scenáre, ako vám môžu pomôcť. Odtiahnu auto, vybavia náhradné, prípadne zaplatia náklady spojené s opravou auta v dovolenkovej destinácií - všetko závisí od konkrétnej poistnej zmluvy.

 

Anketa

Kde budete tento rok dovolenkovať?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok